Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

קנאביס וייעוץ: מגמות הבריאות הבולטות ברשת

מגמות הבריאות הבולטות ביותר ברשת, עפ"י אתר 'זאפ דוקטורס': אנו מתעניינים יותר בכושר אבל בהתאמה גם בפציעות ספורט, סקרנים יותר ביחס לבריאות שלנו ולא נרתעים מפתרונות אונליין. מדוע מגמות אלה ואחרות צפויות לאפיין את הרגלי הצריכה הבריאותיים שלנו גם בשנה הקרובה?

צילום: shutterstock

משה דן גורי
(צילום: רמי זרנגר)

רשת האינטרנט עברה כברת דרך ארוכה בשנים האחרונות: הרגלי הגלישה המצומצמים של הגולשים, שעד לפני מספר שנים נהנו בעיקר מרכישת מידע פסיבית, השתנו מקצה לקצה. היום קל מאוד להרגיש חולים ולשבת בבית בחיפוש אחר אבחון וטיפול מתאימים. קליק קטן מספק מידע עצום, ושורה של מומחים זמינים ומזומנים לשאלות – החל מפורומים ועד לייעוץ רפואי אישי. זו רק דוגמה אחת מיני רבות למתרחש בעולם התוכן הרפואי.

"זאפ דוקטורס" מציג את המגמות הבולטות ביותר בעולם הבריאות ברשת, שככל הנראה לא עומדות להיעלם מן המפה בקרוב:

מחולים לצרכני בריאות: זוכרים את הימים שבהם היינו מגיעים לרופא כדי לדעת מהי הבעיה ממנה אנחנו סובלים? ובכן, בעידן הנוכחי כללי המשחק השתנו. היום לא קשה להגיע לרופא מצוידים במידע רפואי מפורט אודות מצבנו הבריאותי, לרבות התסמינים הצפויים, וכמובן – דרכי הטיפול המקובלות. את כל זה אנחנו כמובן שואלים את "ד"ר גוגל", שבלחיצת כפתור מספק לנו את כל המידע הרלוונטי (וגם הרלוונטי פחות).

מחד, נראה כי מדובר במגמה בעלת פוטנציאל חיובי, שכן חלק מאתרי האינטרנט המקצועיים בהחלט מספקים מידע אמין ומהיר, חוות דעת של מטופלים, ופורומים בניהולם של מיטב המומחים. שימוש נכון ומבוקר בכלים הללו יכול למנוע ביקור מיותר אצל הרופא (שם כידוע אנחנו נחשפים לסיכונים בריאותיים לא מבוטלים) וגם להקל את העומס על מערכת הבריאות הקורסת. מאידך, בחיפוש ברשת קשה שלא להיתקל בעצות אחיתופל ובחוות דעת בלתי מקצועיות, אשר בפועל עלולות לגרום להרבה יותר נזק מתועלת.

קנאביס רפואי: לצד ההכרה העולמית המתגברת בקשר לסגולותיו הרפואיות של העלה הירוק, מתעוררת גם הסקרנות הרבה בקרב הציבור ברשת. ובמקום שבו ישנם "צרכני מידע", יש גם מי שמספק אותו, ובענק – מנהלי האתרים כבר הבינו את הפוטנציאל הגלום בסם החוקי הזה, והם בהחלט מוכיחים זאת בפועל: החל מהשקת מתחמי קנאביס באתרים ראשיים, דרך אזורים ממומנים, ועד לכתבות יח"צ שבצדן גם אחוזי הקלקה מכובדים.

כושר ותזונה: צמד המילים החינני הזה זוכה לפופולריות שיא בסוף שנת 2019. בחינת מגמות מובילות ברשת של אתר "זאפ דוקטורס" מראה, כי במחצית הראשונה של שנת 2019 נרשמה עלייה משמעותית בכמות הכניסות לפורומים שונים בנושא כושר ותזונה. בין הקטגוריות הבולטות בתחום: אימון, כושר גופני, פציעות ספורט והשמנת יתר.

פציעות ספורט: באופן טבעי, המודעות הגוברת לאורח חיים בריא, הובילה להתעניינות רבה בתחומי ספורט מגוונים, לרבות ספורט אירובי ואתגרי. לצד היתרונות החיוביים שבמגמה, נראה שככל שיותר אנשים מאמצים לחייהם את הספורט האתגרי, הם גם ככל הנראה סובלים יותר מפציעות. והנה ההוכחה: שיטוט קצר ברשת מוביל לאין ספור פורומים בנושאי אורתופדיה, שממהרים לתת מענה לבעיות כגון שברי מאמץ, בעיות מפרקים ודלקות בגידים.

