Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

בחירות אישיות: ה-10 של דניאל ספיר

הוא הגיע מעולמות תוכן שונים לחלוטין, והיום הוא אחד האנשים החזקים שמושכים בחוטי תעשיית לימודי העיצוב בארץ. דניאל ספיר נהנה מהגשמת חלומות של אנשים שהופכים לבעלי מקצוע בבית הספר שלו, ומוצא עצמו נמשך יותר ויותר לעיצוב ותכנון יפני - מרשת מוג’י ועד האדריכל קנגו וקומה

אפרת בראשי מפן Designer דצמבר 2019
Array
מוזיאון טשימה (צילום: דניאל ספיר)

דניאל ספיר
(צילום: גסריאל מורטוב)

לא רבים מכירים את דניאל ספיר, אך את סטודיו 6B, בו הוא מכהן מזה עשור כמנכ"ל, הרבה מאוד אנשים מכירים. מדובר במקום אשר הוקם על ידי צמד האדריכלים אמיר נבון ומיכאל בן גן, שהשכילו להפוך אותו למוסד מקומי ללימודי מקצועות העיצוב השונים, ואשר יחגוג בקרוב יום הולדת 20. ספיר, מהמושכים בחוטים מאחורי הקלעים, עסק לפני כן בייעוץ אסטרטגי לחברות גדולות.

לדבריו, החיבור הראשוני עם צמד השותפים-האדריכלים נוצר מתוך רצון לבחון הקמת פעילות בניו יורק דווקא. לבסוף, הפעילות ביבשת האפשרויות הבלתי מוגבלות לא צלחה אך נוצרה שותפות שהתפתחה לחברות טובה וחיבור עסקי מוצלח.

"הסיפוק הגדול ביותר שלי נובע מהשמת חזון הסטודיו, לסייע להרבה מאוד אנשים להגשים את חלומם. במסגרת התפקיד אני נהנה מהתהליך המורכב של חיבור האנשים המוכשרים איתם אני עובד להשגת יעדים שאפתניים, זאת מבלי לוותר על ההנאה העצומה שיש בדרך".

ספר מומלץ

כריכת הספר להב היהלום (סריקה)

"'להב היהלום, הבודהה על אסטרטגיות לניהול העסקים והחיים', מאת גשה מייקל רואץ'. הרעיונות בספר זה השפיעו על הדרך שבה אני רואה את ניהול העסקים, בהבנה עמוקה שהמטרה של עסקים עשויה להיות שונה ממה שלימדו אותי ואת חבריי בבית הספר לניהול.

"הספר יצר חיבור של התיאוריות המוכרות בעולם העסקי בימינו, עם החוכמה הטיבטית העתיקה, לפיה המטרה בעסקים היא השגת עושר כלכלי ורוחני בו-זמנית. הספר מלמד אותנו להשתמש בחוכמה זו לטובת הצלחה בכל תחומי החיים, כולל הצלחה עסקית, ונוגע בדרכים השונות להרוויח כסף, ליהנות ממנו ולהותיר חותם חיובי משמעותי בעולם".

חנות הדגל מוג'י בטוקיו (צילום: אתר רשמי)

חנות אהובה

"חנות הדגל העולמית של מוג'י, השוכנת ברובע גינזה שבטוקיו. החנות היפהפייה משתרעת על פני שבע קומות המחולקות לפי נושאים. חובבי חנויות מוג'י יגלו כאן סצנה מיוחדת ממש, שכן בנוסף למוצרים המוכרים, חנות הדגל הזאת מציעה חוויה שלמה התואמת את פילוסופיית 'feel-good living' של המותג, כולל סטודיו לעיצוב בתוך המתחם, מסעדה, בית קפה, מאפייה, תאורה ואף בית מלון השוכן בראש הבניין. יום שלם איננו מספיק לסרוק וליהנות מכל מה שהמקום מציע".

סניף סטארבקס בטוקיו בתכנון האדריכל קנגו קומה (צילום: יח"צ)

אדריכל שעושה לך את זה

"האדריכל היפני קנגו קומה. בביקורינו ביפן במסגרת Detour, סיורי העיצוב של סטודיו 6B, ביקרנו במשרדו הצנוע (יחסית) בטוקיו וקיבלנו סקירה של פעילותו הבינלאומית הענפה. לאורך שנות פעילותו תכנן ועיצב אינספור מבנים וחללים, רובם ביפן, אבל גם ברחבי העולם. בין עבודותיו הגדולות והמרשימות ביותר נמנים מוזיאון העיצוב המדהים בדאנדי, סקוטלנד, והאצטדיון האולימפי החדש בטוקיו.

