Search magnifier

חיפוש

עכשיו קל ונוח יותר למצוא כל כתבה ברוכים הבאים לאתר אקסטרה המחודש - עדכני ומגוון בשפע כתבות ומאמרים מקצועיים

בחירות אישיות: ה-10 של ליאת אריאב

היא נחשבת לאחת היח"צניות העסוקות, שלקוחותיה נעים מתחום רכבי יוקרה, טכנולוגיה ועד עיצוב. בין השקה למסיבת עיתונאים היא מצליחה לג'נגל גם לימודי אוצרות, ומכל נסיעותיה הרבות בעולם היא מעריצה דווקא מעצב ישראלי. ליאת אריאב לוקחת אותנו לסיבוב מרתק בהמלצותיה

בית קפה Matto בניו יורק, בעיצוב אלכס מייטליס (צילום: יח"צ)

ליאת אריאב (צילום: דפי דלויה)

ליאת אריאב נוסעת הרבה ברחבי העולם. היא מקפידה לבקר בתערוכות גדולות, לפקוד מוזיאונים חדשים ולעשות צ'ק אין בכל ספוט חדש ומדובר. במקביל, היא מנהלת משרד יחסי ציבור, המעניק שירותים למספר לקוחות חזקים במשק. היא מאמינה שיש לשנות את פני המוסד התרבותי – מוזיאון, שלדעתה עדיין מנוכר ומרוחק עבור אוכלוסיות מסוימות בארץ ובעולם, וכדי לשאוב השראות עיצוביות, תאמינו או לא, אריאב מגיעה לחנויות אופנה דווקא: "שם שמים דגש על ארגון, העמדה ועיצוב החלל, כדי לכבוש את לב הרוכש מעבר למוצר הנמכר עצמו".

כריכת הספר 'החברה הגאונה' (סריקה)

ספר מומלץ

"'החברה הגאונה' מאת אלנה פרנטה. מדובר ברומן המגולל בתוכו מערכת יחסים בין שתי חברות בנאפולי, שחוות יחדיו את תקופת הילדות והנערות. נהניתי מהשפה, מהתיאורים ומהחוויה כולה, שהזכירה לי לא מעט את מערכות היחסים שיש לי עם חברותיי. באופן אישי, יש לי חברות שמלוות אותי מגיל הגן ומהנערות, ומדובר במערכות יחסים מאוד מיוחדות מבחינתי. באופן כללי אני בנאדם של מערכות יחסים ולכן זאת עוד סיבה לכך שהספר האמור תפס אותי".

חלון הראווה של חנות גוצ'י במילאנו (צילום: יח"צ)

חנות אהובה

"אין זה סוד שאני אוהבת אופנה ומבקרת תדיר בחנויות המותגים הגדולים, אך מעבר לקולקציות המשתנות אני מאוד מתעניינת בעיצוב החנויות. אני כמו חוקרת את האופן שבו הפריטים מסודרים, את צורת ההעמדה שלהם והארגון כולו בחלל. הרי מדובר בהצפה של גירויים בחנויות האופנה, שמנסים לכבוש אותנו, ומכאן לארגון ולסדר יש חשיבות כמעט מכרעת על הרכישה. בחנויות האופנה בניו יורק למשל אני נכנסת לפעמים רק כדי לשאוב השראה מעיצוב החנויות. דוגמה בולטת לכך יש גם במילאנו – החנות של גוצ'י, שמהווה חגיגה אמיתית שמאדירה את הפריטים השונים".

מסעדת קוואטרו בתל אביב, בעיצוב אלכס מייטליס (צילום: יוסף כהן)

מעצב/ת שעושה לך את זה

"אני מעריצה את אלכס מייטליס: מעבר לכך שמדובר באחד החברים הטובים שלי, מדובר במעצב יצירתי שממציא את עצמו כל פעם מחדש, המשלב בעבודותיו השונות אמנות, גרפיקה וציור. נכון שאפשר לזהות מיד את כתב ידו הנקי של אלכס, אך יחד עם זאת הוא מצליח לייצר טוויסטים יוצאי דופן שבעיניי הופכים אותו לגאון. לאחרונה הוא החל לשתף פעולה עם בן הזוג שלו שעובד כמאייר.

"אפשר לראות דוגמה לכך ברשת בתי הקפה שעיצב בניו יורק Matto. מדובר בשטחים קטנים שבזכות מראות ואיורי מבנים המאפיינים את ניו יורק, הצליח מייטליס לייצר חללים ייחודיים. דוגמה נוספת היא מסעדת קוואטרו בארץ, שהביאה רוח מרעננת ושונה בעיצובה. ברמה הבינלאומית, אני גם מאוד אוהבת את מרסל וונדרס ואת עבודותיו. הוא תמיד מצליח להעלות לי חיוך".

מוזיאון Broad בלוס אנג'לס (צילום: יח"צ)

מוזיאון עיצוב

"מוזיאון ברואד (BROAD) בלוס אנג'לס. זהו מוזיאון קטן יחסית, אך המבנה האדריכלי יוצא הדופן, שתוכנן על ידי צמד האדריכלים אליזבת דילר וריקרדו סקופידיו, נותן תחושה של מבנה גדול יותר. הוא מרכז בתוכו אמנות מודרנית, ואחד הדברים שאהבתי בו במיוחד הוא צוהר המעניק הצצה לחדר האוספים שלו, ובכך כמו מאפשר כניסה ללב המרתק של המוזיאון, כאשר בהרבה מוזיאונים חדר/אגף האוספים נסתר מעין הציבור.

