Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

פורטוגל – השער שלך לאירופה

תיקון ייחודי לחוק האזרחות הפורטוגלי, שנכנס לתוקפו ב-2015, מאפשר לכל יהודי מעל גיל 18 אשר מוצא משפחתו מהמדינות: מרוקו, טוניס, לוב, אלג'יריה, מצרים, יוון, טורקיה, בולגריה, סוריה, לבנון ומדינות הבלקן ודרום אמריקה - לקבל אזרחות פורטוגלית-אירופאית וליהנות מיתרונותיה בהליך קל ופשוט

שחר בן-פורת (צילומים: גיל חיון) דרכון זר מרץ 2019
צילום: גיל חיון

גירוש ספרד בשנת 1492 היה אחד המאורעות הדרמטיים, הטראומטיים והידועים ביותר בתולדות העם היהודי, אז גורשו מאדמת ספרד כל היהודים אשר סירבו להתנצר. המגורשים נדדו בתחילה באופן טבעי לפורטוגל השכנה, אשר קרובה לא רק גיאוגרפית אלא אף דומה לספרד באקלים, במנהגים ובתרבות. חמש שנים לאחר מכן, גורשו היהודים גם מפורטוגל כחלק מהסכם שנחתם בין בית המלוכה הספרדי ובית המלוכה הפורטוגלי. הפעם בחרו היהודים לנדוד למדינות השונות – החל מצפון אפריקה ועד יוון, טורקיה והבלקן.

כיום, 527 שנים לאחר הגירוש, ממשלת פורטוגל מעוניינת לתקן באמצעות תיקון לחוק זה את העוול ההיסטורי שנגרם ליהודים אשר גורשו מספרד ולאפשר לכל יהודי מעל גיל 18, שהינו צאצא ליהודים אשר מוצאם במדינות אליהן נדדו היהודים אחרי הגירוש, לקבל אזרחות פורטוגלית.

כאן נכנסת לתמונה פורטוגליס, החברה הגדולה והמקצועית בתחום, המטפלת באופן מלא עבור הישראלים ויהודי התפוצות בכל השלבים – מרגע הגשת הבקשה ועד לקבלת האזרחות המיוחלת.

מנגנון יעיל ומשוכלל

צילום: גיל חיון

עו"ד יוסי יצחק,
יו"ר ומנכ"ל פורטוגליס

כאמור, בשנת 2015 נכנס לתוקפו התיקון לחוק האזרחות. בסמוך לכך הוקמה חברת פורטוגליס על ידי עו"ד יוסי יצחק, יהונתן קפלן ואסף מולכו, שלושה מנהלים אשר שימשו בעברם בתפקידים בכירים בזירה העסקית בישראל והביאו עמם לתחום, שהיה עד אותה עת, עיסוקם המשלים של עורכי דין וגופים קטנים, תפיסה ניהולית ועסקית מתקדמת ומתודולוגיות עבודה בניהול וייעול תהליכים מורכבים.

יהונתן קפלן, סמנכ"ל הלקוחות של פורטוגליס, אשר אמון על מערך השירותים המקצועיים של החברה מציין כי בשנים בהן עבד בשגרירות פורטוגל בישראל, שם עסק בין היתר ביישומו של התיקון לחוק הלכה למעשה, זיהה את הצורך בהקמת חברה מקצועית ואמינה, שתייעל ותספק את כל מכלול השירותים הכרוכים בהליך במינימום מאמץ מצד הלקוח.

צילום: גיל חיון

יהונתן קפלן, סמנכ"ל
לקוחות ושירותים מקצועיים

קפלן, אשר חי בעצמו מספר שנים בפורטוגל ואף דובר פורטוגזית שוטפת, גויס על ידי שגרירות פורטוגל בישראל לתפקיד אשר כלל, בין היתר, אחריות על תחום ההתאזרחות בפורטוגל ובפרט יישום התיקון לחוק המדובר. במסגרת זו, נחשף להתנהלות לא מקצועית ולבעיות רבות בהתנהלות עורכי הדין והגופים שעסקו עד אותה עת בתחום, שנוספו לבירוקרטיה הרבה הכרוכה בתהליך הנ"ל.

"בשנת 2016 פרשתי מתפקידי בשגרירות על מנת לענות על הצורך שבלט ולהקים גוף ייעודי ומקצועי עם זרוע אופרטיבית בפורטוגל, אשר יידע לתת מענה כולל ולהיות כתובת לישראלים רבים אשר מעוניינים לממש את זכאותם בעקבות התיקון לחוק.

"הבנתי שבזירה אין גוף רציני, המספק פתרון כולל, שלא רק ילווה את הלקוחות בתהליך אלא ממש יעשה אותו עבורם ובמקומם הלכה למעשה. להבדיל מעו"ד וגופים אחרים העוסקים בתחומים רבים ומגוונים, ובין היתר ו'על הדרך' מטפלים גם בתהליכי ההתאזרחות השונים, אנו בפורטוגליס, החברה הגדולה בתחום, ממוקדים בתהליך האזרחות הפורטוגלית ועוסקים בו ובו בלבד. בעינינו- מיקוד שווה ניסיון וניסיון שווה הצלחה".

