Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

גישת הדיוק הניתוחי

רובוטים שמצליחים לעשות ניתוחים זעיר-פולשניים, תכנון טרום-ניתוחי מבוסס דימות, כירורגיה מונחית מחשב ושיפור מתן השירותים הדיגיטליים – אלה רק חלק מאמצעי החדשנות הטכנולוגית המאומצים ב'הרצליה מדיקל סנטר'

גליה היפש (צילומים: אור קפלן) רפואת המחר ינואר 2020
צילום: אור קפלן
רובוט דה וינצ'י

בבית החולים הפרטי הוותיק והמוכר "הרצליה מדיקל סנטר", השוכן לחוף ימה של העיר הרצליה, אין חדר מיון, מכיוון ששם עוסקים ברפואה מתוכננת מראש. מדי שנה מתקיימים בבית החולים עשרות אלפי ניתוחים, ייעוץ, בדיקות, הדמיות וטיפולים במגוון תחומים, בכללם: ניתוחי לב, צנתורים, נוירוכירורגיה, כירורגיה רובוטית, אורתופדיה, אורולוגיה, כירורגיה כללית, כירורגיה אונקולוגיות, א.א.ג, הפריה חוץ גופית, גסטרואנטרולוגיה ועוד. כיוון שבבית החולים מתקיימים ניתוחים רבים, האתגר הגדול ביותר של בית החולים הוא להישאר בחזית הטכנולוגית בתחום הכירורגי.

דני אנגל, מנכ"ל מדיקל סנטר, מספר על החדשנות הטכנולוגית שאותה מאמץ בית החולים: "אנחנו נמצאים בעיצומה של מהפכת מזעור ההתערבות בניתוחים. אם בעבר היו פותחים את גוף החולה כדי לנתח אותו, כיום ממעטים לפתוח, אלא עושים חורים קטנים שדרכם נכנסים עם מצלמה זעירה וכלים קטנים שאיתם ניתן לעבוד מבלי לפתוח את גוף החולה – אלה הם ניתוחים זעיר-פולשניים.

"השלב הבא בהתפתחות התהליך הזה הוא ניתוחים לא פולשניים כלל – המטרה היא להגיע למצב שבו אפשר יהיה להגיע לרקמה חולה באמצעות מקור אנרגיה של חום או גלי רדיו, המכוונים אל הגידול והורגים את הרקמה החולה מבלי לחתוך את גוף האדם. לדוגמה, אנו יודעים לטפל בחלק מגידולי הפרוסטטה באמצעות מקור אנרגיה מכוון דימות.

"שלב חשוב נוסף שאליו אנו שואפים כל העת הוא שיפור הדיוק בתחום הכירורגיה להשגת תוצאות טובות יותר. ההתמודדות הגדולה ביותר שלנו כיום היא איך אנחנו מוציאים מגוף האדם רק את מה שחולה ולא נוגעים במה שבריא. לעיתים כירורגיה דורשת דיוק ברמות של מילימטרים, ועד היום הרופאים הטובים יותר היו אלו בעלי ניסיון, כישורים, ידע ואינטואיציה טובה. כיום העולם מתקדם לעבר פרוטוקולים ותוכניות טיפול מבוססות תכנון מקדים, מחשוב ורובוטיקה, ומשאירה פחות מקום לאינטואיציות של הרופא".

צילום: אור קפלן

בית החולים הרצליה מדיקל סנטר

דוגמה לדיוק כירורגי שהושג בזכות הטכנולוגיה

"כאשר יש חשד לגידול אונקולוגי אצל גבר, עד היום כדי לקחת ביופסיה, החדרנו מכשיר אולטרסאונד שדרכו 'ירינו' מחט לאזור הנגוע ולקחנו ביופסיה. לא בהכרח ידענו אם הצלחנו לפגוע באזור הנגוע עצמו. כיום מתכננים את ההליך באמצעות בדיקת MRI שמדגימה היכן נמצא הנגע החשוד, ובאמצעות מיזוג קובץ ה-MRI למכשור העזר בחדר ניתוח (US) אנו יודעים בדיוק לאן לירות את המחט. הפעולה הופכת להיות מונחית תוצאות הדימות שנעשתה קודם לכן.

"בעבר, אגב, ניתוחי פרוסטטה נאלצו להיות ניתוחים שבהם פותחים את הגוף, מכיוון שהפרוסטטה ממוקמת באזור האגן בגוף, המוגן ע"י עצמות, ולכן נוצרה בעיה להגיע אליו עם ציוד אנדוסקופי (זעיר) סטנדרטי. כיום אנחנו מצליחים לעשות את הניתוח הזה בשיטה אנדוסקופית בזכות רובוט הכולל קונסולת פיקוד שעליה יושב המנתח ומכוון אותו באמצעות ארבע גפיים.

