Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

לנהל היום את העתיד בענן

98% מהארגונים יפעלו בענן עד AB, 2021. כניסה נכונה לעידן הענן היא סלילת הדרך אל העתיד ועל המנהלים האחריות להוביל את זה

צילום: shutterstock

ד"ר דני ילין (צילום: יח"צ)

"אין שום סיבה שמישהו ירצה מחשב בבית שלו", הכריז ב- 1977 נשיא חברת המחשבים דיגיטל, קן אולסון. חברת המחשבים אותה יסד הייתה אז בשיאה, שנייה רק ל- IBM, וכיוונה אפילו גבוה יותר: ה- VAX9000 שלה הוכתר על-ידה ב- 1991 כ"קוטל המיינפריימים". אלא שחוסר ההבנה של השוק ושל הכיוונים אליהם נושבת הרוח הטכנולוגית, הוביל לשקיעתה של דיגיטל, עד שנמוגה ונבלעה בתוך קומפק – יצרנית מחשבים אישיים בעצמה.

חוסר ההבנה של מודלים עסקיים הנולדים בזכות חדשנות טכנולוגית, הוביל גם את אחד הפרופסורים לניהול באוניברסיטת ייל להעניק ציון 70 בלבד, לעבודתו של סטודנט בשם פרד סמית, שהציע רעיון לשירות משלוחים מהיר. "הקונספט מעניין ובנוי היטב, אבל כדי לקבל ציון הגבוה מ-70 על הרעיון להיות בר-ביצוע", כתב הפרופסור הנכבד. כיום, FedEx, אותה ייסד סמית ב-1971, היא חברת המשלוחים הגדולה בעולם, אחרי שפיתחה בעצמה את ענף המשלוחים המהירים, ועסקיה ממשיכים לצמוח במהירות יחד התפתחות המסחר המקוון: הרווח התפעולי שלה אשתקד עמד על יותר מחמישה מיליארד דולר.

שינויים טכנולוגיים תורמים ליצירת מודלים חדשים של פעילות. בין אם מדובר בתחומי עסקים חדשים לגמרי, בתהליכים שמביאים ערך שלא היה יכול להיווצר בעבר, או בהאצה של פעילויות בקנה מידה המשבש לחלוטין את המודל המסורתי. מנהלים חייבים להיות ערים לשינויים האלה ולאמץ אותם בזמן. השרידות של הארגונים שבראשם הם עומדים עשויה להיות תלויה בתגובה שלהם לשינויים ובהסתגלות אליהם.

פוטנציאל הענן ההיברידי

הטכנולוגיה שמשנה כבר היום את עולם העסקים כולו, ולא רק את עולם המחשוב, היא זו של סביבת הענן, ובפרט הענן ההיברידי, שמשלב ענן פרטי וציבורי. הנתון המדהים הוא שלכאורה הכל ברור: סקר של IBV (IBM Institute for Business Value) מעלה, כי 98% מהארגונים מתכוונים לאמץ טכנולוגיית ענן עד שנת 2021; שני שליש מאמינים כי סביבה מרובת עננים חיונית לצמצום הוצאותיהם; ו-59% מדווחים כי מקיימים בפועל סביבה מרובת עננים. עם זאת, רק 41% מהארגונים גיבשו תוכנית לניהול העבודה בריבוי עננים, ורק 38% מחזיקים בכלים הנדרשים על מנת לעבוד בסביבה משולבת כזאת. כלומר, קיים פער ניכר בין המציאות בפועל לבין המוכנות של עסקים וארגונים להתמודד איתה.

מעבר לצורך המיידי בידע, מומחיות וכלים לניהול של סביבות ענן, לעבודה בענן היברידי יתרונות משמעותיים נוספים. טכנולוגיית הענן מאפשרת לארגון לאמץ חדשנות במהירות, להתנסות בטכנולוגיות חדשות ואף להטמיע אותן כאשר ההתאמה מוצלחת. יתרון אפקטיבי נוסף הוא בסקלביליות שהענן מאפשר, כאשר טכנולוגיות דורשות משאבי מחשוב רבים. דוגמה לאפקטיביות כזאת רשמה למשל American Airlines (AA), שארבעה וחצי חודשים בלבד נדרשו לה כדי לבנות אפליקציה המבוססת על שירותי ענן ציבורי, שמתממשקים לענן פרטי. AA היא דוגמה מצוינת גם ליכולת של הענן לגשר בין רגולציות שונות בעידן של גלובליזציה.