צילום: גיל חיון

משרדי פורטוגליס בסניף תל-אביב

מאחר ואין בידי ממשלת פורטוגל את הכלים לבחון את זכאותו של כל מבקש, הסמיכה הממשלה, במסגרת התיקון לחוק האזרחות, את שתי הקהילות היהודיות במדינה בליסבון ובפורטו, לבחון זכאות במסגרת כל בקשה שמוגשת, ולהן ניתנה הסמכות לאשר לממשלה את העמידה בקריטריונים של כל מועמד.

"זהו השלב הראשון, החשוב והמהותי בתהליך", מסביר קפלן שבעצמו מחזיק באזרחות פורטוגלית, שאותה קיבל בעקבות התיקון לחוק (מצד אימו שייך קפלן למשפחת לסרי אשר עלתה ממרוקו). ההליך מתחיל בבדיקת זכאות מדגמית, הבוחנת את נתוני המבקש ובודקת את העמידה בקריטריונים שמגדיר החוק. "אנו מעניקים את השירות הזה בחינם וללא כל התחייבות מצד המבקש, במסגרתו בודקים את הנתונים של המבקש, לרבות בדיקת ארצות המוצא ונתונים גנאולוגיים של המשפחה, למחלקה המקצועית בפורטוגליס ניסיון רב והתמקצעות המאפשרים לנו לדעת אף מראש, אם הבקשה עומדת בדרישות החוק ואם קיימת זכאות לאזרחות פורטוגלית.

"בשלב זה נדרש המבקש להציג בפנינו מספר קטן של מסמכים, שכל אחד מחזיק בבית: דרכון, תעודות זהות ותעודת נישואים. לאחר שהועברו אלינו המסמכים הנ"ל, המבקש מבחינתו סיים את תפקידו והשרביט עובר אלינו: אנו נכין את הבקשה לאישור הקהילה בצורה המקצועית ביותר, תוך ביסוס ההוכחות הגנאלוגיות ועמידה בכלל הפרמטרים. כמובן, במידה ומכל סיבה שהיא הקהילה היהודית מחליטה חלילה לדחות את הבקשה, דבר אשר קורה לעיתים נדירות בלבד, אנו מתחייבים להחזיר את מלוא הסכום ללקוח, משמע שאין סיכון כספי כלל.

"לאחר קבלת אישור הקהילה, שאר התהליך הינו בירוקרטי גרידא וכולל את הכנת הבקשה הרשמית לממשלת פורטוגל. הבקשה מוגשת לקונסבטוריה (הגוף המטפל בבקשות בממשלת פורטוגל), בשפה הפורטוגזית, וכוללת בתוכה את כל המסמכים הנדרשים על פי הדין הפורטוגלי. גם בשלב זה אין מעורבות מצד המבקש ואנו כגוף המבצע את ההליך מספקים את השירות באופן מלא. מרגע הגשת הבקשה הרשמית מתחיל שלב בדיקת הבקשה, שנמשך בממוצע כ-18 חודשים. בסופו, מוכר המבקש על ידי ממשלת פורטוגל כאזרח פורטוגל לכל דבר ועניין, ואז יקבל תעודת לידה פורטוגלית, המהווה את אישור האזרחות והמזכה את המבקש בתעודת זהות ובדרכון האירופי".

יתרונות האזרחות האירופאית

כניסה ללא הצורך באשרה ליותר מ-174 מדינות ברחבי העולם, כולל ארצות הברית.

מעבר חופשי בין הארצות באיחוד האירופי.

עבודה ומגורים בארצות האיחוד האירופי.

לימודים אקדמיים בסבסוד מלא, או חלקי במדינות האיחוד האירופי.

מערך שירות הלקוחות של פורטוגליס מלווה את הלקוחות בכל תקופת התהליך ועומד אתם בקשר בכל שלב עד קבלת האזרחות הפורטוגלית. מנכ"ל החברה, עו"ד יוסי יצחק, אשר שימש בעברו בתפקידים בכירים בקונצרנים בינלאומיים כאסם – נסטלה, אלרון אלקטרוניקה ועוד – מוסיף: "קבלת האזרחות האירופית מבטיחה לכל מחזיק בה יתרון משמעותי בעולם גלובלי ודינמי ללא גבולות, הן לעצמו והן לילדיו. אזרחות זו מקנה, בין היתר, את הזכות לגור ולעבוד בכל אחת ממדינות האיחוד האירופי, ללא מגבלת זמן וללא צורך באשרה כלשהי, לימודים אקדמאיים במוסדות האיחוד האירופי בסבסוד משמעותי ולעתים אף בחינם, כניסה למאות מדינות ללא האשרה הנדרשת עם דרכון ישראלי (כן, כולל ארצות הברית) ועוד.

