Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

טכנולוגיה חדשה לזיהוי סרטן צוואר הרחם

הבדיקה הקיימת לזיהוי סרטן צוואר הרחם דורשת זמן רב לפענוח ומפספסת חלק גדול מהחולות. הסטרטאפ הישראלי Biop Medical פיתח בדיקה חדשנית המבוססת על אופטיקה מתקדמת, בינה מלאכותית ואלגוריתם חכם ולומד לזיהוי מוקדם ומדויק של המחלה כבר בשלבים הטרום-סרטניים

חוה טרטנר (צילומים: יח"צ) WOMEN'S Health יולי 2019
המיקרו-קולפוסקופ של Biop Medical מאפשר זיהוי מיידי, מדויק ומהיר של רקמה טרום סרטנית

סרטן צוואר הרחם נחשב לאחת המחלות הקטלניות ביותר בקרב נשים ובעיקר נשים צעירות. זיהוי מוקדם משמעותו הצלת חיים של מיליוני נשים. לצורך כך פיתחה Biop Medical, חברת סטארט-אפ ישראלית, טכנולוגיה חדשנית לזיהוי ואיתור מוקדם של רקמות טרום-סרטניות וסרטניות.

ד"ר דלית לנדסמן-מלוא, חוקרת סרטן, יזמית ודירקטורית בחברה, מספרת כי "הבדיקה מבוססת על אופטיקה מתקדמת, בינה מלאכותית ואלגוריתם חכם, ומהווה game changer בתחום הזיהוי המוקדם של סרטן צוואר הרחם. Biop פיתחה מתמר הדומה למתמר אולטרה סאונד וגינאלי, המבצע סריקה אופטית של צוואר הרחם, מספק תמונה מיידית בנוגע למיקום מדויק של הנגע ודרגת החומרה של הרקמה החשודה. הבדיקה מדויקת, קצרה ומשפרת את הסגוליות והדיוק של תהליך הבירור הקיים היום". היתרון הבולט של המכשיר הוא בכך שמסוגל לזהות את הנגעים בשלב ההתחלתי שלהם – השלב הטרום סרטני.

החברה היא בוגרת המחזור הראשון באקסלרטור של IBM alpha zone, וביצעה ניסויים קליניים במרכזים רפואיים בארץ ובחו"ל. החברה זכתה בפרסים, ביניהם פרס החברה המבטיחה במחזור הראשון של IBM alpha zone, והציגה את הטכנולוגיה שלה בכנסים החשובים בעולם – בין היתר בתערוכת Medica שבגרמניה, ובכנס השנתי של Cleveland Clinic. באותו כנס אף דיברה נשיאת IBM העולמית על הטכנולוגיה של ביופ כפתרון פורץ דרך.

Biop Medical קיבלה אישור FDA למוצר הראשון שלה, ונמצאת בהליכים מתקדמים לצורך אישור CE. החברה גייסה עד היום כ-7 מיליון דולר, ונערכת לסבב גיוס, שמטרתו הכנת תשתית לייצור, מכירות והפצה כבר בשנת 2020. Biop Medical פונה תחילה לשוק הקולפוסקופיה, המוערך כיום בכמיליארד דולר לשנה, באירופה המערבית וארה"ב בלבד, וגדל משנה לשנה. יישום הפתרון במדינות המתפתחות, בהן לא קיים פתרון ישים כלל, מגדיל את שוק היעד בצורה משמעותית.

זיהוי מוקדם ומיידי של הרקמה החשודה

סרטן צוואר הרחם מתפתח לאט יחסית והתפתחותו מלווה בשינויים מוקדמים בתאי רקמת צוואר הרחם, הניתנים לזיהוי עוד בשלב הטרום-ממאיר שלהם. לפיכך Biop ממוקדת כיום בזיהוי מוקדם של סרטן זה. בהמשך, טכנולוגיה חדשנית זו תיושם גם על רקמות אחרות בגוף, שבהן עלול להתפתח גידול ממקור אפיתליאלי, כגון סרטן חלל הפה, פי הטבעת ועוד.

הפתרון של Biop מבוסס על איסוף חותמים אופטיים אותם יוצרים תאים. חותמים אופטיים ברקמות טרום-סרטניות וסרטניות שונים מאשר אלה שברקמות נורמליות. המערכת האופטית מאפשרת כבר היום דיוק של 80% בזיהוי מיידי של התאים, ועם המשך הניסויים, צפויה המערכת לשפר את רמת הדיוק שלה עוד יותר.

