Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים לקריאת המגזין - לחצו כאן Designer חדש באקסטרה: גיליון ינואר 2020 של מגזין העיצוב

משחק הצבעים של פאולה לנטי

שימוש בצבע, מהמאפיינים הבולטים בכתב ידה של מעצבת-העל האיטלקייה פאולה לנטי, בא לידי ביטוי בקולקציית חיפויי עץ לריצוף ולקירות – חיבור אותו היא מגדירה כאיזון בין שתי נשמות, הקלאסית והמודרנית

מיה אור (צילומים: באדיבות יח"צ פאולה לנטי) Designer ינואר 2020

מאז 1994, השנה בה הקימה את המותג הנושא את שמה, המעצבת האיטלקייה פאולה לנטי לא חדלה להפתיע. עם אג'נדה סביבתית, כבוד לערכי מורשת, לצד שימוש בטכנולוגיות מתקדמות ויצירתיות בלתי נדלית, הקולקציות שהיא מעצבת מביאות לידי ביטוי אסתטיקה מובחנת המגלמת עומק רעיוני, כנות ויושרה מקצועית.

פאולה לנטי

לנטי, מהמובילות ומהמשפיעות בסצנת העיצוב הבינלאומית, התמקדה בתחילת דרכה בעיצוב ריהוט לסביבת החוץ, ועם השנים הרחיבה את יריעת עיצוביה גם לחללי פנים, מתוך תפיסת שני המרחבים כמכלול אחד של סביבת מגורים.

כך, לא הייתה זו הפתעה מוחלטת לגלות את חתימת ידה גם על קולקציית הפרקטים פריגל מסדרת Natural Genius, מבית מותג חיפויי העץ האיטלקי ליסטונה ג'ורדנו, שהרעיון העומד בבסיסה נועד להפגיש בין כישרונו של הטבע לבין הגאונות האנושית.

כחלק משיתופי פעולה של המותג עם מעצבים מובילים, החיבור עם לנטי היה אך טבעי: מעצבת שערכי המותג שבבעלותה תואמים את תפיסת המותג האיטלקי, החותרת לשלב מסורת עם חדשנות.

חיתוכים וצבעים

"קולקציית פריגל היא לא שלי. היא של ליסטונה ג'ורדנו", חשוב ללנטי להדגיש בראשית דבריה, בראיון שמתקיים עמה.

"אני 'רק' שיחקתי עם הפרופורציות של המודולים, והענקתי להם תוכן שונה מזה של ריצוף עץ מסורתי".

הבסיס הרעיוני של הקולקציה נשען על משפט פיתגורס, וגיבושה הצורני צמח בהשראת תיאוריית החיתוכים של המתמטיקאי הבריטי הנרי פריגל, "שמפרקת" את צורת המשולש לחיתוכים ריבועיים.

"רעיון החיתוכים מצא חן בעיניי מהרגע הראשון, מפני שהוא מותיר מרחב לפרשנות חופשית וליצירת קומפוזיציות מגוונות.

"יחד עם נציגי המותג בחרנו את סוג העץ המתאים ביותר לכך, ואז הוספתי את הצבעים השונים בהתאם לניסיון שיש לי ולרגישות שלי לעולם הצבע.

"במובן זה העבודה על פריגל הייתה המפגש הראשון שלי עם חיפוי רצפה, אם כי אני מעדיפה לראות אותו בפרספקטיבה רחבה וכוללנית יותר של עיצוב מגורים גלובלי, מודרני וחדשני".

שימוש בעץ אינו מזוהה עם עבודותיה של לנטי. העיצובים מבית המותג שלה מבוססים בעיקר על מתכות, טקסטיל ופסיפס, ועם זאת, "הגישה שלי לעיצוב, וליתר דיוק לפרשנות חומרית, אינה משתנה וכך היה גם כאן. אמנם עבדתי עם חומר שפחות קרוב אליי, אבל יכולתי 'להלביש' אותו בצבעים שאני מעדיפה ושלשיטתי הם מעניינים ביותר, למרות שהם לא מסורתיים ביותר".

הצבעים שלנטי בחרה לקולקציה מייצגים פריצת דרך: כחול, ירוק, צהוב-ירקרק וגרפיט, המייצרים הרמוניה ייחודית ובלתי שגרתית, שמסגירה את טביעת אצבעה של מי שצבע הוא בעבורה כלי ביטוי ראשוני ורב משמעות. האתגר הגדול, לדבריה, היה להפוך את מה שהיה יכול להיות "עוד" חיפוי עץ קלאסי למשהו מודרני לחלוטין. "אני מאמינה שהצבע אכן עשה הבדל משמעותי, ובה בעת, בדרך כלשהי גם אפשר לשמר את המהות הקלאסית ואת הערך המסורתי שעץ תמיד נושא איתו. הצלחנו ליצור איזון בין שתי 'נשמות' שונות, הקלאסית והמודרנית".

אילו ערכים ביקשת להקנות לקולקציה?

"התמקדתי בשני מאפיינים מהותיים שהתוו את הפרויקט: צבע, וחופש לפרשנות. הראשון, הצבע, הוא מבחינתי סוג של חותמת אישית שאי אפשר לטעות בה. המאפיין השני, החופש לפרשנות, מעניק למוצר גמישות מקסימלית באפשרויות 'לשחק' עם גוני הצבע השונים.

"הגוונים מתקבלים משילוב של עץ טבעי עם גימורים שקופים, כשמופע הצבע והאפקטים הדקורטיביים מתרבים ע"י סידור אופקי של המודולים באופן שעורקי העץ 'פונים' לכיוונים שונים. בצורה זו כל חיפוי בפריגל הוא ייחודי, ואין שתי רצפות שנראות אותו דבר. למדתי הרבה על עץ ועל העבודה איתו מהניסיון הרב של ליסטונה ג'ורדנו בתחום, והעבודה ככלל התנהלה בשיתוף פעולה נעים, מה שהיום ממש אינו מובן מאליו", מסכמת לנטי.


מקולקציית פריגל תוכלו להתרשם באולם התצוגה של PARQUETEAM בהרצליה פיתוח, רח' גלגלי הפלדה 7 טל': 03-5400007.
Perigal Collection in collaboration with Paola Lenti, by Listone Giordano, at Parqueteam showroom.
טוב לדעת
נגישות