"כבוגר תוכנית בינלאומית למנע"ס למנהלים בחו"ל (International Executive MBA באוניברסיטת נורתווסטרן בשיקגו), אני ער לחשיבותו של דרכון זר ככלי שימושי בקריירה, המקנה יתרון משמעותי למתחרים על משרות בתאגידים בינלאומיים, התנהגות עסקית ואפשרות לימודים והתפתחות אקדמית זולה בצורה משמעותית במוסדות ברמה גבוהה מאוד ברחבי האיחוד".

ארצות המוצא המזכות

מרוקו, אלג'יריה, טוניס, לוב, מצרים, יוון, טורקיה, בולגריה, ארצות הבלקן, סוריה, לבנון ודרום אמריקה.

מישהו דואג לכם

חשוב להבין כי ניתן תיאורטית להגיש את הבקשה לקבלת האזרחות באופן עצמאי וללא גוף מלווה, ומכאן עולה השאלה מדוע בעצם קיים הצורך בשירותיה של חברת פורטוגליס? כאשר מעמיקים בשיחה עם קפלן ועו"ד יצחק, מבינים במהרה מהו האתגר המקצועי הגדול הכרוך בהגשת הבקשה.

"למעשה, אין חובה משפטית לקבל ליווי של חברה או עורך דין ישראלי, אך טיפול מיטבי מחייב שליטה מלאה בשפה הפורטוגזית ובהליכים הביורוקרטיים – בפורטוגל בכלל, וביישום התיקון לחוק בפרט", מבהיר קפלן. "זה תלוי ברצון וביכולת של האדם להתמודד עם קשיי השפה והביורוקרטיה המאוד לא פשוטה. לנו, בפורטוגליס, ניסיון בהגשת אלפי בקשות המטופלות במקצועיות רבה על ידי הצוותים שלנו בישראל והנציגות האופרטיבית והמשפטית שלנו בפורטוגל, והתוצאות מדברות בעד עצמן: יותר מ-99% הצלחה באישורי הקהילה ואפס דחיות מממשלת פורטוגל.

"התהליך כרוך בהכנת מסמכים רבים ובלא מעט ביורוקרטיה. בנוסף חשוב להבין שגם לאחר הגשת הבקשה לממשלה, בתקופת הבדיקה, על הגוף המטפל לעקוב באופן הדוק אחר התהליך, לענות על כל שאלה שמתעוררת, ולעדכן/להוסיף מסמכים במידת הצורך. לכן, בניגוד לעורכי הדין והגופים הקיימים בישראל אנו בחרנו להקים מערך שירות גדול ומיומן ומחלקות מקצועיות, הן בישראל והן בפורטוגל, המתפקד כמנגנון משומן ומקצועי המקדם את הבקשות ביעילות ומהווה את חוד החנית של התחום ומאפשר מיצוי יעיל ומיטבי של ההליך.

"יתרה מכך, בזכות יכולות אלו, אנו נאלצים לעיתים לטפל בלקוחות, שעברו אלינו, לאחר שהחלו את התהליך אצל עורכי דין וחברות הנעדרים יכולת אמיתית לתמיכה ולווי במהלך ההליך. בנוסף, אנו מפעילים אנשי קשר בטורקיה, מרוקו ובמדינות נוספות, בהם אנו נעזרים לקבלת תיעוד במקרים בהם המבקש לא נולד בארץ. מערך השירות שלנו פועל באופן יעיל גם מול הרשויות בישראל – כמו משרד הפנים, משרד החוץ ומשטרת ישראל – ללא שום טרטור מצד הלקוח, כמו כן, החברה בפריסה ארצית לנוחיות הציבור.

"כמות הבקשות המוגשות עולה באופן מתמיד מחודש לחודש באופן המייצר עומסים כבדים הן בקהילות היהודיות והן בממשלת פורטוגל. כל תקלה בהגשה הנגרמת עקב חוסר מקצועיות – עלולה לעכב משמעותית את אישור הבקשה לפיכך, החשיבות הרבה לבחירת גוף גדול ומקצועי שיעשה את התהליך עבור המבקש בצורה יעילה ומקצועית ככל האפשר. אני ממליץ לכל מבקש לבחור אך ורק בגוף גדול, מבוסס ואמין, הממוקד בתחום ובעל יכולת תמיכה מוכחת, הצלחות ותוצאות ממשיות".


למידע נוסף ולהגשת בקשה לבדיקה מקדמית לאזרחות פורטוגלית ללא תשלום, פנו לפורטוגליס, החברה המקצועית והגדולה בישראל בתחום האזרחות הפורטוגלית: דרך אתר החברה או חייגו 8048*.
טוב לדעת
נגישות