Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

להצעיר ב-10 שנים את הגיל הפיזיולוגי – תוך חצי שנה

טכנולוגיה מתקדמת שפותחה במרכז O2 מאפשרת באופן מדעי לקבוע מה הגיל הפיזיולוגי והמטבולי של אדם, לאבחן ליקויים בתפקוד מערכות הגוף השונות – לקבל ליווי אישי צמוד 24/7 של צוות רב-מקצועי בדרך ליישום מלא של ההמלצות שיעזרו לו למנוע מחלות, ולשפר את מצבו

חוה טרטנר (צילומים: באדיבות מרכז O2) Personalized Medicine דצמבר 2019
צילום: מרכז O2
בוחנים ונותנים מענה להיבטים של כל בעיה – בהיבט הרפואי, הפיזיולוגי, המטבולי והתזונתי, לצד ההבנה של הצרכים התנועתיים והפיזיותרפיים של המטופל

צילום: מרכז O2

הפיזיולוג ד"ר חורש דור חיים, מנהל מרכז O2

O2 הוא מיזם לקדום בריאות ומניעה העוסק יותר מעשור בשינוי אורחות חיים של אנשים ובטיפול בגורמי הסיכון שלהם למחלות קשות, הן בפן המניעתי והן בשיפור מצבם לאחר שכבר חלו.

"האוכלוסייה שמגיעה אלינו סובלת מהתחלואה של העידן החדש", אומר הפיזיולוג ד"ר חורש דור חיים, מנהל המרכז. "אנחנו עוסקים בכל מה שיכול להביא לשיפור בתפקוד היומיומי של אנשים, הן בפן המטבולי – השמנה, סינדרום מטבולי, יתר לחץ דם, סוכרת, מחלות לב וכלי דם – וגם בהיבט הפיזיקלי – מחלות של מפרקים, בעיות אורתופדיות, קושי בתנועה ועוד. כל אלה פוגעים באיכות החיים".

הפתרון דורש התייחסות רב-תחומית, של צוות רב מקצועי שתפקידו לטפל במגוון ההיבטים של כל בעיה – בהיבט הרפואי, הפיזיולוגי, המטבולי והתזונתי, לצד ההבנה של הצרכים התנועתיים והפיזיותרפיים של המטופל, מעבר לאורח חיים בריא ואימוץ פעילות גופנית. את כל הצדדים הללו יש להביא בחשבון בתכנון הטיפול. "אנו רואים כל אדם שמגיע אלינו כאינדיבידואל, לא עוד מטופל – אלא אדם מורכב שיש לו צרכים רבים ועלינו להתייחס לכל אחד מהם בנפרד, במקום להתמקד בסימפטום ספציפי. בנוסף, המטרה שלנו היא לא רק לאבחן ולספק המלצות לשינוי – אלא גם ללוות ולסייע בתהליך היישום שלהן".

שלב האבחון: הערכה כוללנית של מצב המטופל

השלב הראשון של התהליך בO2 כולל אבחון ומיפוי הסטטוס הבריאותי של כל אחד– בהיבט הפיזיולוגי, המטבולי ועוד. "פיתחנו אלגוריתמים מתקדמים מבוססים על מחקרי אורך מרכזיים שבחנו תחלואה בעולם המערבי. על חישוב אינדקס גורמי סיכון כגון השמנה, הביוכימיה בבדיקות הדם, אחוזי שומן והרכב הגוף, כמו גם קצב חילוף החומרים היומי, תפקוד מערכות השריר והשלד, גמישות כלי הדם, אפקטיביות ועוצמת פעילות הלב, צריכת החמצן ופקטורים חשובים נוספים.

"בשונה מבדיקות שנעשות באופן סדיר בקופות חולים, או בבדיקות סקר רפואי, כשהתוצאה שלהן אומרת שאדם בריא או חולה – הבדיקות שלנו מאפשרות למקם את המטופל על רצף של מצב גופני. בכל אחד מהמדדים שנבדקים, המטופל מקבל ניקוד – בהתאם לרמת התפקוד של המערכת והגיל שלה. בסוף האבחון, המטופל מקבל ציון כללי שמגדיר את הגיל המטבולי והפיזיולוגי שלו, שיכול להיות שונה מאוד מגילו הכרונולוגי. כך למשל, אדם בן 40-45, יכול להיות בן 70 לפי הבדיקות הללו ולהיפך.

