Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים לקריאת המגזין - לחצו כאן Designer חדש באקסטרה: גיליון ינואר 2020 של מגזין העיצוב

השיטות החדשות להגברת הפריון והשגת הריון

הריון בהפריה חוץ גופית, איתור חריגות גנטיות בעוברים, הקפאת ביציות, הקפאת עוברים, הפקת זרע מהאשך לגבר ללא זרע, ועוד; שיטות חדשניות בפוריות להבאה המיוחלת של ילדים לעולם - לא גזירת גורל

צילום: shutterstock

עוד מימי התנ"ך נחשבה הבאת ילדים לעולם לאחת המטרות הנעלות בחיים ועל אבות האומה מסופר כי נשותיהם היו עקרות ועל כן התפללו וייחלו לפרי בטן. אם בעת העתיקה היוו התפילות את מפלטם היחיד של אותם זוגות אשר התקשו להרות, הרי שכיום עם התפתחות הטכנולוגיה ניתן לבצע טיפולים שונים ולקבל תוצאות שאפילו עד לפני עשור נחשבו למשאלת לב. אחד העיקריים הוא תהליך ה-IVF (הפריה חוץ גופית) הידוע בשמו העממי יותר "הפריית מבחנה".

"טיפול ה-IVF החל בשלהי שנות ה-70 ונועד מלכתחילה לנשים שסבלו מהעדר או חסימת חצוצרות שאינו מאפשר מפגש זרע-ביצית", מספר פרופ' אריה רזיאל, מנהל היחידה להפריה חוץ גופית במרכז הרפואי וולפסון. "פריצת הדרך הגדולה נעשתה בשנת 1992 כאשר הצליחו לעקוף לגמרי את בעיית פוריות הגבר על-ידי הזרקת זירעון בודד היישר לביצית של אישה. ההליך אמנם אינו מטפל ישירות בבעיית הפוריות הבסיסית של הגבר אבל בסיוע האישה מביא להיווצרות עוברים, הריון ולידה".

לדברי פרופ' רזיאל, "מאז שנות ה-90 עברו הרבה מים בנהר והתחום הלוהט כיום בתחום ה-IVF הוא אבחון טרום השרשה (PGD). במסגרת זו אנו דוגמים עוברים של זוגות נשאים למחלה גנטית כמו למשל סיסטיק פיברוזיס או טאי זקס, טרם החזרתם לרחם. יש לציין כי אם עד השנים האחרונות יכולנו לזהות באמצעות הטכנולוגיה הזו רק מחלות ספציפיות, הרי שכיום ניתן לבצע בדיקה הנקראת PGS המאתרת חריגות גנטיות באופן מקיף ומלא בהשוואה לעבר. זה נחוץ בנשים בגיל פוריות מבוגר, נשים עם הפלות חוזרות ובנשים עם כישלונות חוזרים בהשגת הריון. כך ניתן להחזיר רק עובר אחד בריא, להעלות את שעור ההריונות ולהימנע מהריונות מרובי עוברים.

התפתחות דרמטית נוספת עליה מספר פרופ' רזיאל מתייחסת לדגימה התאית עצמה: "העולם הרפואי נמצא בעיצומו של מחקר פורץ דרך שייתר את הצורך לקחת דגימה מהעובר עצמו, פעולה הגורעת מיכולת ההשרשה של העובר. במקום לקחת דגימה מהעובר, מאתרים DNA עוברי מהתמיסה בה הוא שרוי. הגענו כיום למצב בו ניתן באופן מחקרי לעשות זאת במידת התאמה גבוהה וברגע שזה יתקרב ל-100% הבדיקה הזו תחליף את הבדיקה התאית. כך נוכל להחזיר רק עובר אחד תקין בעל שרידות – אחד בכל פעם ולהימנע מתאומים ושלישיות".

מה עוד חדש בתחום?

"שני נושאים בהם יש פריצת דרך בשנים האחרונות הם הקפאת ביציות מבחירה לשימור פוריות והפקת זרע מהאשך לגברים נטולי זרע. הנושא הראשון מתקשר לדחיית גיל ההורות, נשים צעירות המעוניינות ללמוד/ לפתח קריירה, מקפיאות ביציות כדי לשמר את יכולת הפוריות בגיל מבוגר יותר. תחום נוסף הוא השגת הריון מזרע האב בזוגות בהם הגבר נטול זרע בדגימות אותן הוא נותן. הזרע מושג בכל זאת במקרים רבים מפעולה ניתוחית של הפקת זרע מהאשך. הזירעונים הבודדים הנמצאים מוזרקים לביציות האישה, מוחזרים לרחם ומשיגים הריון ולידה. כך זוג שנאלץ בעבר להביא להולדת ילד מזרע של תורם, מצליח אף בהעדר זרע בבדיקה להביא להולדת ילד משלו".

אריה רזיאל

צילום: דוברות וולפסון

פרופ' אריה רזיאל

גיל: 63

לימודי רפואה: תואר ראשון ברפואה באוניברסיטת תל-אביב

תפקיד נוכחי: מנהל היחידה להפרייה חוץ גופית במרכז הרפואי וולפסון / אוניברסיטת תל-אביב

תפקידים בעשור האחרון: מנהל המכון לפוריות הגבר ובנק הזרע אסה"ר

עיסוקים ותחביבים: הליכה בטבע, קריאת ספרים

טוב לדעת
נגישות