Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

"הסכם ממון בחברה משפחתית עשוי להצילה"

עו"ד רן רייכמן, מומחה לדיני משפחה, ממליץ לבני זוג לערוך הסכם מייסדים ביחס לעסק המשותף, שיקבע מנגנונים לפירוק השותפות וימנע פגיעה בהתנהלות התקינה של העסק. המלצה דומה הוא משגר לבעלים-מייסדים של עסקים משפחתיים, שמעבירים את שרביט הניהול לדור הביניים

רן רייכמן
צילום: אלכס פרגמנט

מסכסוך משפחתי לסכסוך עסקי: "סכסוכים משפחתיים אינם פוסחים אף על משפחה המנהלת עסק משפחתי, בין אם מדובר בעסקים קטנים, בינוניים או גדולים, או בחברות שמגלגלות מחזורים של מאות מיליוני שקלים. לעיתים מדובר בעסק משפחתי שהוקם במשותף על-ידי בני הזוג. למשל, בעל ואישה שהקימו במהלך הנישואין עסק משותף, או שמי מבני הזוג, לרוב הבעל, הקים לבדו עסק במהלך הנישואין.

"לעיתים מדובר בעסק שהועבר לדור הביניים על-ידי ההורים-המייסדים שהקימו את העסק ולעת זקנתם, או לאחר מותם, העבירו את ניהולו ובעלותו לילדיהם. בשני המקרים אנחנו עדים לכך שלא פעם האינטרסים של בני המשפחה השותפים בעסק מנוגדים וכשזה קורה מתגלע סכסוך משפחתי, אשר לא פעם מתפתח עד מהרה לסכסוך משפטי. במקרים אלה מתעוררת השאלה בדבר המשך תפעול החברה המשפחתית באופן תקין".

הסכם מייסדים למקרה של פירוק שותפות: "הפתרון הטוב ביותר הוא לדאוג להסכם מייסדים למקרה של פירוק העסק. כולנו כבר יודעים היום שצריך לערוך הסכם ממון לפני הנישואין, לעומת זאת בכל הקשור לחברות ולעסקים משפחתיים, אנחנו יותר שאננים, למרות שלא פעם השווי של העסק המשפחתי יכול לעלות עשרות מונים על הרכוש שיש לבני הזוג העומדים להינשא זה לזו. הסכם זה הינו למעשה הסכם מייסדים ו/או הסכם פירוק שותפות בין בעל ואישה ביחס לעסק שהקימו, או בין דור הביניים בעסק משפחתי.

"כל עוד קיים שלום בית בין דור ההמשך שמפעיל את החברה המשפחתית או בין בני הזוג, הצדדים כלל לא נותנים את הדעת לאפשרות של פירוק השותפות, אבל מה קורה כאשר היחסים המשפחתיים או הזוגיים עולים על שרטון? במקרה כזה לא פעם חברה לא תוכל לשאת את סכסוך בין השותפים, אשר יש בו כדי להקרין על פעילות החברה. אלה מחלוקות שיכולות להוות נטל מכביד על הפעילות העסקית של החברה עד כדי שיתוקה ויצירת נזקים כמעט בלתי-הפיכים".

למנוע פגיעה בהתנהלות החברה

מנגנונים לפתרון מחלוקות בדור הביניים: "בתיקים רבים שמגיעים אלי, גם של הורים-מייסדים וגם של דור הביניים, אני ממליץ להם לערוך הסכם בין השותפים המייסדים או דור הביניים, שיקבע מנגנונים ברורים לפתרון מחלוקות. למשל, הפניית הסכסוך לבורר, תוך קביעת זהות הבורר (רצוי בורר שיש לו הבנה בתחום). ההסכם יקבע למי תהיה זכות ראשונים לקנות את חלקו של האחר בחברה? מי יעריך את שווי החברה? כיצד תתבטא השקיפות הכלכלית של החברה? איזה סוג צווים ניתן לתת כנגד החברה?

"למשל, ניתן לקבוע שלא יינתנו צווי מניעה, אשר יגבילו את הפעילות העסקית של החברה. ניתן לחתום על הסכמה לאיסור גזלת מוניטין או לקוחות של החברה ועוד. כדאי לזכור – ברגע שהסכסוך בין השותפים יזלוג החוצה, הדבר עלול להשפיע על אמון הציבור בחוסן החברה ובתוך כך להשפיע על שוויה".