"האבחון מספק לנו את הכלים להעריך בצורה כוללנית את מצבו התפקודי של האדם ואת גורמי הסיכון שלו, לאתר דגלים אדומים שיש להתייחס אליהם כדי למנוע הידרדרות והתפתחות מחלות. כל זאת, באמצעות מערכת מתקדמת שמבצעת את החישובים וקובעת את ניקוד המדדים. בעקבות זאת, ניתן לספק רשימת המלצות שיעזרו למטופל לשפר את מצבו, ולמנוע הידרדרות במצב.

"האבחון שלנו מתאים לכל אחד – בין אם מדובר בספורטאי פעיל שרוצה לשפר ביצועים, ובין אם מדובר ב'בטטת כורסה', אדם שאינו פעיל אבל יודע שיש לו היסטוריה משפחתית בעייתית והסכנות אורבות לו מאחורי הפינה. הוא מבין שאם לא יקום ויעשה מעשה, סביר להניח שיגיע למצב לא רצוי. העובדה שאנחנו מכמתים את כל המידע וקובעים גיל פיזיולוגי, מספקת למטופל תמונה מוחשית ומשכנעת – שמבהירה לו למה חשוב שישנה את אורח חייו".

שלב היישום והטיפול: טכנולוגיה חדשנית, ליווי אישי, ניטור ומעקב

צילום: מרכז O2

שומרת על הקשר בין המטופל לבין כל המומחים במרכז. האפליקציה החדשנית של מרכז O2

"השלב הבא הוא שלב היישום – אנחנו לא מסתפקים בלומר למטופל 'הבדיקות מראות שיש לך עלייה ברמת הסוכר ולחץ דם גבוה'. אנחנו שמים דגש על תרגום תוצאות האבחון לפרקטיקה, וליווי המטופל בתהליך. גם אם אדם יודע שסוכר וג'אנק פוד לא בריאים עבורו, ושעליו להתמקד בסוגי ספורט מסוימים, קשה ליישם זאת לבד.

"באמצעות האפליקציה החדשנית נשמר הקשר בין המטופל לבין כל המומחים במרכז שרלוונטיים אליו – קרדיולוג, פיזיולוג, דיאטן או מאמן אישי. הקשר הוא יומיומי, כשהמטופל מדווח על פרמטרים שונים כמו ארוחות שאכל (כולל תמונות), והפעילות הגופנית שביצע.

"בנוסף, אנחנו מקבלים מידע באופן אוטומטי באמצעות חיישנים המותקנים בצמידים חכמים, חולצה חכמה או מדבקה שמסתנכרנת עם הטלפון.

"כל אלה שולחים לנו מדדים כגון לחץ דם, רמת הסוכר, הדופק, האק"ג ומספר הצעדים שהמטופל צעד באותו יום. כך אנחנו יכולים להסיק מסקנות ולבצע אופטימיזציה של הטיפול. כאן אנחנו רותמים לעזרתנו את הטכנולוגיה המתקדמת ביותר בתחום הרפואה הדיגיטלית, ובעזרת התוכנית החדשנית שפיתחנו, מנהלים את גורמי הסיכון ובונים תוכנית יישומית לשינוי אורח החיים – באופן תהליכי. אנחנו מקפידים להישאר קרוב למטופל, והוא עובר תהליך אימון (קואצ'ינג) לשינוי אורח החיים ויישום ההמלצות החדשות.

לדברי ד"ר דור חיים, "עבורנו, כל אדם ואדם הוא פרויקט בפני עצמו. אנחנו מגייסים את מיטב המומחים, ובצורה מקיפה מחברים בין כל הקצוות הדרושים כדי לעזור לו לבצע את השינוי הנדרש. כמי שעוסק זה למעלה מ-20 שנה בתחומים של מניעה ושיקום לב, טיפול בבעיות השמנה, סוכרת ועוד, אני יכול לומר שרק באמצעים כאלה, אנחנו מצליחים להגיע לתוצאות מרשימות – כאשר שיעור ההצלחה שלנו הוא גבוה מאוד.

"תוך שיתוף פעולה מלא מצד המטופל, בתוך חצי שנה של עבודה משותפת, אנשים יכולים להצעיר את הגיל הפיזיולוגי של הגוף שלהם בעשור. הפרספקטיבה המקיפה והכוללנית שלנו מאפשרת לנו לאבחן ולטפל, ללוות אישית כל אדם באשר לצרכים שלו בבית, במקום העבודה שלו ובחיי היומיום. זה סוד ההצלחה".


לפרטים נוספים: 02-5810810 | www.o2start.co.il
טוב לדעת
נגישות