"בביקורי האחרון בלוס אנג'לס הגעתי למוזיאון ונהניתי מאוד מתערוכה של ג'ף קונס, עבודות של יאיוי קוסמה ומייצגי וידיאו נדירים. מוזיאון נוסף שאני אוהבת במיוחד הוא מוזיאון העיצוב Cooper Hewitt בניו יורק, שהיה סגור למשך תקופה ארוכה לרגל שיפוצים. אחת התערוכות שאהבתי בו במיוחד מתייחסת לעולם התחבורה העתידי".

תערוכת האופנה השנתית במוזיאון המטרופוליטן בניו יורק (צילום: יח"צ)

תערוכת עיצוב

"אני לא מפספסת אף שנה את תערוכת האופנה שמוצגת במטרופוליטן בניו יורק. מדובר בתערוכה שהפכה למעין ציון דרך בעולם האופנה, בין אם מדובר בתערוכה של אלכסנדר מקווין שעשה הדים רבים, סמלי הדת באופנה ואפילו אנה ווינטור, העורכת המיתולוגית של ווג, שמעורבת בעצמה בתערוכות הללו וקובעת את ערבי הגאלה המדוברים ביותר".

סגנון עיצוב הבית

"אני מאוד אוהבת עיצוב נקי ולבן, שכן מראה זה מעניק לי תחושה נעימה ומרגיעה. בתוך כל זה, שילוב של אובייקטים, עץ בהיר ואבזרים צבעוניים – יוצרים חגיגה שלמה ויחד עם זאת מסודרת ומאורגנת".

פריטים שרופים מתוך תערוכתו של מרטן באס, במוזיאון העיצוב בחולון (צילום: שי בן אפרים)

החומר ששולט היום בעולם העיצוב

"אני חושבת שהחומר השרוף והמראה המעושן נכנסים יותר ויותר לעולם העיצוב, ראו דוגמת מרטן באס בתערוכתו המוצגת במוזיאון העיצוב בחולון בימים אלה. מדובר במעצב ששרף אפילו קלאסיקות של רהיטים והפך אותן לאייקונים בפני עצמם. באופן אישי הייתי שמה פריט אחד כזה אצלי בבית: הוא מסקרן, שונה ובהחלט תופס את העין. יש לאובייקט כזה משמעות".

הבטחה בתחום העיצוב

"אני חושבת שככל שהזמן יחלוף מדפסות התלת-ממד יתפסו תאוצה. לא מדובר בטרנד או בגחמה שיחלפו, כי אם בהתפתחות ממשית ובקפיצת מדרגה בעולם העיצוב (ולא רק בו). העובדה שמעצב יכול לייצר בעצמו מוצר שתכנן היא אבן דרך שאי אפשר להתעלם ממנה. מי שיצליח בתחום הם אותם מעצבים שישכילו לשלב חומרים בליווי מדפסות תלת-ממד".

אולם התצוגה של אינגו מאוורר בסוהו בניו יורק (צילום: יח"צ)

אולם תצוגה

"אני חובבת מושבעת של אינגו מאוורר. בכל ביקור שלי בניו יורק אני נכנסת לאולם התצוגה שלו בסוהו, כדי לקבל השראה מהעיצובים הבאים שלו. לדעתי הוא אחד מגדולי האמנים הבולטים והמעזים בתחום התאורה בימינו. אני משתמשת במכוון במילה אמן ולא מעצב, כי פריטים שהוא מעצב הם בגדר אמנות של ממש. מי עיצב לפני מאוורר גוף תאורה עם כנפיים, בקבוקי קמפרי או קליפסים משרדיים?! מאוורר לוקח דבר בסיסי ומפיח בו חיים חדשים ומפתיעים".

על מה את שוקדת בימים אלה?

"לאחרונה התחלתי ללמוד אוצרות עיצוב במסלול המיוחד של שנקר. יש לי מחשבות רבות על פרויקט הגמר שלי אך מאחר שהוא ממש בגלגולים ראשוניים – אין לי אפשרות להרחיב עליו. אני כן יכולה לומר שבראייתי, מוזיאון הוא עדיין מוסד מנוכר לאוכלוסיות מסוימות והייתי רוצה לצאת מהניכור הזה ולהפוך אותו למקום שכל אחד יצליח לחוות בו חוויה. יש לי רצון לייצר חוויה אחרת ודרכה להגיע אל הכלל.

במקביל, הקמתי קבוצה בפייסבוק יחד עם שתי חברותיי יעל ויינר ומתי שני, שבה אנחנו חולקות חוויות שלנו ממקומות שונים בעולם. שלושתנו נשים עובדות ועסוקות שמצליחות לשלב הרבה נסיעות ומכאן והחלטנו לתת מעצמנו, מהידע ומהחוויות גם לאחרים".


Zivsha9@gmail.com
טוב לדעת