כיצד זה פועל במקרה של גירושין?: "אותן דילמות עולות בין בני זוג בגירושין. כאשר אישה מגישה תביעה נגד בעלה ורוצה להבטיח שהבעל לא ימכור את החברה, או יעלים אותה, או יבצע פעולות אשר ידללו את שווי החברה. לכן יש צורך להסדיר מראש את שמירת זכויותיה של בת הזוג, אך מאידך, להבטיח כי החברה תוכל להמשיך לפעול ולהתקיים וכי ההליכים המשפטיים לא יפגעו בהתנהלות החברה. למשל, למנוע הוצאת צווי מניעה או צווי עיקול, אשר יפגעו בדירוג האשראי של החברה, וכן למנוע מינוי מנהל חיצוני לחברה על-ידי בית משפט.

"על בני זוג המנהלים עסק משותף לערוך הסכם צופה-פני-משבר המסדיר את אופן פירוק השיתוף והעברת הניהול בחברה גם כשהמצב רגוע ביניהם ולא נראה פירוד באופק.

מה כלול בהסכם?: "ההסכם צריך לקבוע מי מבני הזוג ינהל את החברה בזמן קרע בין הצדדים, מי רשאי לקנות את חלקו של השני, סוגי הצווים שניתן להוציא, שקיפות לבת הזוג ביחס לכל ההתנהלות הכספית של החברה, התזרים והדו"חות הכספיים שלה, אופן קבלת ההחלטות בחברה ועוד. כל אלה נושאים חשובים שכדאי ורצוי לעגן מראש בהסכם משפטי מחייב, אשר יקבע את אופן פירוק השותפות בחברה מחד גיסא, והמשך פעילות החברה המשפחתית מאידך גיסא".

לערוך הסכם שותפים

למנוע מראש פנייה לביהמ"ש: "סכסוך גירושין הינו סכסוך יצרי, כאשר אותן אמוציות משפיעות לא פעם על דרך קבלת ההחלטות של בני הזוג. כאשר מדובר בניהול חברה משפחתית, קבלת החלטות המתבססת על אמוציות, ללא יישוב ושיקול דעת, הינה דרך ניהול מסוכנת, אשר עלולה להביא לפגיעה בחברה. אם בני הזוג לא יגיעו להסכמות לגבי ניהול החברה, ניתן לפנות לבית המשפט אשר יקבע מנגנונים לניהול החברה, פיקוח על פעילותה ובמקרים מתאימים אף מינוי מנהל מיוחד, ניטרלי, אשר יפעל לטובת החברה, אבל לא כדאי להגיע למצב הזה, אפשר למנוע אותו מראש".

עצת הזהב שלי: "על דור המייסדים בעסק משפחתי לערוך הסכם על אופן ניהול החברה והעברת המושכות לדור ההמשך. כמו כן, יש לערוך הסכם בין השותפים בדור ההמשך על אופן פירוק השותפות במקרה של סכסוך. בני זוג המקימים עסק משותף חייבים לערוך הסכם שותפים למקרה של פירוק. אנשים מקפידים על עריכת הסכם ממון, אבל את הנושא הזה שוכחים לגמרי".

שם ומשפחה: עו"ד רן רייכמן.

גיל ומצב משפחתי: 48, בזוגיות.

מקום מגורים: רמת אביב, תל-אביב.

תפקיד: בעלים של פירמת עוה"ד רן רייכמן – משרד עורכי דין, מהמובילים בארץ בתחום דיני משפחה וירושה.

פעילויות נוספות: מנחה בתוכניות ״שאלה משפטית״ ו״פרקליטים עד הבית״ בערוץ 2.

השכלה: בוגר תואר ראשון במשפטים מהמכללה למינהל.

תפקידים קודמים: סגן יו״ר ועדה לענייני משפחה בלשכת עורכי הדין.

תחביבים: קולנוע, ספורט, קולינריה.

מוטו ניהולי: ניהול נכון של תיק מתחיל בירידה לפרטים הקטנים, זיהוי האינטרסים של הלקוח וקביעת מפת הדרכים להשגת תוצאה מיטבית עבור הלקוח.

דמות מעוררת השראה: וינסטון צ'רצ'יל.

משהו שלא יודעים עליי: "אני מכור לפחמימות".

טוב לדעת
נגישות