Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

איכות לעולם לא יוצאת מהאופנה

חדשנות בפיתוח שיטות לגידול מבוקר ומסחרי, בפיתוח מוצרי צריכה ובטכנולוגיות להתוויות רפואיות שונות. איכות אינה מילה גסה – גם אם מחירה גבוה

צילום: maxpixel.net

יוגב שריד (צילום:
מור ברנשטיין)

בשנת 1988, בגיל 10, נהגתי לצאת אחת לשבוע עם אבי יהודה (ז"ל) לעבוד במשק החקלאי שלנו. בהתחלה הייתי ממיין את הפרחים ולאחר מכן עוזר בעיבוד השדות. אני חושב ששם הייתה הנקודה שבה התאהבתי בעבודת החקלאות וביכולת לייצר מוצר במו ידיי.

נהניתי מההתבגרות במושב, מהחופש ומהשטחים הפתוחים, אבל ההורים שלי עברו שנים קשות מאוד. החל מאמצע שנות ה-80, החקלאות בישראל הידרדרה, העבודה הפיזית הקשה לא תגמלה את החקלאים, ואלפי משקים בישראל נסגרו.

אבי ואחיו (מאיר) שהיו שותפים לאורך כל חייהם, החליטו שהם לא מוותרים על החקלאות ועל ערכי עיבוד האדמה. בכל מספר שנים היו משביחים את תוצרתם, מנסים לגדל גידול חדש וכך מצאו את הדרך לשרוד. כילד שגדל על ערכי ההתיישבות, החלטתי להמשיך בעולם החקלאי: למדתי 'כלכלה חקלאית' בפקולטה לחקלאות ברחובות וכן תואר שני במנהל עסקים. בכל תפקידיי המקצועיים הייתי קשור לתנועת המושבים ולארגוני החקלאיים.

מסלול חיי השתנה כאשר אבי חלה במחלת הסרטן ונחשפתי לצמח הקנאביס. הפוטנציאל הטמון בשיפור איכות חייהם של חולים באמצעות עבודה חקלאית קסם לי. וכך, אי-שם בתחילת שנות האלפיים, התכנסנו צוות המשפחה – שי אברהם (המדען) אופיר בן דודי (החקלאי) ואנוכי. כל אחד תרם מעולמות התוכן והניסיון האישי שלו, במהלך שלימים יהפוך לחברת הקנאביס הרפואי 'שיח שריד'. החלטנו שאנחנו הולכים להשיג את היעד הזה, התחלנו לפעול ב-2002 והיינו מחלוצי התעשייה בארץ. ב-2008 קיבלנו ממשרד הבריאות אישור לגידול, והתחלנו לספק קנאביס רפואי לחולים.

מורכבות הגידול והרגולציה הקפדנית

קנאביס אינו גידול חקלאי 'רגיל', והאחריות הנלווית לגידולו הינה עצומה. קנאביס רפואי דורש גידול בסטנדרטים הגבוהים ביותר, תחת הקפדה תמידית אחר איכות הצמח. גידול מוצר בסטנדרט רפואי חייב אותנו בפעילות משמעותית, ובבניית אסטרטגיה באמצעות שלושה עולמות המשקפים את מורכבות גידול הקנאביס: העולם החקלאי, המסחרי והטכנולוגי.

בעולם החקלאי, אנו מגדלים גידול חקלאי איכותי ללא פשרות ומשדרגים את הגידול בכל מחזור גידול. בעולם המסחרי, אנו משקיעים באיכות מוצרי קצה, ביצירת מוצרי פרימיום ובמחשבה על 'הדור הבא' של המוצרים. לטווח הארוך אנו מתבססים על העולם הטכנולוגי, ומשקיעים בפיתוח ובמחקר פורצי-דרך מתוך מחשבה על שינוי התפישה כלפי ענף הקנאביס הרפואי – הן בטכנולוגיה ייעודית והן בשינוי שיטת הגידול, מחקלאות רגילה ומתוחכמת לחקלאות ברמת פארמה.

רגולציה קפדנית מצד היחידה לקנאביס רפואי (היק"ר) הביאה לשיפור משמעותי באיכות ובהדירות המוצרים, ולקחה את התעשייה צעד אחד קדימה. כיום בישראל כ-50,000 מטופלי קנאביס רפואי הזוכים לשיפור משמעותי של איכות חייהם. מתוך כך, אנו פועלים בשיטות המאפשרות פיתוח מוצרים אשר יקלו על שגרת חייהם של המטופלים.

משקיעים בחדשנות

חברת שיח לקחה על עצמה את ההחלטה להיות פעילה משמעותית ופורצת-דרך בתחום הקנאביס הרפואי. מזה 11 שנים משקיעה שיח בחדשנות, דרך חברות-בת, בפיתוח שיטות לגידול מבוקר ומסחרי, בפיתוח מוצרי צריכה ובטכנולוגיות להתוויות רפואיות שונות. אנו משקיעים במוצרים עתידיים עם מחשבה של עשור קדימה, ובהתאם לתחזית שלנו באשר לצורכי המטופלים המשתנים. בהתאמה, אחוז קבוע ומשמעותי מהכנסות שיח מושקע במחקר ופיתוח, תוך הקפדה תמידית ואימוץ הסטנדרטים הגבוהים ביותר.

לסיכום, לא נותר לי אלא להצדיע לדור ההורים שלנו שלימדו אותנו עבודה קשה מהי, תוך שמירה על ערכים והקפדה על איכות בכל מעשה ידינו. איכות היא לא מילה גסה, גם אם יש לה מחיר יקר. אנו גאים להמשיך ולהוביל את ענף הקנאביס הרפואי בגידול מוצרים איכותיים ללא פשרה, ובפיתוח טכנולוגיות אשר יצעידו את עולם הקנאביס קדימה עוד שנים רבות.


הכותב הוא מנכ"ל 'שיח שריד'.
טוב לדעת
נגישות