Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים לקריאת המגזין - לחצו כאן Designer חדש באקסטרה: גיליון ינואר 2020 של מגזין העיצוב

הבונוס של מילאנו

לא מעט מבין שלל המיצבים, התערוכות הקונספטואליות ומיזמי העיצוב לסוגיהם, שמתקיימים ברחבי מילאנו בשבוע העיצוב, הם תוצרים של שיתופי פעולה שנרקמים בין התעשייה וגופים מסחריים לבין מעצבים. טעימה קטנה מההתרחשות, כפי שנראתה באפריל האחרון

מיה אור (צילומים: יח"צ חו"ל) Designer מאי 2019
מיצב קורניפרה. שיתוף פעולה בין מותג האופנה COS והאדריכל ארתור מאמו מאני

מילאנו של שבוע העיצוב היא חגיגה של ממש. אם מתחם התערוכה המרשים הוא ה"הארד קור" של התעשייה, אזי רחבי העיר הם המונופול של יצירה. לצד אזורים שהוכשרו לשמש כמתחמי תערוכות ייעודיים המתרבים משנה לשנה, כך גם כל ארמון – וכאלה לא חסרים במילאנו – מבנה עתיק, גינה או סתם האנגר פשוט, מגויסים לטובת האירוע, כשחללם משמש לתצוגת שלל מיצבים, מיצגים ותערוכות לוויין למיניהן.

בתוך כך, ההתרחשות, שהלכה והתפתחה עם השנים, קיבלה ממדים של תופעה שאין שנייה לה: במקביל ליוצרים שמגיעים מכל קצוות העולם לחשוף את יצירתם ולהיחשף לקהל, לא מעט חברות מעולמות תוכן שאינם שייכים לעולם הבית והריהוט, כמו תעשיות הרכב, החשמל או האופנה, רוכבות על ההזדמנות לחזק את זהותן באמצעות אירועי עיצוב לסוגיהם.

ואם בכך לא די, אז גם מותגים שכן שייכים לתעשייה ומופיעים עם ביתן במתחם הירידים, מציגים לא פעם גם בעיר – אם תערוכה מיוחדת, דוגמת תערוכת מחווה או תערוכה קונספטואלית, ואם מיצב כלשהו שנרקם כשיתוף פעולה עם מעצב מוביל או עם מותג-על מעולם תוכן שונה. מיזמי עיצוב ושיתופי פעולה לסוגיהם הם ככלל תופעה רווחת, סוג של WIN WIN, שמזכה בתשומת לב את כל הנוטלים בהם חלק ומחזק את מעמדם בערכים של עכשוויות ועדכניות. עם כל הרצון הטוב

אי אפשר להקיף את כל ההיצע העצום, אבל ליקטנו כאן על קצה המזלג כמה הצצות לתערוכות, מיזמים ושיתופי פעולה מסוג זה, שלכדו את עינינו בעת השיטוט בעיר בשבוע העיצוב האחרון.

מיצב בשיתוף פעולה בין המותג Cosentino והמעצב הבריטי בנג'מין הוברט

Raytrace: המותג Cosentino והמעצב בנג'מין הוברט

יצרנית המשטחים המתועשים Cosentino שילבה זרועות עם המעצב הבריטי הצעיר ועטור הפרסים בנג'מין הוברט, ליצירת מיצג ארכיטקטוני גדול-מידות שבוסס על לוחות Dekton® מבית החברה, והוצג ב-Ventura Centrale, אחד המתחמים החדשים והחמים של שבוע העיצוב. המיצב, שנועד להדגים את חוזקו ועמידותו של החומר, עוצב בתצורת משולש דרמטי באורך 24 מטר, כשעל פני שטחו הוצגו מוטיבים שמחקים את שבירת קרני האור העוברות דרך המים.

הוברט בחר להמחיש כך את עוצמת איכויותיו של הדקטון כמשטח שמסוגל לעמוד בכוחותיו האיתנים של הטבע, ובתוך כך את איכויותיו הטכנולוגיות הגבוהות כמוצר מצוין לשימוש בעולם העיצוב והאדריכלות, בתוך הבית ומחוצה לו. לדברי הוברט, דקיקותו של המשטח, לצד כוח הכיפוף שלו, אפשרו לו להדגים כיצד הוא "פורח" בהשפעת אור, שמדגיש את גמישותו ואת חזותו הקלילה כאחד, ומוכיח כיצד ניתן להשתמש בו גם בקנה מידה גדול מאוד.

