Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

ביתי הוא אוצרי

עבודת דיזיין-ארט אוונגרדית לצד אייקון מוכר ופריט נוסטלגי מבית סבתא: עיצוב שנרקם כאמירה אישית ולא כתוצר של תכתיבי מגמות או צווי אופנה, מאפשר לדייק את החלל הביתי בשם האהבה ולא כיישור קו עם "מה שהולך"

מדפי Favo מקולקציית ריהוט חוץ ופנים של בית העיצוב האיטלקי Imperfettolab. גלריה pas normal (צילום: יח"צ)

עידן מקוון עם רשת פעילה של אתרי עיצוב ותערוכות בינלאומיות שמוקדשות לנושא, מעתירים עלינו חדשות לבקרים את מה שנחשב לבשורות החמות בתחום, אלה שקובעות מה "נכון לעכשיו". מה הם הטרנדים, החומרים והצבעים שמככבים בזירה, ושאם נאמץ אותם מובטח לנו שהבית שלנו יהיה "מעוצב כמו שצריך". בשוק הם מיתרגמים להיצע עשיר ובהחלט מסוגנן של פריטים לבית, אבל עם יד על הלב – גם זהה ואחיד למדי. ההבדלים בין הפריטים המוצעים מינוריים, בדרך כלל, ברמת הניואנסים ו/או באיכויות הגימור, ובגדול מדובר באותה גברת עם אדרת דומה מאוד.

עיצוב אוצרותי

כיסא ירח בעיצוב אוהד צרפתי.
גלריה גל גאון (צילום: גדעון לוין)

בתוך כך עולה ומסתמנת בתחום העיצוב מגמה שמחפשת לצאת מהמכנה המשותף הרחב; "לערוק" מהמוכתב ומהטרנדיות הרווחת לטובת אמירה ייחודית-אישית. אפשר לקרוא לזה אקלקטיקה, רצון לבידול, או סוג של "אוצרות" פרטית, ובכל מקרה – הסמנטיקה לא חשובה, שכן העיקרון זהה ועיקרו ליקוט מובחן ומהודק של פריטים וחפצים.

מדובר על איסוף/אספנות שאינם מקובעים ו/או מכוונים לסגנון, תקופה או סוגה ספציפיים, ומונעים מאהבה והערכה לאובייקטים עצמם, מהיבטים רגשיים ומהעדפות אסתטיות, שלאו דווקא מיישרות קו עם התכתיבים השולטים בכיפה.

עיצוב אישי-'אוצרותי' מייצר מופע אינדיווידואלי שנרקם מחיבורים הרמוניים בין פריטים ללא הקשר תוכני או סגנוני, שנבחרו בקפידה על סמך עניין/ערך נוסף כלשהו שהם נושאים איתם ו"מדבר" אל בעליהם: ערך רגשי, הומוריסטי, אמנותי, אסתטיקה מקורית, סיפור כלשהו שטמון בעיצוב וכו'.

כך, בחלל שעוצב ברוח זו אפשר למצוא אייקון מפנתיאון הקלאסיקות שמשתלב לצד יצירת דיזיין-ארט אוונגרדית, פריט נוסטלגי שמשתלב לצד גוף תאורה שמייצג דווקא תחכום טכנולוגי מתקדם, אובייקטים יחידניים של מעצבים צעירים, יצירות אמנות מקוריות, פריטי נוי או טקסטיל בעבודת יד מסורתית-אותנטית וכן הלאה.

אגרטלים מחומרים טבעיים: ניפוח זכוכית, קרמיקה, בטון ושעם, תוצרת בית מלאכה UTILITY & UTOPIA מפילנד. גלריה סטי (צילום: יח"צ)

אוספים רב-תחומיים

הרצון לייחד את עיצוב הבית ולבדל אותו באמצעות נופך אישי ואחר מהקיים והשולט, מוצא מענה בדמות גלריות לעיצוב וחנויות מתמחות המציעות סדרות קטנות ופריטי ONE OFF; מהדורות מוגבלות של מותגים מובילים שמציעות חברות גדולות; וכן בנטייה גוברת של מעצבים ואדריכלים ליצור עיצובים ייעודיים לחללים נתונים. רוני קרן ומעיין כרמל, בעלות הגלריה לעיצוב PAS NORMAL, הקימו אותה, לדבריהן, מתוך צורך שעלה מהעבודה בשטח ולא רק מתוך אידאות רומנטיות.