טיפול אונליין: לא חשוב באיזו קופת חולים תבחרו, כיום אין כזו שאינה מחזיקה בשירותי "אונליין". אמנם שיטת טיפול מעין זאת אינה יכולה להוות תחליף ראוי לביקור פרונטלי אצל הרופא, אך בהחלט נראה כי מדובר במגמה שמשתכללת עם הזמן.

כמובן שאי אפשר לציין את טיפולי האונליין מבלי להתייחס ליתרונות הלא מבוטלים שבצדם: נגישות (בעיקר באזורי הפריפריה), מניעת הידבקות במחלות, וגם חיסכון הדדי של זמן וכסף. אגב, קופת חולים כללית היא היחידה שלקחה את העניין צעד קדימה והשיקה את מכשיר הטייטו (TYTO), המאפשר לבצע בדיקות ואבחון מרחוק באמצעות חיישנים ייחודיים – לרבות בדיקת ריאות, גרון, לב, אוזניים ועוד.

בדיקות גנומיות: אין ספק שההתקדמות הטכנולוגית והרפואית הגדילה באופן משמעותי את ארסנל הטיפולים המוצעים כיום לחולי הסרטן. הבדיקות הגנומיות (בדיקות מתקדמות לחולי סרטן), הן דוגמה מצוינת לתחום שצובר תאוצה בזכות יכולתו להתאים טיפול אישי בהתאם לנתוניו של החולה ואופי המחלה. סביר להניח שזו הסיבה לעלייה העצומה בהתעניינותם של צרכני הרשת בתחום זה, אשר לפי נתוני אתר "זאפ דוקטורס", זינקה בשנת 2019 ב-2,829%(!) ביחס לשנה שקדמה לה. אגב, לצד התחום הזה ניתן לציין מילות מפתח נוספות שגרפו התעניינות גוברת, כמו למשל: "זריקת וולטרן", "כאב במפשעה" ו"ריח רע מהנרתיק".

עלייה בחיפוש מידע מקצועי אודות חיסונים, בדגש על חצבת: השיח הציבורי בנושא יעילותם של החיסונים מסרב לדעוך, וסביר שימשיך לבעור. אין ספק שמגמה זו היא תוצר טיפוסי של האקטואליה החדשותית: בזמן התפרצות מחלת החצבת האחרונה, למשל, נרשם באתר "זאפ דוקטורס" גידול משמעותי בחיפוש מידע מקצועי ומאמרים בנושא. האתר תיעד עלייה של %241 בהקלקות בנושא חצבת במהלך חצי השנה שחלפה מאז התפרצות המחלה, בהשוואה לששת החודשים שקדמו להם. גם לפי גוגל trends, ניתן לראות עלייה חדה במילות מפתח שקשורות לתחום, כמו למשל: "סימפטומים של חצבת", או "חצבת משרד הבריאות".

נגישות למידע אישי: אחד התחומים החמים בעולם הרפואה הוא "רפואה מותאמת אישית". כתוצאה מכך ניתן לראות יותר ויותר שימוש בנתוני דאטה אישיים למטרות אבחון רפואי פרטני. כך, למשל, כיום ניתן לשלוח סריקת רנטגן אישית ולזכות לדו"ח רפואי, מקצועי ומפורט. סביר להניח שגם מגמה זו תתרחב ותכלול שימוש בגאדג'טים שונים, אביזרים סלולריים ועוד.

לסיכום, שנת 2019 מראה שצרכני הבריאות ברשת ממשיכים לחפש דרכים קלות ונגישות יותר, שיאפשרו להם לרכוש יותר מידע מקצועי וגם לזכות לטיפול רפואי מבלי לצאת מהבית. באופן טבעי, ההתעניינות הגוברת בנושאים מסוימים, כגון חיסונים, קנאביס רפואי ועוד, היא תוצאה ישירה של האקטואליה והמדיות השונות המספקות לה במה. סביר להניח שככל שהמדע והרפואה יבססו יותר כלים למניעה ולטיפול במחלות, כך נמשיך להיות צרכני אינטרנט מסורים גם ב-2020.


משה דן גורי הוא מנהל zap doctors ותחום הבריאות בקבוצת זאפ.
טוב לדעת
נגישות