"בצד אלו אהבתי לא פחות את עבודותיו הקטנות והמדויקות, הזוכות לפרשנות הייחודית והמודרנית לאסתטיקה יפנית מסורתית, בשימוש נרחב בעץ, כשמקור ההשראה העיקרי הינו הטבע הסובב את האובייקט. בנסיעה הקרובה שלנו ליפן אנו צפויים לפגוש את קנגו קומה במשרדו, וההתרגשות כבר כאן".

מוזיאון מרצדס בנץ – בשטוטגרד, גרמניה (אתר רשמי)

מוזיאון מומלץ

"מוזיאון מרצדס-בנץ השוכן בשטוטגרד גרמניה. המוזיאון אינו מיועד לחובבי המוטוריקה בלבד, אם כי אלה ימצאו כאן חגיגה לעיניים. מיד כשנפתח ב-2006, הפך למוזיאון חשוב ולאחד הבולטים בגרמניה. מדובר במוזיאון היחיד בעולם המתעד את כל ההיסטוריה המוטורית בעולם ומציג 160 דגמי מכוניות, מהמצאת הרכב הממונע הראשון בעיר שטוטגרט ועד למכוניות ראווה עתידניות.

"המבנה האדריכלי גם הוא מרתק, בתכנון של UNStudio, והמסע במוזיאון מתחיל בגובה 30 מטר ומתנהל באופן רציף, מלמעלה למטה, בירידה ספירלית ללא מדרגות, דרך ההיסטוריה המוטורית המוצגת בחלל. כבונוס, חדי עין יבחינו בלא מעט הומאז'ים ופרטי טריוויה מרתקים עם יצירות מוטוריות מרגשות שנגעו והשתתפו באירועים היסטוריים חשובים לאורך השנים, ואפילו זווית ישראלית אחת חביבה".

סגנון עיצוב הבית

"סגנון העיצוב האהוב עליי בשנים האחרונות הוא מינימליזם עם קריצה. כלומר, מינימליזם המתבטא בצמצום הדימוי החזותי, מיעוט של חומרים, טקסטורות וצבעוניות ושימוש בצורות בסיסיות וגיאומטריות עם מקום של כבוד לאור. מינימליזם טהור יתבטא גם בוויתור על התייחסות מקורית כלשהי. הקריצה מתייחסת לאותה תוספת סובייקטיבית, מקורית, שמתבטאת בהכנסת מוטיבים 'זרים' השייכים לעולמות אחרים. לעיתים זה מעלה חיוך, ולעיתים מעורר סקרנות ומעורר עניין – אם בעיצוב יוצא דופן לחלל ספציפי, או אובייקט מסוים המחלק את החלל באופן מעניין ומעורר שיח".

בתים מבפנים תל אביב: תכנון פנים: Studio Ma Deux אדריכלית אורית זינגר והמעצבת רחלי גרף-רחים, 2016; אדריכל הבניין: דב כרמי, שנות ה-30 (צילום: איתי בנית)

תערוכת עיצוב

"התערוכה האהודה עליי ביותר היא 'בתים מבפנים', הנערכת אחת לשנה בתל אביב, והופכת את בתי העיר למוצגים הראשיים – גם מבפנים. בעיניי, הרלוונטיות לכאן ועכשיו היא האלמנט העיקרי שהופך את המיזם למוצלח כל כך. יצר הסקרנות, ואף המציצנות, מקבלים לגיטימיות פומבית, ואנו יכולים לצפות ולהתהלך במרחבים שסגורים בפנינו בדרך כלל. אלון בן נון ואביבה לוינסון הביאו ארצה את אירועי הרשת הבינלאומית Open House Worldwide, המקיימת אירועים דומים בערים רבות בעולם, ויצרו כאן מסורת יפה המעודדת שיתוף, אסתטיקה ומקדמת את העיצוב והאדריכלות בישראל".

