Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

פרוטונים זה כל הסיפור

'היל אפלייד מדיקל' הישראלית מפתחת מערכות להקרנות באלומת פרוטונים לחולי סרטן, למיזעור הפגיעה ברקמות הבריאות. ד"ר רפי פפר, רופא קרינה בכיר, מנהל המכון האונקולוגי באסותא וחבר בוועדה המדעית המייעצת לחברה, צופה תוך עשור מכשירי קרינה שיתאימו טיפול אידאלי לכל חולה

צילום: shutterstock

בשנים האחרונות מודגשת חשיבותם של טיפולי הקרנות לחולי סרטן, שניתנים כטיפול יחיד או בשילוב עם הטיפולים התרופתיים, לרבות בתרופות החדשות המתקדמות שמותאמות אישית בהתאם, להרכב הגנטי של הגידול.

אלומה ממוקדת

בעתיד הלא רחוק צפויים להשתנות טיפולי ההקרנות, בזכותה של חברת "היל אפלייד מדיקל" הישראלית, המפתחת מערכת מתקדמת להקרנות פרוטונים לחולי סרטן, שהיא פחות מסורבלת מהמכשירים הקיימים. "המכשיר החדש, שמתבסס על טכנולוגיה שפותחה באוניברסיטה העברית, משתמש באלומת פרוטונים ממוקדת, שמקורה באלומת לייזר בעוצמה גבוהה מאוד.

"מקור הפרוטונים – מטרה פיזיקלית בעלת מאפיינים מיקרוניים וננו-מטריים בה פוגע אור הלייזר – קטן בהרבה ממכונות לייצור פרוטונים הקיימות היום, ועשוי למנוע את הצורך בתפעול מכשיר כבד ויקר מדי. בטכנולוגיה החדשה, שמצויה עדיין בשלבי פיתוח ומחקר, גם המערכת שמובילה את הקרן לחולה זולה יותר, וצפויה להפוך את מחיר הטיפול בהקרנות פרוטונים לדומה למחיר הנהוג כיום בטיפולי הקרנות פרוטונים הקיימים", מסביר ד"ר רפי פפר.

טיפולי הקרנות בחלקיקי פרוטונים צפויים לחולל מהפכה, שכן הם כוללים קרניים מדויקות בהרבה, שפוגעות ישירות במטען הגנטי של הגידול, תוך עצירה בנקודה מסוימת ברקמה, ועם השפעה מינימלית עוד יותר על הרקמות מסביב לגידול. כמה עשרות מכשירים לטיפולי הקרנות בפרוטונים כבר פועלים מזה שנים במדינות מערביות, ומשמשים בעיקר לטיפול בגידולים סרטניים שדורשים דיוק רב בכיוון ההקרנות, למשל – בילדים, בגידולי מוח וכדומה.

עם זאת, בשל עלות בניית והפעלת המכשירים הקיימים, וכן גודל עלויות הבינוי והתשתיות הנדרשות, מעטים בתי החולים שיכולים להרשות לעצמם מערכת הקרנות בפרוטונים. המפסידים הגדולים הם כמובן החולים. בישראל מכשיר שכזה לא נכנס עדיין לשימוש, בעיקר בשל העלות הגבוהה הנאמדת כיום בכ-40-30 מיליון דולר, וכן תחזוקה יקרה.

טיפול קרינתי

הקרנות ותרופות

לדברי ד"ר פפר, המכשיר של חברת "היל" עדיין אינו מוכן לשימוש קליני: "הצפי שיהפוך למוצר קליני תוך שלוש-ארבע שנים. בעתיד של טיפולי ההקרנות, תוך עשור, צפויים המכונים האונקולוגיים הגדולים לשלב מספר סוגים של מכשירי קרינה בעלי יכולות שונות, לרבות מכשיר פרוטונים ומאיץ מכוון MRI – כדי להתאים לכל חולה סרטן, בהתאם לסוג הגידול את טיפול ההקרנה האידיאלי עבורו".

אין ספק שתחום טיפולי ההקרנות מוסיף להתקדם, ובשנים האחרונות מתרבות העדויות על התועלת של שילוב טיפולי הקרנות בטיפולים התרופתיים – לשיפור התגובה לטיפול אצל חולי סרטן. נכון להיום אף הוכחה יעילות בשילוב הקרנות עם טיפולים בתרופות המתקדמות לסרטן, לרבות טיפולי אימונותרפיה, שמיועדים לחזק את מערכת החיסון הטבעית של הגוף במלחמתה בגידול הממאיר.

"מחקרים רבים מצביעים על שיפור ביעילות תרופות באימונותרפיה, כשאלה ניתנות לאחר טיפול בהקרנות. בנוסף, עבודות שונות הצביעו על תועלת בשילוב של הקרנות לפני מתן טיפולים בתרופות הביולוגיות – אלה שמכוונות כנגד מנגנון ספציפי של הגידול הסרטני, במטרה לבלום את התפשטותו ולהוביל לדעיכתו ו/או להשמדה עצמית של תאים סרטניים".

לדברי ד"ר פפר, טיפולים ביולוגים לרוב דורשים אספקת דם כדי להגיע לגידול, ולכן במצבים רבים לא מגיעים לגידול כולו ומותירים תאים שאינם חשופים למנגנון התרופה. לכן מקובל לבצע שילוב של הקרנות לגוש הגדול והמרכזי בגידול, יחד עם טיפול ביולוגי שניתן בכדי לטפל בגרורות מיקרוסקופיות של הגידול – ושני סוגי הטיפולים שניתנים יחד משפרים באופן משמעותי את תוצאות הטיפול ואת הסיכויים להצליח ולרפא את הגידול הסרטני.

רפי פפר

צילום: יח"צ

ד"ר רפי פפר

גיל: 66

מצב משפחתי: נשוי + 7

לימודי רפואה: אוניברסיטת לונדון, אונקולוגיה קלינית וקרינתית.

תפקיד נוכחי: מנהל המכון האונקולוגי, בית חולים אסותא.

תפקידים בעשור האחרון: מנהל יחידה לרדיותרפיה, בית חולים שיבא 2012-1995.

עיסוקים נוספים: רכיבת אופני הרים, סקי ומוזיקה קלאסית.

טוב לדעת
נגישות