Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה המחודש - עדכני ומגוון בשפע כתבות ומאמרים מקצועיים למגזין דיזיינר - לחצו כאן למגזין שמנת - לחצו כאן Designer חדש באקסטרה: מהדורות סוף השנה של מגזין הלייף-סטייל שמנת ומגזין העיצוב

רפורמת הקנאביס הרפואי ומחשבות לעתיד

ראיון עם יובל לנדשפט, ראש היק"ר - היחידה לקנאביס רפואי

יובל לנדשפט, ראש היק"ר (צילום: אייל טואג)

ממש כריצת מרתון: במשך שנים מתכננים, מתאמנים, בונים, משפרים, ואז כשמוכנים יוצאים לריצה. זה לא קל, אינטנסיבי, ואז נכנסים לאצטדיון להקפה המסכמת ובסופה – הישורת האחרונה. במדינת ישראל כעת תהליך המדיקליזציה של הקנאביס הרפואי נמצא בישורת האחרונה. זהו תהליך מורכב מאד שהתחיל בהחלטת ממשלה מספר 1587 מחודש יוני 2016, ומאז אנו עדים לתנופה אדירה במדינה בנושא זה. חשוב להדגיש שמדובר בקנאביס ברמת ייצור מעולה (פארמה-גרייד) ולא קנאביס לשימוש עצמי לפנאי.

מה השתנה בתקופה האחרונה?

"מאז פתיחת הענף לעיסוק הייתה התעניינות ניכרת, יזמים רבים אף החלו בקידום לקראת עיסוק, קמו במדינה חוות ריבוי וגידול חדשות ברמת IMC-GAP, הוקמו מפעלים חדשים ברמת מפעלי פארמה העומדים בכללי ה-IMC-GMP, נוספו בתי מרקחת רבים, מעבדות בדיקה, גופי תקינה ומרכזי מו"פ, ועוד. וכמובן, קיימים יזמים עוסקים נוספים בשלבים מתקדמים של בנייה ומבחני תקינה.

"במקביל, החוות הקודמות עשו מתיחת פנים, טייבו את עצמן ועלו ברמתן על-מנת להגיע לרמה החקלאית הנדרשת על-פי תקן IMC-GAP. כמו כן, הייתה תנופת פיתוח בתחום הידע. הסתיימו שבעה קורסים לרופאים ולמעלה מעשרה קורסים לרוקחים, בהשתתפות מאות אנשים מהתחום. כלומר, מעגלי הידע הורחבו. גם הרופאים מבינים היום בצורה ברורה יותר כי הקנאביס יכול לסייע למטופלים. לאור התרחבות הידע מוסר גם החשש, והחולים עצמם פסקו מלפחד מן הקנאביס והחלו להבין שגם הם יכולים למצוא בו מזור במקומות שהרפואה הקונבנציונאלית לא מסוגלת לתת פתרון מושלם".

מהי התוצאה של שינויים אלו?

"התוצאה הראשונה והחשובה ביותר הבולטת מתוך העשייה הגדולה שנעשתה היא הגידול העצום במספר המטופלים. בעת הקמת היק"ר היו אלפי מטופלים ספורים, בעוד שהיום ישנם בישראל עשרות אלפי מטופלים בקנאביס רפואי. למעלה מ-50 אלף! והמספר נמצא בעלייה מתמדת. זוהי תשובה ניצחת לכל בעלי האינטרסים שמנסים להכשיל את המדיקליזציה. אנשים רבים יותר נהנים מן הטיפול, ועובדה זו בעיניי היא החשובה ביותר.

"כמובן, שלאור הגידול במספר המטופלים ובשרשרת הערך ישנה גם תנופה גדולה מאד בהצפת הערך של כל עולם הפארמה-גרייד. מוסדות כלכליים, הבורסה ועוד רבים אחרים מתעניינים. השוק מושך אליו יותר ויותר משקיעים, שמביאים איתם ידע פרמצבטי, יכולות ניהוליות וכמובן כספים להשקעה, דבר המאפשר השקעת כספים רבים במחקר רפואי. כל אלו מביאים ערך אל שרשרת הגידול, הייצור, המחקר והפיתוח, והכל כמובן לטובת המטופלים".

ומה צופן העתיד?

"אני צופה שבעתיד יתחיל גם ייצוא שיביא עמו תשואה גדולה עוד יותר לעוסקים בתחום. ראשית, המחקרים אשר לבטח יניבו הבנה טובה יותר ומדויקת יותר של הטיפול בקנאביס רפואי. שנית, אני צופה שגם מעגלי הערך יתרחבו כאשר מדינות העולם תיראנה שניתן לקבל קנאביס רפואי בבתי המרקחת, יש די מלאי למטופלים ואף לייצוא, הן תאמצנה את המדיקליזציה לטובת אזרחיהן ועם השקת הייצוא מישראל – גם התשואה תעלה".

איך אתה מרגיש מול הביקורת שספגו משרד הבריאות והיק"ר?

"אין רע בביקורת ובלבד שתהיה עניינית. חלק מהנושאים מובאים לדיון, נשקלים בכובד ראש ולאור המסקנות מבוצע Fine Tuning בתהליך המדיקליזציה. יחד עם זאת, אני מצר כי חלק אחר, קולני ומתוקשר של הביקורת, אינו ענייני, אינו רציני, מבוסס על אינטרסים זרים ומכיל מסע הכפשות שיטתי, שקרי ומכוער שחלקו מבוסס על חלקי מידע ואף על בדיות. אני חושב שהתשובה הניצחת תהיה שכל בתי המרקחת והמטופלים יקבלו מוצרים איכותיים יותר, בצורה טובה ונוחה יותר, והשוק יוסדר ויסדר עצמו כך שמי שאינו טוב דיו, פשוט לא יתקיים בשוק תחרותי שכזה".

האם אתה חושב שבעתיד צפויים להתרחש שינויים נוספים?

"בוודאי! ממליץ לכולם לחכות ולראות. הרפורמה מאפשרת מחקר, ובשל כך מתקיים בארץ מחקר בהיקף נרחב (חקלאי, של ציוד ואביזרים רפואיים וכמובן פרמקולוגי וקליני). חלק מהמחקרים בשלבים מתקדמים מאוד ואני מניח שבקרוב נהיה עדים לתוצאותיהם, לתנופת פיתוח חדשה ובסופו של דבר, גם בקנאביס יתקיים המשפט 'כי מציון תצא תורה ודבר ה' מירושלים'".

טוב לדעת
נגישות