"רצינו לשבור את מעגל האחידות הטרנדית של ההיצע הקיים ולצקת לתוכו משהו חדש. לא מדובר בחידוש לשם החידוש ולא בעיצובים גחמניים או קוריוזיים, שכן בראש ובראשונה הם אמורים לספק פתרונות לצרכים אמיתיים. ברובד האסתטי הערך המשמעותי שמנחה אותנו בבחירות הוא אל-זמניות שחוצה את גבולות הזמן והאופנות המתחלפות", הן אומרות.

"בחירת פריטי עיצוב מסוג זה מחייבת יתר מובחנות בכל מה שקשור לאיכותם וליכולת שלהם להשתלב עם פריטים נוספים בסגנונות שונים לכדי קומפוזיציות עם קונטקסט אסתטי". לצורך זה הן משוטטות בעולם במטרה לאתר פריטים כלבבן, ומזקקות את הבחירות כך שיהיו מדויקות. "לא פעם, אחרי ביצוע הזמנה שדקדקנו מתוך קולקציה רחבה יותר, אנחנו חוזרות לארץ ומדקדקות-מצמצמות אותה שוב, כדי שתהיה הכי נכונה מבחינת הערכים שחשובים לנו".

עבודות קיר מנירוסטה בקיפול אוריגמי בעיצוב אילן גריבי. גלריה גל גאון (צילום: גדעון לוין)

כמו קרן וכרמל, כך גם זהבה שחר, הבעלים של גלריה "סטי", מסתובבת בעולם כדי ללקט, לדבריה, "דברים אחרים. הם יכולים להיות מבית מותגים מובילים או 'בוטיקיים', ולחלופין תוצרי מלאכת יד של מייקרים בבתי מלאכה קטנים. מבחינתי העיקר הוא שהם יגלמו ערך תרבותי ועניין שונה ששובה את העין והלב, ומאפשר לדייק את העיצוב".

מה שמנחה את ליאור ימין, הבעלים של גלריות "אסופה" ו"סאגה", המציעות פריטי עיצוב משלימים (מסדר גודל של כורסאות ומטה) של מעצבים ישראליים, צעירים ברובם, הוא, לדבריו "החוכמה שבפריטים והסיפור שהם מספרים, ובכלל זה תהליך העיצוב-ייצור, שימושי החומרים, והנראות האסתטית-מקורית. הפריטים מעוצבים בסדרות קטנות, ולהבדיל מסדרות מתועשות-כמותיות, הם מביאים לידי ביטוי את החותם האישי של היוצרים".

מודל ייחודי ומיוחד בנוף הגלריות לעיצוב הוא הגלריה של האדריכל והמעצב גל גאון. החלל, שמעוצב כחוויה ביתית, מכנס אוספים רב-תחומיים משתנים של פריטי עיצוב ואמנות שנוצרו ייעודית על ידי אמנים/מעצבים ישראליים בשיתוף עם גאון ותחת תמה משותפת. גאון: "כל אוסף נולד ממקום של יצירה נטו, וככזה – מציג תפיסה טוטאלית, רב-תחומית ואל-זמנית. הפריטים הנכללים בו מפותחים אד-הוק לתמה של האוסף, ומוצעים כסדרות קטנות ובלעדיות". הערך הטמון בחלל שמעוצב ברוח זו הוא רב. שם המשחק הוא מארג אסתטי מדויק במישור הוויזואלי והתחושתי כאחד, "שכבתי" אך לא בהכרח כמותי, ובעיקר כזה שנרקם, עם דגש על נרקם, כאמירה אישית.


mia_or@013net.net
טוב לדעת
נגישות