Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים לקריאת המגזין - לחצו כאן Designer חדש באקסטרה: גיליון ינואר 2020 של מגזין העיצוב

עכשיו, כשעברתם לדירה קטנה

בכל אחד ממרכזי הדיור המוגן קיים מגוון דירות, ולעתים קרובות גודל הדירה קטן מהבית אותו עזבתם. כיצד לעצב את הדירה החדשה (והקטנה)? אדריכלית מיכל עצמון-ספיר ליקטה כמה טיפים שיסייעו לכם להפוך את הדירה החדשה שלכם למקום חמים ומזמין

מיכל עצמון-ספיר סיקסטיז פברואר 2019
צילום: שירן כרמל
דירה לדוגמה בפרויקט 'פאלאס להבים'.
אדריכלות: כנען-שנהב. אדריכלות פנים: עצמון אדריכלים. סטיילינג: עצמון אדריכלים בשיתוף רות גולדמן (צילומים: שירן כרמל)

סינון ומיון. לכולנו יש נטייה לאסוף ולאחסן מזכרות, בגדים וכלים, אבל פעמים רבות נמצא עצמנו מול כלי או בגד שלא השתמשנו בו שנים רבות, עליו אנו שומרים מסיבות סנטימנטליות. ככלל, אם אין לכלי שימוש ביומיום שלנו – כנראה שאין לנו צורך בו. באם בחרנו לשמור – חשוב להחליט אם נרצה להציג את הפריט לנוי או לאחסן אותו.

הימנעות מעומס. כדי לא ליצור עומס ולהימנע מלהדגיש את ממד החלל, נעבור על הפריטים איתם נרצה להשתמש לנוי ונבחר מספר מצומצם של פריטים אותם נציג ואת השאר נאחסן. מדי פעם נרענן את הבית בפריטים שבאחסון ונרגיש את החידוש במראה הבית.

צבעים. כדאי לבדוק אילו צבעים נעימים לנו. לסקור את ארון הבגדים ולגלות שיש לנו נטייה לצבע מסוים אותו נעים לנו לראות. כך נעצב את הבית בגוונים שונים של הצבע שבחרנו וניצור חלל מונוכרומטי אך עשיר. נבחר רהיט אחד (לדוגמה ספה) ונרפד אותה בגוון עמוק וחזק כדי ליצור עומק בחדר. על הרהיטים נפזר מגוון כריות נוי ואלמנטים צבעוניים אותם ניתן להחליף בקלות לפי צו האופנה או מצב הרוח שלנו.

מראה. מראות מגדילות את החלל ופותחות מעין צוהר למקום אחר. מומלץ למקם מראה דווקא במקום שאנו לא נוטים להביט בו כל הזמן, כך שבזווית העין ייוצר מעין חלון.

צילום: שירן כרמל

אקלקטיות. היום, יותר מתמיד, מקובל לעצב חללים עם ריהוט מסגנונות שונים. אפשר ורצוי שלא לבחור סלון מספות זהות, אלא לבחור ספה ולהוסיף לצדה כורסאות מסוגים שונים. כדאי לבחור כורסאות לא גדולות במיוחד, שניתן לנייד ולשנות את מיקומן בחלל.

רב-תכליתיות. נבחר רהיטים שיכולים לשרת אותנו למספר שימושים, לדוגמה: הדום עם מגש יכול לשמש כשולחן קפה ופעם לישיבה לנכד שבא לביקור.

האחדה. כדי ליצור שלמות נפרוס שטיח שיאחד את הכל. השטיח יכול להיות בצבע אחיד ובהיר או עם גוונים נוספים. חשוב שיהיה גדול מספיק כך שיאסוף את כל הפריטים בחדר ויגדיר את החלל.

אחסון. לכל אחד יש ספרים וכלים להציג. מדפים וספריות תלויות מאפשרים לאחסן, אך לא מקטינים את החלל, כיוון שהרצפה פנויה והעין רואה את החדר בגודלו המירבי. במידה שנרצה להעמיד רהיט על הרצפה, נשתדל לבחור שידה בגובה 60-70 ס"מ מאחר שאדם חש את גודל החדר בגובה העין ושידה כזו לא תורגש כמקטינה את החדר.

צילום: שירן כרמל

אמנות ונוי. להשלמת המראה נבחר תמונות בגוונים ובשפה דומה, ונתלה אותן בקומפוזיציה יפה על הקיר. בכך נציג מירב פריטים על קיר אחד ושאר הקירות יהיו פנויים לאחסון או פשוט נקיים מפריטים. החלל ייראה גדול יותר אם לא ניצור "עניין" בכל פינה ועל כל קיר.

תאורה. חלל המגורים מחובר בדרך כלל עם המטבח ופינת האוכל, לכן רצוי לבחור גופי תאורה בסגנון זהה לכל הדירה. נדאג לתאורות בעלות תפקוד שונה – תאורה מרכזית להארה מקסימלית, תאורת נוי שתנעים את החלל כאשר אנו לא שוהים בו, אך הוא יהיה מואר ולא חשוך.


המידע באדיבות עצמון אדריכלים.
טוב לדעת
נגישות