Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

דווקא עכשיו

המון פיסיות, תעשו כושר, ממש ככה, במטר על מטר. תלמדו שפה חדשה ותקללו רק בה כשאתם מאבדים את זה. קומו בתנופה בבוקר, הימנעו מהתמכרות לחדשות, הקפידו על הומור. עשו הכול כדי שהאנרגיה וההשראה שלכם יעלו בטור גאומטרי

ד"ר אייל דורון שמנת אפריל 2020
אייל דורון
צילום: עידו איז'אק

מה עושים?

מה עושים עם כל מה שקורה?

מה עושים כשאף אחד לא באמת יודע?

אנחנו שכל-כך התרגלנו לגרפים סטטיסטיים צבעוניים ומתוקים, אנחנו שהתמכרנו לביג-דאטה שאורזת לנו את העולם, עומדים נבוכים אל מול הלא-נודע. כל כך נבוכים, שאנחנו מוכנים להקריב כל שארית של פרטיות שלנו. מוכנים שירגלו אחרינו, יבלשו, יעקבו, ויחדרו לנו מתחת לעור, רק כדי ש"הם" ידעו כבר מה קורה.

מה לא נאמר על המאה ה-21:

שהיא שינתה את הכללים.

שינתה ובגדול.

שלא תהיה יותר עבודה קבועה ובטוחה – הוכח ועצוב עד כמה.

שהעולם החדש הוא בלתי צפוי – מדויק ומדהים עד כמה.

הכל קרה והתהליך רק הואץ: אוטומציה, טכנולוגיה, דיגיטציה ומסכים, המון מסכים.

אבל נאמר עוד משהו לכל מי שרצה להקשיב:

בעולם החדש, כל אחד הוא סוג של יזם, כל אחד הוא מנהל, כל אחד הוא חברה בע"מ של איש אחד, כל אחד צריך לפתח את עצמו, להישאר רלוונטי ולהיות סוג של טאלנט. היו שגלגלו עיניים, היו שחשבו שזאת הגזמה, שאלה מילים גדולות מידי, קיצוניות מידי. אבל עוד לפני ההצצה לעתיד באירועי הקורונה, כבר היה ברור שמחצית מעולם העבודה ב- 2030 יכלול עסקים עצמאיים.

תארו לעצמכם מה יקרה עכשיו, כמה אנשים יצטרכו להתחיל בכוחות עצמם. כולם מבינים עכשיו שכולם חייבים.

שש תובנות ביניים

העולם ישרוד וזה יעבור. לא ברור איך הוא יראה אחרי.

משהו ישתנה, וזו תקופה שכולנו נזכור. זו תקופה שתלווה אותנו בהשלכות שלה הרבה שנים.

כל אחד ומאפייני האישיות שלו, כל אחד והתחזיות שמדברות אליו.

שמעתי כמעט כל תרחיש. החל מ: רובנו בעצם נדבקנו ופיתחנו נוגדנים ואחוז התמותה הוא בעצם אפסי, ועד ל: זה הגיליון האחרון כנראה שמישהו ידפיס ויקרא באנושות המוכרת לנו. כל מוצר הוא סיפור, גם המציאות היא סיפור.

אף אחד לא יודע להגיד כמה זמן זה יימשך.

אפשר להקשיב לחדשות, לנסות לחבר פיסות מידע והשערות. אבל אף אחד לא יודע בוודאות מתי זה יסתיים. צריך לשמור על עצמנו, להיות זהירים, להתכנס. תבנו ותדייקו את ההיגיון שלכם: מה מסוכן, מה פחות מה אחראי, מה מוגזם. איך להתנהל. תשאלו את עצמכם למי אתם מאמינים ולמה? מיהם מקורות המידע האמינים בעיניכם? צייתו להוראות, אבל תחדדו את החשיבה העצמאית שלכם ואת הדרך שלכם לקרוא את המציאות.

העולם תלוי אחד בשני וכרוך אחד בשני. הקמנו חומות וביצרנו גבולות, אבל זה חסר תועלת. כדי להילחם בבלתי נראה, נצטרך להתחיל לראות אחד את השני, להקשיב לשיר של ג'ון לנון imagine ולקיים לפחות שורה אחת שם.

הטכנולוגיה מושיטה יד תומכת. מדהים להיזכר בכל האזהרות וההפחדות מפני המסכים והטכנולוגיה. הטכנולוגיה, זו שהאשימו אותה שהיא מרחיקה ומנכרת, משטיחה ומרעילה. מעולם לא הבנתי את ההתפרקות על החשש מהקדמה.

למזלנו הטוב יש טכנולוגיה מפוארת והיא מאפשרת לנו לתקשר ולהישאר אנושיים.

עכשיו תורנו. המציאות המוכרת לנו מתערערת ויש לא מעט לחץ ודאגה באוויר. זה נכון, העולם זז מהר, אבל גם אנחנו יכולים להגיב בקצב מפתיע משלנו. אני מרגיש את זה בתור אבא לשני ילדים, בתור מי שחוקר חשיבה יצירתית, בתור מי שעובד במשך שנים עם ארגונים, מנהלים, עובדים והורים, ורואה למה אנשים מסוגלים.

אנחנו טובים כשאין לנו ברירה. התקופה הזאת מלחיצה ולא ברורה. אבל יש בה גם הרבה דברים שיכולים לעורר השראה, לדחוף אותנו לחשוב מחדש, לגלות את עצמנו, להפתיע את עצמנו. ונכון, זה יהיה מלווה במועקה ובלחץ. זאת העסקה.

עצות שעובדות בשבילי.

המון פיסיות, דווקא עכשיו, במטר על מטר. ממליץ על תוכניות לטווח קצר של אימונים. אתם לא יודעים מה יקרה, אבל כן יודעים שבעוד 14 יום יהיו לכם, לפי התוכנית, יותר שרירי בטן, וזאת ודאות סגורה והרמטית. למדו שפה חדשה ותקללו רק בה כשאתם מאבדים את זה. מה עוד? תתרכזו רק במה שבשליטתכם. קומו בתנופה בבוקר, המנעו מהתמכרות לחדשות (יהיה סגר ממש גדול, סליחה על הספוילר).

הקפידו על הומור ושבו לעבוד. עוד תראו שהאנרגיה וההשראה שלכם עולים בטור גיאומטרי, לפחות.

העולם עשה את המהלך שלו, עכשיו תורנו.


ד"ר אייל דורון הוא מומחה ליצירתיות בניהול בתנאים של חוסר ודאות.
טוב לדעת
נגישות