הענן ההיברידי, על נחיצותו ויתרונותיו, כבר כאן על מנת להישאר. במובן מסוים, הוא אף ממשיך את המהפכה שהתחיל בזמנו האינטרנט. בזכות הענן, החדשנות בעולמות ה-IT מתרכזת היום ביצירת סינרגיה חדשה בין יכולות ושירותים (PITY – put it together yourself) ולא ביצירתם מאפס "do it yourself" (DIYS). לא במפתיע, מנהלים עימם אנו נפגשים מזהים את הפוטנציאל בשימוש בסביבות ענן היברידי, בכל הנוגע לקידום התוצאות העסקיות ולהתנעת השינוי הארגוני. כך לפי הסקר, 73% מהארגונים מצביעים על צורך באפשרות לנייד ולהעביר אפליקציות בין עננים שונים ; 82% דורשים חיבוריות בין עננים ; ו-67% מחפשים אחר אחידות של כלי הניהול והשליטה בריבוי סביבות ענן.

יהפוך ליכולת ליבה

על אף זיהוי מרשים של הפוטנציאל בקרב גורמי העניין העסקיים, רוב החברות מדווחות עדיין, כי פחות מ-20% מעומסי העבודה הארגוניים שלהן מנוהלים בסביבת ענן. מה מונע את המודרניזציה המהירה של שאר 80%? הבעיה היא שהשינויים בטכנולוגיה הופכים רחבים כל כך עד שחברות אינן מסוגלות לעמוד בקצב.

ארגונים מוצאים עצמם המומים מול צורכי הניהול והקישור של ריבוי סביבות ענן וספקים במסגרת ענן ובמרכזי עיבוד הנתונים שלהם. כך, יותר מדי חברות – גם בארץ – פועלות מתוך הנחה מוטעית לפיה ככל שיעבירו פחות נתונים אל הענן הן חשופות פחות לסכנת דליפה של הנתונים האלה. הן אינן מסוגלות להחליט לגבי סדרי העדיפויות של עומסי עבודה ויישומים אותם יש להעביר לענן, על מנת להמשיך בתהליך הזה באופן יעיל.

על רקע הנתונים האלה, חוזה דו"ח של IDC FutureScape, כי אסטרטגיית ניהול ענן היברידי תהפוך ליכולת ליבה במהלך שלוש השנים הקרובות. ניתוח מקיף של השוק מעלה, כי יותר ויותר פעילויות המנוהלות מול הלקוח – דוגמת שיווק, מכירות ושירות – עוברות לענן. הדברים נכונים גם לגבי פעילויות קריטיות בתחום פיתוח המוצרים, הייצור ותהליכי התפעול, ניהול כוח אדם, כספים, רכש וניהול טכנולוגיות מידע.

חשיבות הקוד הפתוח

אכן אימוץ של סביבת ענן היברידי עלולה ליצור מורכבות מסוימת, אבל מורכבות זו נדרשת כדי לעמוד בקצב הטכנולוגיה וכדי להישאר רלוונטיים בשוק. האתגרים הגדולים ביותר עימם יש להתמודד בתהליך האימוץ של ריבוי סביבות ענן, נוגעים לניהול ואופטימיזציה של עלויות הענן, עמידה ביעדי הביצועים הנדרשים, ביסוס כלי שליטה ובקרה והבטחת העמידה בהוראות חקיקה ובדרישות אבטחה הנוגעות לעבודה בענן. שימוש בתוכנות סטנדרטיות ומקובלות התומכות בקוד פתוח הן מרכיב חשוב ביכולת של הארגונים להתמודד עם האתגרים האלה, תוך שזה מאפשר ניהול נוח, גמיש ואופטימלי.

מנהלים טובים הם אלה המסוגלים לנהל לא רק את היום-יום, אלא גם, ובעיקר, את העתיד. כניסה נכונה לעידן הענן היא סלילת הדרך אל העתיד. מי שאינם חושבים כבר היום כיצד להעביר את התהליכים העסקיים המרכזיים שלהם אל סביבה מרובת עננים, אינם צריכים להיות מופתעים אם ימצאו עצמם מפגרים אחר התחרות. חברות המצטיינות ומובילות ביישומי ענן היברידי מציגות גם ביצועי יתר בכל המדדים העסקיים המרכזיים.


הכותב הוא סגן נשיא ב-IBM ומנהל מעבדת הפיתוח בישראל.
טוב לדעת
נגישות