Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

העלו בח"כתן: פנינה תמנו שטה

לקראת יום הבוחר, הצצה אל אחורי הקלעים של ח"כיות מובילות והצוות המלווה אותן. כי לצד כל ח"כית מצליחה עומדת נבחרת חלומות שחושפת גם פנים אחרות

יובל בן משה (צילום: בנימין אדם) שמנת פברואר 2019
צילום: בנימין אדם, פנינה תמנו שטה
מימין: אדם סגל, עו"ד אסף אפרתי, ח"כ פנינה תמנו שטה, דבורה תמנו נתיב, קרן ייני

חה"כ פנינה תמנו שטה, יש עתיד

צילום: בנימין אדם, פנינה תמנו שטה

הצוות המלווה

עו"ד אסף אפרתי, לשעבר עורך "מבט" ערוץ 1; אדם סגל, יועץ התקשורת; דבורה תמנו נתיב, עו"ס ואחותה של פנינה; קרן ייני, חברת ילדות ומעצבת אופנה.

האג'נדה

שינוי סדרי העדיפויות של מקבלי ההחלטות בישראל. מאבק למען האוכלוסיות המוחלשות ביותר בחברה הישראלית, ושימת זרקור דווקא על אלה שקולם לא נשמע ואינם מקבלים את תשומת הלב הראויה מהממסד. משפחות שחוו אלימות נגד נשים בבית, מתמודדי הנפש ומשפחותיהם, חיילים בודדים, ישראלים יוצאי אתיופיה, וקהילות נוספות הסובלות מגזענות ואפליה, אזרחים ותיקים ועוד. פנינה מזדהה כמעט אוטומטית עם האנדרדוג, עם החלש, עם מי שנזקק להגנתה.

יום עבודה

שיחות הטלפון שלנו הן בשעות לא שגרתיות אבל הן תמיד מחויכות, משעשעות, מלאות בבדיחות והומור. הלו"ז עמוס מבוקר עד ערב: מתחילים בסקירה תקשורתית ובטיפול בפניות ציבור, ממשיכים בפעילויות פרלמנטריות ומשלבים פעילות שטח ומפלגה, יש גם לא מעט ראיונות בכלי התקשורת, הרצאות, פעילות ברשתות החברתיות ועוד. משתדלים לפנות את זמן אחר הצהריים כדי שתהיה עם הילדים.

אומרים על הח"כית כשהיא לא שומעת

כל נאום שפנינה מבקשת שנכתוב, גורלו ידוע מראש. אנחנו צוחקים על כך שהיא עוברת על כל פסיק ומילה בנאום לפני שהיא עולה למליאה, כשבעצם אין סיכוי שבזמן אמת היא תקרא מהדף. מזל שאנחנו בצד שלה. לא היינו רוצים לעמוד מולה, לא בזירה הפוליטית ולא במקום אחר. היא עוצרת רק כשהיא ישנה.

אוהבים אצלה

קרן: תמיד מוכנה לעזור לזולת, כשרואה חוסר צדק היא מנסה לנסות לשנות בכל הכוח.

אדם: פנינה היא אדם פשוט, אוהבת אנשים, צחוקים, לשיר באוטו. היא פצצת אנרגיה וכל הזמן דוחפת למצוינות והישגיות. אוהבת מאוד את עם ישראל ומחוברת לתורת ישראל. ובתכלס אני ממש אוהב שהיא מלמדת אותי אמהרית.

אסף: כשהייתי עורך מבט והיא נשלחה לאייטם, כמו יצאה לקרב, תוך שהיא נלחמת על כל פיסת מידע במקצועיות אינסופית. האמת שלה לנגד עיניה והיא יוצאת לטרוף, ללעוס, בלי לבלוע.

דבורה: עקשנית וחזקה.

עצבים

כשנוגעים אצלה בנקודות חברתיות, עוולות, אפליה, גזענות ודאגה לחלש, קל וחומר לבני הקהילה שלה, אך ממש לא רק. וגם כשנגמרות לה הסיגריות או כשהיא לא מוצאת אותן או את האשראי.

קפה? תה?

מתוקים ועוד מתוקים, אצל פנינה הקפה מהווה תרופה לכל דבר: אם כואב לה הראש או כואבת הבטן. כשהיא סתם צמאה היא בדרך כלל תעדיף קולה, ופעם באף פעם היא גם תשתה מים רגילים.

לא מוכנה להתפשר

מקצועיות, ירידה לפרטים, בקיאות והעמקה. על עקרונות, על ביצוע המשימה בנאמנות ראויה להערכה. על החינוך שהיא קיבלה בבית: צניעות, אהבת אדם ועזרה לזולת.

ומה לצהריים?

בונה (קפה שחור אתיופי) של אמא עם אנגי'רה. לפעמים שווארמה, ולעתים רחוקות רחמנא ליצלן אפילו נקניקייה על הדרך, כשחוזרים בשעות הקטנות של הלילה.

לא יאמן

דבורה: פנינה ילדה בכיתה ג', מסדרת את כל העולם ודואגת לעצמה לחוגים כמו בוגרת. כאחותה הגדולה, המראה הזה והנחישות שלה היו מדהימים בעיניי.

פינוקים

מוזיקה של מייקל ג'קסון בפול ווליום באוטו – עושה את העבודה. בנסיעות ארוכות – פיצוחים, סוכריות גומי וממתקים.

צפירת הרגעה

להודות לבורא עולם, לדבר עם המשפחה והילדים.

ועוד משהו קטן שלא יודעים

נסו לבקש ממנה לשיר, לדעתי אם לא הייתה פעילה למען הציבור היינו רואים אותה ב"כוכב הבא לאירוויזיון" כשאסי עזר קורא בשמה "קבלו את פנינההה".

ביום שאחרי

נשב בבית עם המשפחה לעבד את תחושת הניצחון. חוזרים בכל הכוח לשנות את המדינה.

טוב לדעת
נגישות