Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

מרחב העיצוב החדש

מעצבי העתיד חושבים מחוץ לקופסה ומוצאים דרכים יצירתיות לפתרון בעיות. על לימודי עיצוב ואמנות, שרב-תחומיות היא שם המשחק, במכללת סמינר הקיבוצים

יוצרת: רותם אוחיון, מתוך 'תערוכת הבוגרים' של המחלקה לעיצוב 2019 (צילום: תומר בורמד)

בעידן דינמי, יצירתי, המשתנה בקצב מהיר – נדרש גם המעצב בן ימינו לאמץ גישה רב-תחומית. כזו שתדע לתת מענה למכלול מרחבי העיצוב ולעשות שימוש במגוון כלים וגישות. ברוח הדרישה הזו והמגמות העכשוויות בארץ ובעולם, המצביעות על הצורך במעצבים בעלי כישורים ויכולות מקצועיות גבוהות, מוכשרים מעצבי העתיד במכללת סמינר הקיבוצים. מעצבים שבבואו היום, עם יציאתם לשוק העבודה, יוכלו לפעול בזירה שבה הם מעוניינים, כיוצרים רב-תחומיים או כיוצרים המתמחים בתחום מדיה מסוים.

"מי שבוחר ללמוד אצלנו הם אנשים שרב-תחומיות מדברת אליהם", אומרת דנה צרפתי, ראש המחלקה לעיצוב במכללת סמינר הקיבוצים. "במחלקה לומדים עיצוב מוצר (תעשייתי) ועיצוב תקשורת חזותית, שהם שני הצירים המרכזיים שלנו, כשעיצוב לדיגיטל הוא למעשה ציר נוסף שאנחנו מחזקים כל הזמן, והוא בעצם זה שמחבר בין שני התחומים האלה יחד".

לבוגר/ת המחלקה מוענק תואר ראשון .B.Ed. Des בתוכנית לימודים ברמה אקדמית גבוהה, המקנה גם תעודת הוראה בעיצוב לבתי הספר העל-יסודיים.

חושבים מחוץ לקופסה

דימוי: חן בן חיים, מתוך תערוכת 'שבוע האישה'

תוכנית הלימודים, כפי שהיא מיושמת במכללה, מכשירה כמובן את בוגריה לחיים שאחרי. "בכל הקשור לעולם התעסוקה, אני חושבת שככל שאתה יוצא עם מנעד רחב יותר של מיומנויות או ידע – יש לך סיכוי טוב יותר לשרוד את עולם התעסוקה", אומרת צרפתי.

"כולנו יודעים שמדי שנה יוצאים לשוק מאות מעצבים, אבל לא לכולם יש עבודה. חשוב לנו לצייד את הסטודנטים בכלים פרקטיים, ואני בהחלט רואה בזה את האחריות שלנו.

"רב-תחומיות מובילה את המחלקה מיום היווסדה, וכשהלימודים הם רב-תחומיים זה אולי בא על חשבון התמקצעות וירידה לפרטים, אבל מצד שני זה מחנך לחשיבה רחבה ולמחקר.

"אי אפשר להתעלם מזה שהכל קשור בהכל, שחינוך ועיצוב קשורים אחד לשני בעבותות, ולראיה – היום בכל העולם פותחים מגמות עיצוב לא בגלל שכולם צריכים להיות מעצבים, אלא בגלל המושג של Design Thinking – החשיבה מחוץ לקופסה והדרך היצירתית לפתרון בעיות. אין לי ספק שהמושג הזה, שמגיע מהמקום הרב-תחומי, הרבה יותר מושרש אצלנו".

החיבור לחינוך, לדעת צרפתי, בא לידי ביטוי בעבודות הסטודנטים, בהן בולטות אמירות חוצות אג'נדות. "זה מדהים שבסוף הדרך לסטודנטים חשוב לעשות שינוי ולהגיד משהו, ולא רק להרשים ביכולות העיצוביות שלהם", אומרת צרפתי.

אמנות לכל

רעיון הרב-תחומיות בולט גם במחלקה ללימודי אמנות בסמינר הקיבוצים, היחידה בתל אביב המציעה לסטודנטים אפשרויות נרחבות לעתיד מקצועי בתחומי אמנות, טיפול באומנויות וחינוך. כך, בסביבת לימוד מגוונת ואינטגרטיבית, מקבלים הסטודנטים ידע נרחב ועמוק באמנות, עם אפשרות להתרחב ולקבל כלים משיקים בתחומי העיצוב והתקשורת, כשלבוגרי המחלקה מוענק תואר ראשון "בוגר בהוראה" – .B.Ed. F.A ותעודת הוראה.

"כחלק מערכי המחלקה כוללים הלימודים את כל התחומים המקצועיים הרלוונטיים לאמן עכשווי, החל מכלים לעבודת סטודיו ידנית, דרך לימודי מדיה דיגיטלית, וכלה בלימודי תרבות, היסטוריה וביקורת", מסבירה ד"ר הדרה שפלן קצב, ראש המחלקה לאמנות במכללה. "גם כאן תופסת הרב-תחומית חלק נכבד. אנחנו מלמדים את כל סוגי התחומים באמנות, כולל בהקשר החברתי-קהילתי – בעבודה עם עמותות, פריפריה וחיבור לקהילות שונות".

המגוון הזה מאפשר לבוגרי ולבוגרות החוג להשתלב גם בתחומים כמו עריכת וידיאו, עיצוב גרפי, בניית אתרים, אנימציית ומידול תלת-ממד, תכנון ממשקים, עיבוד תמונה, פוסט-פרודקשן ועוד.


לפרטים: www.smkb.ac.il
טוב לדעת
נגישות