ברזל חשוף, תכנון רז מלמד (צילום: עמית גרון)

החומר ששולט היום בעולם העיצוב

"עם התפתחות השימוש במתכות מורכבות בבניין, כגון קורטן, פלדות אל-חלד, פלטינה וטיטניום, עדיין לברזל הפשוט – הגולמי – שימושים חשובים בעולם העיצוב. הברזל החשוף מהווה כיום פרט עיצובי בולט, החל מחשיפת שלד וקונסטרוקציית קורות ועמודים במבנה, שימוש בכנפיים, מחיצות והפרדות בין חללים, ועד לשימוש בברזל חשוף בעיצוב מדרגות, בבניית ספריות ורהיטים".

חלל עבודה משותף בעיצוב אורלי דקטר (צילום: עודד סמדר)

הבטחה בתחום העיצוב

"בעבודה הקשה של לבחור אחד/ת מתוך עשרות הבוגרים/ות בהצטיינות בסטודיו לאורך השנים, בחרתי לציין את אורלי דקטר, שהחליטה יום אחד לבחור מחדש, ובהיותה עורכת דין פעילה ועסוקה הבינה שבחירתה הקודמת אינה בהכרח נכונה כיום, והחליטה ללכת עם הלב וללמוד עיצוב פנים. מאז סיימה בהצטיינות את לימודיה אני עוקב אחרי אורלי, שמציגה עיצוב מודרני ומדויק בשילוב פתרונות פונקציונליים יצירתיים, ומעצבת דירות, בתים פרטיים וגם חללים מסחריים בהיקפים גדולים לחברות בינלאומיות.

"אני אוהב לראות את הסגנון העיצובי הבוגר והמאופק, ובצדו את האומץ לחקור חומרים ולבטא רעיונות חדשים. אני מוצא שבצד הקושי והאתגר הגדול בהתחלה חדשה, יש גם יתרונות בניסיון וידע מתחומים אחרים כדי לגבש זהות מעניינת ושלמה יותר כמעצבת פנים, ובוודאי שבפן התקשורת מול הלקוח, תקשורת שלעיתים קרובות עשויה להיות מרכיב קריטי בהצלחת פרויקטים".

אולם תצוגה מרשים

"באי טשימה (Teshima) בדרום מערב יפן, חוויתי מפגש בלתי נשכח של טבע ואדריכלות ברמה הגבוהה ביותר, כשהמבנה עצמו הוא היצירה. מוזיאון טשימה לאמנות, בתכנון האדריכלים Kazuyo Sejima ו-Ryue Nishizawa (SANAA) הוא חלל רחב, כמעט ריק, ובעיקר דומם, שמעורר רגשות יוצאי דופן. השהייה בו משפיעה על תחושת המרחב והזמן באופן שלא חוויתי קודם לכן. המתכננים ביקשו להקים מוזיאון שייצור הרמוניה עם הטבע, ואכן מעבר לאמנות והאדריכלות, תחושת ההרמוניה עם הטבע הפראי ושדות האורז שמסביב מורגשת".

על מה עובד בימים אלה?

פרויקט עיצוב פנים של רחלי קיקוס במסגרת פרויקט המנטורינג של סטודיו 6B (צילום: איתי בנית)

"אנו מתכננים את הפעילויות הקרבות לשנת יום ההולדת 20 לסטודיו 6b, במהלך שנת 2020. בתכנון שורת אירועים בהשתתפות צוות הסטודיו לאורך השנים, הבוגרים המצטיינים הרבים ואורחים מחו"ל. אנו עסוקים גם בתכנון העברת הסניף של סטודיו 6B בחיפה למיקום חדש, שצפוי להיות מותאם לפעילות הגדלה של הסטודיו בצפון.

"לקראת האביב אנו מתכננים את המסע לסן פרנסיסקו ולסיליקון ואלי, ובונים מפגשים עם מבילי תחום ה-UX-UI בעולם. בנוסף, אני חבר בוועד המנהל של עמותת זיו נעורים המדהימה, שם התחלנו את השנה החדשה בעבודה עם כ-600 נערות ונערים מרחבי הארץ, בפעילות חינוכית בסביבה ימית. העמותה עושה עבודה מדהימה מזה שנים, בפעילות גדלה והולכת בגאווה גדולה".


efrat.barashi@gmail.com
טוב לדעת
נגישות