Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

בחירות אישיות: ה-10 של סטודיו מטקה

העבודה בצוות זורמת בעורקיהן של המעצבות אנה וייל והילה גל. הן מאוהבות בעבודות של האחים הצרפתים רונן וארוון בורולק ומוצאות בהן עניין עמוק יותר מסתם חפצים אסתטיים; המגמה האקולוגית לדעתן היא לא גחמה שחלפה; ומעבר לכך - סביבת מגורים היא נגזרת של מיקום ודייר

מוזיאון 2021 בטוקיו (צילום: יח"צ)

אנה וייל והילה גל, מעצבות פנים
(צילום: גדעון לוין)

הן צעירות אך ותיקות, מלאות בחוש הומור ובה בעת רציניות לחלוטין, מעצבות למגזר הפרטי ולציבורי, ומקפידות על קו עיצובי אחיד כבר למעלה מעשור: אנה וייל והילה גל הן צמד המעצבות שעומד מאחורי סטודיו מטקה.

הן חברות עוד מתקופת הלימודים בשנקר ומצליחות לג'נגל בין האישי למקצועי. הן עסוקות מסביב לשעון וספק אם תוכלו למצוא זמן פנוי בקלנדר שלהן, גם אם אתם רוצים לעצב חדר אחד בלבד. יחד עם זה הן מתעדכנות תדיר בהלך הרוח העיצובי בארץ ובעולם, ומכאן – המלצותיהן נעות ממוזיאון 2021 השוכן בטוקיו ועד תערוכת אדריכלות שמוצגת בימים אלה במוזיאון תל אביב.

ספר מומלץ

הספר קיצור תולדות האנושות (סריקה)

"'קיצור תולדות האנושות' של יובל נח הררי. מדובר בספר הסוקר את ההיסטוריה האנושית מאז הופעתו של האדם על פני הכדור. הררי מאיר נקודות קריטיות בסיפור התפתחותו של המין האנושי באופן שמערער בהתרגשות יסודות ועובדות כמעט ברורות מאליהן. תמונתו של האדם בעולם ותפיסת מקומו כחיית-על מארגנים סדר חדש ושופכים אור על גורלנו בעולם ההווה והעתיד.

"מדהים לגלות כיצד תהליכים שהתרחשו לפני עשרות אלפי שנים רלוונטיים לנו היום ועד כמה ההישגים האדירים והמקום שתפס האדם בעולם ברורים אחרי קריאת הספר. זה ספר שבו המורכב והפשוט נפגשים לדואט מרתק".

תצוגות מתחלפות מרשימות בחנות MERCI בפריז (צילום: יח"צ)

חנות אהובה

"MERCI היא חנות קונספט עם תמהיל משובח שמשלב אופנה עם ליבינג ולייף סטייל. החנות ממוקמת באזור הכי פסטורלי ואהוב עלינו בפריז. התמהיל העשיר שיש בחנות מאפשר חוויית שוטטות מהנה ומעוררת תיאבון, כך שהזמן עובר בלי להרגיש. הבחירה שלנו ב-MERCI היא לא רק בשל חוויית הקנייה שהיא מציעה למבקריה, אלא דווקא בשל המורשת ההומניטרית שלה. מייסדי החנות פתחו אותה כשלנגד עיניהם שתי מטרות חשובות, אשר בעינינו מצדיקות את קיומה לפני הכל: האחת, מתן במה למעצבים צעירים מרחבי העולם; המטרה השנייה קיימת מאז פתיחת החנות ב-2009, כאשר חלק מהכנסותיה מועבר כתרומה לטובת הקמה ופיתוח של מוסדות חינוך באזורים נזקקים".