ד"ר ליאת גינדס, היועצת הרפואית של Biop, מסבירה כי "כיום מבוצעת בדיקת סקר לאיתור שינויים מוקדמים בצוואר הרחם בשיטה מיושנת, שהומצאה בשנות ה-40 של המאה הקודמת. מדובר בביצוע משטח פאפ מצוואר הרחם על ידי הגינקולוג. המשטח נשלח למעבדה ועובר תהליך פיענוח, ממוחשב ואנושי. רמת הדיוק של בדיקה זו נמוכה והיא אינה יכולה לאתר את כל החולות.

"בנוסף, תוצאות בדיקת הפאפ אינן מתקבלות בזמן אמת, אלא רק לאחר כמה שבועות. במידה שמתגלים תאים חשודים, האישה נשלחת לבדיקה נוספת הנקראת קולפוסקופיה. בבדיקה זו רופא מומחה מסתכל על צוואר הרחם בעזרת מיקרוסקופ וצביעות תאים. בדיקה זו תלויה במיומנות הבודק וגם היא אינה מזהה את כל החולות. במהלך הבדיקה מנסים לזהות אזורים חשודים ולדגום מהם ביופסיות, הנשלחות למעבדה פתולוגית. גם כאן, עובר כחודש עד שמתקבלות תוצאות הבדיקה.

"כיום שולחים את התאים גם לבדיקה מבוססת DNA למציאת נגיף הפפילומה-HPV. נגיף זה ידוע כמחולל סרטן צוואר הרחם הקשקשי. החיסרון בשיטה זו הוא שנוכחות הנגיף אינה בהכרח מצביעה על נוכחות תאים טרום-ממאירים. בשיטה החדשנית של Biop , התוצאות מתקבלות באופן מיידי, כשהמטופלת עדיין בחדר הבדיקה. האישה תוכל לבצע את כל הבדיקה אצל הרופא המטפל, ולא יהיה צורך לפנות לרופא נוסף".

החברה ניצבת בימים אלה לפני תחילת גיוס של נשים לניסוי ענק בדרום אפריקה. צוות BiopMedical

המידע מעובד בזמן אמת – בענן

"המתמר האופטי שפיתחנו סורק את צוואר הרחם על ידי ניתוח חותמים בתאים בשטח של כמילימטר אחד, ולאחר מכן הוא נע למילימטר השני, עד שהוא משלים את כל הסריקה בתוך פחות משתי דקות", מסביר אילן לנדסמן, מנכ"ל Biop Medical. "הסריקה מתבצעת בעזרת מערכת הנעה מדויקת וסנסורים אופטיים הממוקמים בקצה המתמר הסורק. מידע זה מעובד בזמן אמת בענן ומסייע לרופא לקבל החלטה לגבי המשך הטיפול בהתאם למצב הרקמה.

"החותמים האופטיים מוזנים למודלים של למידת מכונה (machine learning). Biop מבססת את תהליכי ניתוח התמונה, אירכוב הצילומים והניתוח האנליטי של תמונות הדמיה, על אלגוריתם חכם שפיתחה. הפיענוח, המתקבל בתוך דקות ספורות ומגיע אל הרופא עוד במהלך הבדיקה, מאפשר לזהות 'אזורים חשודים' שמהם הרופא יכול לקחת ביופסיות, ובכך מסייע בקבלת החלטה על המשך הטיפול והמעקב ומאפשר לחזות סיכונים עתידיים ולהמליץ על בדיקות נוספות. כמות האינפורמציה ההולכת וגדלה הנלקחת מהחותמים האופטיים במהלך הניסויים הקליניים שמנהלת החברה, מאפשרים לאלגוריתם הלמידה שלה להשתכלל ולהפוך מדויק יותר ויותר", מוסיף אילן לנדסמן.

Biop מעסיקה כיום 11 עובדים מתחומי התמחות שונים, וכן יועצים מבכירי הרופאים בתחום בישראל ובארה"ב. החברה ניצבת בימים אלה לפני תחילת גיוס של נשים לניסוי ענק בדרום אפריקה, בו צפויות להשתתף מאות מטופלות בארבעה מרכזים רפואיים מובילים במדינה זו. "החזון שלנו הוא להקים מרכז פיתוח יחיד וראשון מסוגו בארץ לאיתור וזיהוי מוקדם של סוגי סרטן שונים המבוסס על טכנולוגיה פורצת דרך שיימנע סבל מיותר מחולי הסרטן ויציל חיים של רבים הן במדינות מפותחות והן במדינות מתפתחות"- מסכם אילן לנדסמן.


מידע נוסף ניתן למצוא באתר: www.biopmedical.com| מייל: info@biopmedical.com
טוב לדעת
נגישות