Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

סרטן הערמונית: הרובוט לניתוח פשוט וקל

אופן הטיפול בסרטן הערמונית נקבע לפי השלב של התפשטות המחלה – אך מושפע גם מהגנטיקה האישית של החולה וגורמים נוספים. פרופ' ג'ק בניאל, המתמחה בתחום זה עשרות שנים, שופך אור על הטיפולים, החידושים וגם תופעות הלוואי

פרופ' ג'ק בניאל, מנהל המערך לאורולוגיה במרכז הרפואי רבין ומנתח בכיר בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר (צילום: ניר קידר)

סרטן הערמונית הוא הסרטן הנפוץ ביותר בקרב גברים, כשלרוב הוא מופיע בבני 50 ומעלה. הוא מתאפיין בהתפתחות איטית יחסית, אך ישנם גם מקרים שבהם הגידול מתפתח במהירות ואף שולח גרורות לאברים אחרים בגוף. לדברי פרופ' ג'ק בניאל, מנהל המערך לאורולוגיה במרכז הרפואי רבין (בילינסון השרון ושניידר) ומנתח בכיר בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר, אחד הגורמים העיקריים הקובעים את אופן הטיפול בסרטן הערמונית הוא השלב בו נמצאת המחלה.

"גילוי מוקדם של המחלה הוא כמובן אופטימלי, כשהכוונה היא לשלב שבו הסרטן ממוקם בערמונית בלבד. בשלב הבא, המחלה נמצאת ברובה בערמונית, אך גם ברקמות סביב, בשלפוחיות הזרע ובבלוטות הלימפה באגן. בשלב השלישי, היא שולחת גרורות למקומות נוספים בגוף, בעיקר לעצמות האגן ועמוד השדרה".

כדי לקבוע במדויק את השלב שבו נמצאת המחלה, עובר המטופל שורה של בדיקות – ובהן MRI של הערמונית, וכן בדיקה שנקראת PET CT PSMA. פרופ' בניאל מספר כי בדיקת ה-MRI של הערמונית השתכללה מאוד בשנים האחרונות, ומספקת לרופאים מידע מדויק יותר. "למדנו לפרש טוב יותר את מה שאנחנו רואים, ולדעת אם צריך לעשות ביופסיה, ובאיזו שלב מצויה המחלה". עלות הבדיקה גבוהה יחסית, והיא עדיין אינה נמצאת בסל; אך קופות החולים מממנות אותה עבור חולים המועמדים לניתוח.

בדיקה חדשנית יותר, שנכנסה לשימוש בשנתיים האחרונות, וגם זאת בישראל ובגרמניה בלבד, היא צילום CT בשילוב איזוטופ. "האיזוטופ הוא מעין נוגדן שמוכנס לגוף בזמן הבדיקה, וכאשר הוא מגיע למקום שבו נמצא הסרטן, האיזוטופ 'נדלק', כך שהוא צובע את הגידול ואפשר לראות אותו בהדמיה", מסביר פרופ' בניאל. "זו בדיקה יעילה כדי לאתר גרורות של הסרטן, והיא עדיפה על בדיקת מיפוי העצמות בה השתמשנו עד לאחרונה". הבדיקה אינה משמשת לאבחון ראשוני של הסרטן, אלא לקביעת מיקום הגידול – והיא נחשבת יקרה מאוד, במחיר של כ-7,000 שקל.

אפשרויות הטיפול: מעקב, ניתוח והקרנות

בשנים האחרונות, ארגז הכלים העומד לרשות הרופאים האונקולוגים מתרחב והולך – גם כשמדובר בסרטן הערמונית, וניתן להתאים עבור כל חולה את הטיפול המיטבי עבורו. עבור חלק מהמטופלים, אומר פרופ' בניאל, די במעקב אקטיבי – לפחות לתקופה מסוימת.