ספרייה בעיצוב האחים הצרפתים רונאן וארוון בורולק (צילום: באדיבות טולמנ'ס)

מעצב/ת שעושה לכן את זה

"כל מוצר או חלל של האחים הצרפתים רונאן וארוון בורולק (Ronan & Erwan Bouroullec). דרך העבודות של השניים משתקף תמיד תהליך עמוק ומענג. התוצרים שלהם משלבים רוח של כיף ודיוק ברמות הכי גבוהות שיש, והפתרונות שלהם גאוניים בפשטותם, לדעתנו. תערוכה של השניים שנערכה במוזיאון תל אביב ב-2015, 'מחיצות', הייתה תמצית מדויקת למכלול העצום של עבודותיהם".

מוזיאון עיצוב

"2021 בטוקיו הוא מוזיאון עיצוב/גלריה מאוד לא טיפוסי, השוכן במבנה מעניין ומקסים. הוא הוקם ב-2007 מתוך צורך עז של מייסדיו – מעצבים פעילים בעצמם – איסי מיאקה וטדאו אנדו. בניגוד למוזיאונים אחרים, שלרוב מעלים תערוכות עיצוב תחת נישה ספציפית (גרפי, תעשייתי וכו') המקום האמור מציג מגוון תערוכות עיצוב עכשווי רב-תחומי בנושאים קונספטואליים, מעוררי דיון ומחשבה על מיקומו ומשמעותו של העיצוב בחיינו".

סגנון עיצוב הבית

"לכל אדם יש ברגש משמעות אחת למושג בית. בעולם הפיזי יש לו המון תצורות. בעינינו, בית עשוי להופיע בסגנונות שונים, אבל כשאתה מרגיש שהמקום הוא בית של מישהו – זה מרגיש טוב ונכון. מכאן, הסגנון העיצובי חייב להיות נגזרת של מקום, מיקום והאדם לו/להם אנחנו מתכננות, ומתקבל תוצר מדויק והרמוני, רחוק מטרנדים וקישוטיות מיותרת. כמו כן, אנחנו נזהרות מלהלביש ללקוחות שלנו בתים שלא מתאימים להם, כי בסופו של דבר הוא עשוי להיראות בטוב טעם אך בעל הבית לא ידע לחיות בו. אז מה הטעם?".

גבירתנו המפילה את החומה, בית לחם 2016, מתוך תערוכת: סטטוס קוו – מבנים של משא ומתן,
מוזיאון תל אביב (צילום: באדיבות מרכז המדיה הנוצרי, ירושלים)

תערוכת עיצוב

"במוזיאון תל אביב מוצגת בימים אלה תערוכה מרתקת בשם 'סטטוס קוו: מבנים של משא ומתן'. התערוכה עוסקת במקומות ובמבנים קדושים המשותפים ליותר מדת אחת, וכיצד האדריכלות מתמודדת עם סיטואציות מורכבות של סדר. התחום הפעור בין האדריכלות, ששואפת לכאורה לארגן ולקבוע סדר, לעומת האירועים שמתרחשים בפועל – מרתק. כמתכננות ומעצבות אנחנו עושות מאמץ מתמיד לתכנן ברגישות תוך תקווה שמה שאתה מייצר יטיב עם המשתמשים. הפער בין הנרטיב של האדריכל או המעצב למציאות הוא מדהים ומרתק והוא מוצג בתערוכה האמורה באופן מאוד מוחשי".

החומר ששולט כעת בעולם העיצוב

"המחקר בתחום הפלסטיק לא פוסק. החומר הפולימרי מגולם באינספור תצורות בעלות מופעים ותכונות אחרות. הייצור שלו ואפשרויות הפיסול והעבודה איתו מתאפשרות בזכות הטכנולוגיות השונות והוא בהתחדשות ובהשפעה מתמדת. לעומת חומרים אחרים, טבעיים יותר, הפלסטיק יודע להשתלב בסביבה תעשייתית כחומר 'זול', ובסביבות אחרות כחומר יוקרתי. במקרים האלה תפקיד המעצב הופך אקוטי משום שנדרשת יצירתיות ודיוק מושלם בעבודה עם חומר רב מסרים שכזה".