המיצג HOME SWEET HOME, שיתוף פעולה של המעצבת אלכסנדרה רובדה בשיתוף MissoniHome

Home Sweet Home: הבית על פי מיסוני

באזור בררה התוסס, הציג כמדי השנה המותג מיסוני מיצב מעורר השראה שיצרה הפעם המעצבת אלסנדרה רובדה (Alessandra Roveda). החלל עוצב כסביבה ביתית, שכל פריטי הריהוט והחפצים שבה נעטפו ולופפו בחוטי צמר צבעוניים, תוך יצירת מרחב שכולו פנטזיה, כמו סיפור אגדה קסום. פריטים יומיומיים, כמיטות, שולחנות וכיסאות, ספרים, כלים ואפילו אופניים שהושענו "מחוץ לבית", עטו מופע סרוג מלא צבע ומתיקות, והפכו את המיצב לחוויה של רכות חושנית מהולה בטעם של פעם. מסגרתו של הבית נצבעה בוורוד סכריני של ילדות, והצבעוניות של פריטי הפנים והאלמנטים השונים נשאבה משפת הצבע המובחנת של המותג הוותיק.

המיצב של LIVING DIVANI בשיתוף פעולה עם פיירו ליסוני

מבוך פוטוריסטי: LIVING DIVANI ומעצב-העל פיירו ליסוני

את 50 שנות פעילותו ו-30 שנות שיתוף הפעולה עם האדריכל ומעצב-העל פיירו ליסוני, שמשמש כארט דירקטור שלו, ציין המותג ל LIVING DIVANI במיצב מרשים שהוצג בארמון קריבלי. הרעיון שעמד בבסיסו היה מחווה "לאלגנטיות הליניארית" שמזוהה עם המותג, אשר תורגמה למבנה שנרקם ממראות ומסגרות מתכת – מעין מבוך שכמו נחת בהפתעה לתוך סביבתו ההיסטורית של הארמון, וזרם מהאכסדרה אל תוך הגן המטופח. השתקפויות ומשחקי אור וצל יצרו סוג של תעתוע שהעצים את מופעו הפוטוריסטי של המבוך, ובתוכו הוצגו פריטי ריהוט במהדורה מוגבלת, שהושקו במיוחד לרגל חגיגות היובל תחת השם Uncollected collection.

Cornifera :COS עם האדריכל הצרפתי ארתור מאמו מאני

כבר שמונה שנים שמותג האופנה COS מציג במסגרת שבוע העיצוב מיצבים מרשימים שנרקמים בשת"פ עם מעצבים מובילים מסצנת העיצוב הבינלאומית. השנה הציג המותג את Cornifera – מיצב המחבר את הטכנולוגיה עם הטבע, שיצר האדריכל הצרפתי, שפועל היום מלונדון, ארתור מאמו מאני (ראו תמונה בראש העמוד).

קורניפרה, שהוצג בארמון איסימברדי, הושתת על 700 מודולים מודולריים, מעין לבנים, שהודפסו בתלת-ממד מתרכובת של עץ וביו-פלסטיק – תרכובת ייחודית שעם תום השימוש האדריכלי בה יכולה להפוך לדשן, ואגב כך, לדברי מאמו מאני, לשקף אופי מעגלי-מחזורי של חומרים ולהמחיש מסע מאדריכלות לטבע. המבנה שיצר, אשר הוצג ברחבת החצר הקדמית של הארמון וסימן מעבר אל הגן, דימה צמיחה והתפשטות ונחשב לאחד המבנים הגדולים שנוצרו עד היום בשיטה זו, המביאה לידי ביטוי את הקידמה והחדשנות בתחומי החומרים, הטכנולוגיה והיצירתיות.

מיזם עיצוב משרדי המגזין ווג איטליה בשיתוף עם NEMO תאורה (מיוצג בישראל ב"כלי אור")

LIFE IN VOGUE, The Cut's Cut – ווג משלב זרועות עם מותג התאורה NEMO

לרגל שבוע העיצוב של מילאנו, החליטו ב"ווג" לפתוח את משרדי המגזין לקהל הרחב, כהזדמנות חד-פעמית להיכנס אל "שולחן העריכה" של מגזין האופנה המוביל בעולם.

חללי המשרדים עוצבו, רועננו והוארו על ידי שמונה מעצבים, שנתנו פרשנות משלהם לחיים באיטליה תוך חיבור בין אופנה, עיצוב פנים וחזון.

לטובת המיצב בחר ווג לשתף פעולה עם מותג התאורה NEMO, ולהאיר את החללים נוצצים עם גופי תאורה שיצרו גדולי המאסטרים של המודרניזם, ובראשם לה קורביזיה ושרלוט פריאנד.

התערוכה הקונספטואלית של KARTELL בארמון ריאל

The Art Side f Kartell – תערוכה קונספטואלית של המותג KARTELL

את 70 שנות קיומו ציין המותג KARTELL בתערוכה שהתקיימה בארמון ריאל שבעיר – תערוכה קונספטואלית שנועדה להדגיש את החיבור בין עיצוב, אמנות ותרבות, כחזון שמוביל את המותג לאורך 70 שנות יצירה. המספר שבע, שנגזר משבעה עשורים של פעילות, היווה מוטיב חוזר ברחבי הארמון, בו לצד עבודות של גדולי הציירים, הצלמים והפסלים, שרובם נולדו במילאנו, שולבו אובייקטים ופריטי ריהוט של המותג, מראשית דרכו ועד העת האחרונה.


mia_or@013net.net
טוב לדעת
נגישות