"תנועת מפרק היד של הרובוט היא בזוויות גדולות יותר מזו של היד האנושית, ולכן הוא מסוגל להגיע לזוויות ולמקומות שהיד האנושית לא מסוגלת. הוא רואה את הנעשה בתוך הגוף בהגדלה של פי שמונה והמנתח יכול לראות זאת על גבי מסך. ניתן גם להוסיף לו אמצעי עזר נוספים, כמו צביעה לאיתור גידולים שעין אנושית לא יכולה לראות. הרובוט הזה הצליח להעביר אותנו מניתוח פתוח לניתוח אנדוסקופי זעיר, ואז ההתאוששות של החולה מהירה הרבה יותר והניתוח מדויק הרבה יותר.

"הרובוט הזה מועבר כיום גם לשימוש בניתוחים אחרים כמו ניתוחים גינקולוגיים שגם שם יש בעיה עם עצמות אגן, או ניתוחים בחלל הבטן העליונה, ששם יש הגנה של עצמות בית החזה. דוגמה נוספת היא טכנולוגיה שמאפשרת את החלפת מסתם הלב באמצעות צנתור, לאחר שבעבר הוא נעשה באמצעות ניתוח לב פתוח. מדובר בהתאוששות אחרת לגמרי, צנתור ניתן לעשות כשהמטופל נמצא בערנות מלאה, והאשפוז הוא רק לצורך השגחה. אין צורך בניתוח מורכב שההתאוששות ממנו קשה".

היכן בא לידי ביטוי תכנון טרום-ניתוחי?

"זהו הליך שמקל מאוד על ניתוחי החלפת מפרק הירך, שם יש חשיבות עצומה לדיוק בהתאמת השתל החדש – הן עבור שיקום החולה והן עבור ההצלחה הניתוחית. כיום אנו משתמשים בקבצי הדימות של המטופל – CT/MRI כדי שהרופא יוכל להזמין לו שתל מותאם אישית. במהלך הניתוח עצמו הרופא נעזר ברובוט ממוחשב המסייע לו למקם את השתל בדיוק המירבי, במקום הטוב ביותר. אלה עדיין ניתוחים פתוחים אך כבר נמצאה הדרך לעשות זאת עם מינימום נזק לרקמות בריאות. אם בעבר ניתוח מסוג זה דרש אשפוז של שבוע-שבועיים, היום הוא דורש יום-יומיים".

מהו האתגר המשמעותי בשיפור מתן השירות במדיקל סנטר?

"אנחנו חיים בעידן דיגיטלי, שבו שירותים רבים – כמו בנקאות, רכישת כרטיסים לטיסות או לקולנוע – נעשים דיגיטלית ואנחנו כמעט שלא פוגשים את פקיד הבנק או מוכר הכרטיסים, אבל בעולם הרפואה אנחנו עדיין מחייבים לא פעם את הציבור לקיים מפגש פיזי עם נותני השירות ובכך מציעים חוויית שירות לא עדכנית, שלא לדבר על חוסר היעילות של התהליך.

"אנחנו במדיקל שמים דגש רב על עמידה בציפיות האזרחים, לצורך כך אנחנו בעיצומו של תהליך אשר יאפשר למטופלים קבלת שירותים ללא מפגש פיזי, ככל שיבחרו לעשות כן. השלמנו כעת העלאת מערכת זימון תורים אינטרנטית מלאה, שהיא לא מובנת מאליה בתחום שלנו, מכיוון שחלק מהזימונים דורשים העברת מידע רפואי ושריון משאבים מקצועיים בבית החולים, ועל כן הזימון נעשה הן על ידי המטופל והן על ידי הרופאים עצמם.

"בשבועות הקרובים נעלה עם מערכת המאפשרת לבצע קבלת חולה מהבית ובכך לאפשר לו לקיים את ההליך בזמן שנוח לו ובסביבה הנוחה לו, לרבות העברת מידע רפואי נדרש, הזדהות גבייה והכנת כל תיק החולה עוד בטרם הגעתו לבית החולים. בנוסף, כיום, לפני ניתוח כל חולה מוזמן לפגישת טרום-ניתוח, בדיקה שבה המרדים והאחות פוגשים את החולה לצורך הערכה של סיכונים אפשריים בהליך הרפואי הצפוי.

"כיום, הן בשל העומס על המערכות והעובדה שלא רוצים לבזבז זמן של רופא מרדים שלא לצורך, והן על מנת לכבד את זמנו של החולה, אנחנו נותנים שירות טלה-טרום ניתוח עבור חולים בסיכון נמוך, שיכולים למלא שאלון תשאול רפואי בצורה דיגיטלית הנבדק מאחורי הקלעים על ידי אנשי המקצוע. אם יש חשש מסוים בעקבות התשאול, החולה מוזמן לבדיקה, אך ממרביתם אנחנו יכולים לחסוך את המפגש. יש עולם שלם של שירותים דיגיטליים שאנו רוצים לאמץ, כדי לתת שירות זמין, טוב ומהיר יותר".


ליצירת קשר: hmc.co.il
טוב לדעת
נגישות