הבטחה בתחום העיצוב

"השיח סביב מצב הכדור בהקשר האקולוגי ילך ויתעצם, ככל שנרגיש על בשרנו בתוצאות של המעשים שלנו. היום אין מספיק התערבות ממשלתית בנושא, מגמת האדריכלות המקיימת (בת-קיימא) נתפסת כטרנד שמתאפשר לבעלי ממון בלבד. מבנה שנובע ממאמץ מחשבתי על התאמתו ושילובו בתנאי השטח, כך שיניב אנרגיה במקום לצרוך אותה, הוא בהכרח מבנה בעל ערך.

"החשיבה האקולוגית מחויבת המציאות ותהפוך להיות חלק אינטגרלי מתהליכי תכנון ובנייה. באופן טבעי זה יחלחל ויהפוך להיות קריטריון בעל ערך עליון גם בקרב הלקוחות והיזמים. אחד האדריכלים הטוטליים והמעניינים ביותר בתחום היום בארץ הוא יוסי קורי, בעל המשרד 'גאוטקטורה'. דרך הפרויקטים של קורי ניתן להבחין בהפריה ההדדית שנוצרת בין המבנה לסביבה, עד כדי איזון מושלם. שילובה של הסביבה כקריטריון מפתח בתהליך התכנון מקנה לכל מבנה ייחודיות שאינה צורמת בחריגותה אלא מלאה בכוונה".

אולם תצוגה מרשים

אולם התצוגה של מותג הטקסטיל קבדראט בקופנהגן,
בעיצוב האחים בורולק (צילום: יח"צ)

"ליצרן טקסטיל הפרמיום קבדראט (Kvadrat) יש אולם תצוגה עוצר נשימה באזור התעשייה של קופנהגן. על עיצוב הפנים אמונים האחים המוכשרים בורולק (Ronan & Erwan Bouroullec), ששיתפו פעולה עם קבדראט כשפיתחו יחדיו לא מעט פרטי טקסטיל.

"התצוגה של הבדים נבחרה בעדינות ובקפדנות כל כך גדולה, עד שהמופע שלהם כמעט שאינו מורגש. העושר הוויזואלי מגיע כולו מהטקסטורות, הדפוסים והצבעוניות העשירה של הטקסטיל.

"האוסף של קברדאט, כמו גם פרטי העיצוב שפיתח עם המעצבים, לוקח חלק אינטגרלי בעיצוב החלל דרך הריהוט, הארונות והשולחנות. הכל יחד מתגבש לכדי תמונה הוליסטית מעוררת חושים".

פרויקט מגורים בעיצובן של אנה וייל והילה גל (צילום: גדעון לוין)

על מה עובדות בימים אלה?

"בין שלל הפרויקטים שאנחנו עובדות עליהם כעת אנחנו שקועות בעבודת מחקר מרתקת של סביבות ומבני מגורים זמניים, לקראת פרויקט עתידי בנושא. אצל רובנו המושג 'בית' לא הולך יד ביד עם המושג 'זמניות', ולכן המטרה הראשונית שלנו היא פיצוח הסתירה הזו. לצורך כך, אימצנו את המושג 'זמניות קבועה', שיכול להיות מוסבר דרך התבוננות על ילדים שמקימים לעצמם מחבוא/בית שמשמש אותם למספר שעות של משחק ובזמן הזה הם מרגישים שייכות מלאה לאותו מבנה שיצרו מארגזים או רהיטים שנמצאים אצלם בחדר.

"אנחנו משתדלות להקדיש את הזמן הראוי בהבנת המהות של פרויקט, כדי שגיבוש הקונספט יהיה מדויק ויוכל להוות אבן דרך לאורך כל התהליך הארוך שבא אחריו. בשל התחייבות לסודיות הפרויקט, לא נוכל להרחיב עליו מעבר לכך, ואנחנו מקוות מאוד שבקרוב נוכל לחשוף יותר פרטים".


zivsha9@gmail.com
טוב לדעת
נגישות