"מדובר בחולים מבוגרים יחסית, שעל פי כל הסימנים, המחלה שלהם בשלב התחלתי וצפויה להתקדם לאט. בחולים צעירים עם תוחלת חיים של עשר שנים ומעלה אנחנו נוטים להמליץ על טיפול, גם אם המחלה שלהם עדיין מוגבלת לערמונית. עד לפני ארבע או חמש שנים האפשרויות שעמדו בפנינו היו הקרנה או ניתוח, אך בשנים האחרונות נכנסו הטיפולים הפוקליים. טיפול זה ממקד אנרגיה ממקורות שונים ישירות אל הגידול בערמונית. הטיפול הזה מתאים כשהגידול נמצא בשלב התחלתי, והמחלה מוגבלת לאזור אחד בערמונית".

במקרים של מחלה מתקדמת יותר, או עם מוקדים רבים בערמונית, הטיפול המומלץ כולל ניתוח או קרינה חיצונית – ולדברי פרופ' בניאל, לטיפולים אלה יש כמה וכמה תופעות לוואי ידועות, שחשוב לדעת עליהן מראש. "ראשית, מאחר שהערמונית נמצאת קרוב לסוגרים, עלולה להיות אחרי הניתוח דליפת שתן במאמץ. עם זאת, מנתחים מומחים שמבצעים ניתוחים רבים יודעים לשמור על הגבול בין הערמונית לסוגר ולא לפגוע בו. בהקרנות, כיס השתן מושפע גם כן ועלולה להיגרם פגיעה בנפח כיס השתן, כך שהחולה יסבול מתכיפות במתן שתן. כמעט כל החולים יסבלו מכך כמה חודשים לאחר הניתוח, וחלק מהם גם לתקופה ארוכה יותר".

במטופל העובר ניתוח, צפויה גם פגיעה בזקפה וביחסי המין. "בחולה שמוציאים לו את הערמונית לא תהיה שפיכת זרע, אך רוב החולים מתרגלים לאורגזמה יבשה", אומר פרופ' בניאל. "הרגשת הסיפוק המיני עצמה אינה נפגעת, אך הזקפה עלולה להיפגע. העצבים שמעורבים בזקפה סמוכים לערמונית ואינם מוגדרים היטב. מנתח בעל ניסיון יידע היכן העצבים וינקוט בטכניקות שימור עצבים".

פרופ' בניאל מדגיש כי "לכל החולים שעוברים את הניתוח אין זקפה בטווח הקצר שאחריו, אבל אם הצלחנו לשמר את העצב והייתה להם זקפה טובה לפני הניתוח, ככל שעובר הזמן היא תחזור. הסיכויים לכך תלויים גם בגיל – בבני 60-50, הסיכוי לחזרת הזקפה הוא בסביבות 70%, אך בגיל 70 הסיכוי יורד ל-40%. עם זאת, יש מה לעשות כדי לעזור למטופל להשיג זקפה טובה".

הרובוט החכם שמאפשר החלמה מהירה יותר

בניתוח לטיפול בסרטן הערמונית, מוסרת הערמונית כולה – יחד עם שלפוחיות הזרע, הצמודות אליה. בעבר בוצע הניתוח בהרדמה כללית, ובאמצעות חתך גדול מתחת לטבור. "לפני 12-13 שנה נכנס לשימוש רובוט דה וינצ'י, שמאפשר לנו לבצע את הניתוח בשיטה לפרוסקופית", מתאר פרופ' בניאל. "דרך חתכים קטנים בעור ודופן הבטן מכניסים מכשירי ניתוח ומצלמה שמספקת תמונת תלת ממדית של המתרחש בגוף החולה, תוך הגדלה של פי 10.

"הניתוח כואב הרבה פחות מאחר שאין חתך גדול; הוא מדויק יותר הודות למצלמה; והמכשירים מאפשרים לצרוב כלי דם קטנטנים, כך שהדימום מצומצם למינימום. הגישה הזו שיפרה מאוד את זמן ההחלמה של החולים, שכיום משתחררים מהר יותר – אחרי שני לילות בבית החולים. הם משתחררים עם קטטר למשך 10 ימים, ויכולים לחזור לעבודה בערך ארבעה שבועות לאחר הניתוח".

טוב לדעת
נגישות