Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

בדיקות מטבוליות לתזונה מותאמת

אלגוריתם חדשני, המסוגל לנתח תוצאות בדיקות מעבדה, פותח על ידי מדענית ישראלית ומאפיין את הפרופיל המטבולי של כל אדם כדי לזהות 'חוליות חלשות' בגופו מבחינה בריאותית

ד"ר דורית ארד (צילום: באדיבות ד"ר דורית ארד)

כולנו נתקלנו באנשים ששומרים על בריאותם, אוכלים בריא, מתעמלים ופתאום הם חוטפים "מכה" שלא מובן מאיפה היא הגיעה. לעומתם, יש אנשים עם גורמי-סיכון להתפתחות מחלות שנשארים בריאים ו"יוצאים מהסטטיסטיקה".

מפתיע? לא ממש. מפני שלא תמיד מסתכלים על כל התמונה, הכוללת היבטים מטבוליים ואחרים. כך, למשל: בודקים כולסטרול – אך לא את הרכבו ונוכחות של גורמים לשקיעתו בכלי הדם; בודקים ויטמין E אך לא את גורמי החמצון או הטוקסינים שפוגעים בו; בודקים סיבולת לב במאמץ – אך לא מהם המדדים לתהליכים תקינים של ייצור אנרגיה בתאים. ועוד.

המפתח לבריאות טובה טמון בראש וראשונה בזיהוי אותן "חוליות חלשות" בגופו של כל אדם. לאחר מכן ניתן לחזק אותן, באמצעות תזונה או עם תוספים המותאמים אישית לצרכים התזונתיים של האדם – כך על פי גישת טיפול אינטגרטיבית הנקראת "רפואה-פונקציונלית". במקרים של בעיות שינה, חוסר שקט ומצב-רוח ירוד", לדוגמה, ניתן לבדוק בבדיקת-שתן פונקציונלית האם קיים חוסר בחומצות-אמינו הדרושות לבניית מתווכים-עצביים במוח המתקשרים לרגיעה ולשינה ואת רמות האומגה 3 בדם. טיפול פונקציונלי תזונתי מותאם-אישית יסייע לאזן חוסרים שזוהו, ולהשיב את השקט הנפשי ומצב הרוח.

בנוסף, תחום מחקרי חדשני מתמקד באפיון מסלולים מטבוליים של גידולים סרטניים, ובזיהוי רכיבי התזונה הספציפיים הדרושים להם להפקת אנרגיה. דוגמה לכך היא חומצות-האמינו מתיונין, אליה סוגי סרטן מסוימים פיתחו מעין "התמכרות" כדי לשרוד ולשגשג. הרעיון מאחורי תחום ניסיוני זה, הוא שלמניפולציה תזונתית מכוונת, יש פוטנציאל להשפיע על המסלול המטבולי של הגידול, וזאת ככלי משלים לטיפול קונבנציונלי.

פרוטוקול תזונה מותאם אישית

למטרות אלו פיתחה חברת MDSURE הישראלית אלגוריתם חדשני ופורץ דרך, המבצע אנליזה לתוצאות בדיקות-מעבדה דיאגנוסטיות של חברת GENOVA האמריקאית, הבודקות 350 פרמטרים ביוכימיים, הורמונליים ומטבוליים על בסיס דגימות שתן, רוק, דם, פלזמה וצואה. הפרמטרים מספקים נתונים על מסלולים ומנגנונים רבים בגוף, שעל פי הגישה הפונקציונלית, משפיעים על מצבי בריאות וחולי מגוונים, כגון בעיות עיכול, מחלות מטאבוליות, מצבים רגשיים ועוד.

האלגוריתם מייצר אפיון של "פרופיל מטאבולי" ופרוטוקול תזונה מותאם אישית שפותח על ידי דיאטנית קלינית, במטרה לאזן חוסרים תזונתיים המקושרים למנגנונים מטאבוליים, אצל המטופל המתמודד עם מצב בריאותי מסוים. את האלגוריתם מוגן הפטנט פיתחה הד"ר לכימיה דורית ארד – בוגרת הטכניון ומדענית בינלאומית ויזמית, שתחומי התמחותה הם חקר הסרטן, כימיה אורגנית-פיסיקלית ותכנון תרופות ביולוגיות. ד"ר ארד שימשה כחברת סגל במחלקה לביוטכנולוגיה באוניברסיטת תל-אביב, כסגנית נשיא חברת התרופות אקסגניס וכמייסדת חברת MND-DIAGNOSTICS .

MDSURE עובדת עם מרפאות בחו"ל ובישראל, ולאחרונה חתמה על הסכם להפצת השיטה בסין. תחום האפיון המטבולי נמצא בשלבים שונים של מחקר, ואינו מהווה עדיין חלק אינטגרלי מהרפואה הקונבנציונלית, אך החזון הוא להביא את הבשורה לשולחנו של כל רופא – כדי שכשחולה ישאל מה לאכול ואילו תוספים לקחת מתוך ההיצע הרב, הוא יופנה לבדיקות מטבוליות ולהנחיות תזונתיות ממוקדות שיסייעו להחלמתו.


לפרטים נוספים ניתן לפנות ל-058-7272072.
טוב לדעת
נגישות