Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים לקריאת המגזין - לחצו כאן Designer חדש באקסטרה: גיליון ינואר 2020 של מגזין העיצוב

להנגיש את הבלוקצ'יין לעסקים

בלוקצ'יין היא טכנולוגיה יעילה ופורצת דרך, אך עדיין מסובכת מאוד. ב-ORBS מפשטים אותה כך שכל חברת טכנולוגיה תוכל ליהנות מיתרונותיה

צילום: shutterstock

טכנולוגיית הבלוקצ'יין מתבגרת. אחרי שהוכיחה את עצמה כחדשנית ופורצת דרך, צועדת טכנולוגיה זו בדרך שתוביל אותה להיות שגורה ושכיחה יותר ויותר בעולם המחשוב. זהו תהליך ברור, אך בפניו עומדים מספר אתגרים.

הביזור כיתרון משמעותי

"אינדיקציה בולטת לתהליך ההתבגרות של הבלוקצ'יין היא התנודתיות החדה שרואים כיום בשוק הזה", אומר טל קול, המוביל הטכני וממייסדי חברת ORBS המפתחת תשתיות בלוקצ'יין. "בשנתיים האחרונות היה בום אדיר של סטארט-אפי בלוקצ'יין חדשים שצצו. היום רואים את חלקם נעלמים. השחקנים הטובים באמת, אלה שיכולים לפרוץ ולהוביל את התעשייה הזאת קדימה – נשארים. זו דינמיקה שמזכירה את מה שקרה בימי פיצוץ בועת הדוט.קום בתחילת שנות ה-2000. מי שהוכיח ערך בתחום שרד ומי שלא – לא. זה תהליך התבגרות טבעי של כל טכנולוגיה פורצת דרך.

"בשנים האחרונות בלוקצ'יין הוכיחה שהיא יודעת לפתור בעיות שהעולם לא ידע להתמודד איתן קודם", הוא מוסיף. "למשל, ייצור מטבע שמוחזק בצורה מבוזרת, או היכולת לייצר נכסים דיגיטליים. אבל כרגע, למרות היתרונות העקרוניים, המיינסטרים הטכנולוגי עדיין לא באמת משתמש בבלוקצ'יין. בהיבט הזה הטכנולוגיה עוד ממש בחיתוליה. אם שואלים חברה מסורתית איך והיכן היא רואה את הבלוקצ'יין משתלב בעתיד הטכנולוגי שלה – סביר להניח שלא תהיה לה תשובה ברורה. וזה בדיוק הפער שהיום תפקידנו לגשר עליו".

טל קול (צילום: ORBS)

איך תסביר לחברה מסורתית את יתרונות הבלוקצ'יין עבורה?

"הפתיחות הוא היתרון המשמעותי ביותר עבורה. חברות יכולות לעבוד על פלטפורמה מבוזרת, ללא גוף יחיד ששולט בה, ולהריץ מערכות ביחד – מה שמאפשר להן לעבוד יחד עם חברות אחרות כדי להשיג מטרה משותפת. זה פוטנציאל שמזכיר לי את ראשית ימי הקוד הפתוח. אז, לפני 20 שנה, זה נשמע מטורף. למה שחברה תיקח את הקוד שפיתחה במו ידיה ותהפוך אותו לזמין לכל? זה כביכול מנוגד לאינטרסים העסקיים שלה.

"היום היתרונות בלפתוח קוד ברורים והחברות הגדולות ביותר כמו פייסבוק ומיקרוסופט הן גם השחקניות הכי גדולות בעולם הקוד הפתוח. בלוקצ'יין לוקח את התפיסה הזאת צעד אחד קדימה ומאפשר לא רק לשתף את הקוד, אלא את המערכת הרצה עצמה, על כל המידע שלה. זה מאפשר לחברות לפתור בעיות אמיתיות, וזה דבר שרק מתחיל. הפער בין איך שחברות מבינות את הבלוקצ'יין לבין מה שהוא באמת יכול לעשות עבורן – זה הגשר שאנחנו ב-ORBS בונים. מנגישים להן את הבלוקצ'יין ובונים את המערכת שתתאים עבורן".

מהם האתגרים הגדולים?

"קח, לדוגמא, חברות אנטרפרייז. דווקא אלה, הגדולות ביותר, מאמצות בלוקצ׳יין יחסית מהר. רק מה? הן רגילות לעבוד ברשתות פרטיות וסגורות, בעוד שהחדשנות בבלוקצ'יין מגיעה מהיסוד השיתופי והציבורי. ברגע שמרימים את זה בסביבה סגורה – מאבדים הרבה ממה שזה נותן. אז קיים אתגר לעזור לחברות האלה להטמיע טכנולוגיה שבאופי שלה היא פתוחה. אנחנו יודעים לעשות עבורן תהליך היפתחות בצורה הדרגתית ואחראית כדי שיוכלו לקחת את המהות שטכנולוגיית הבלוקצ'יין נותנת וליהנות באמת מיתרונותיה.

"אבל האתגר הגדול ביותר הוא המורכבות. בלוקצ'יין היא תשתית טכנולוגית עילית, אבל גם כזו שעדיין מאוד מסובכת ומורכבת. השאיפה היא שיום אחד היא תהיה פשוטה וידידותית כך שיוכלו להפעיל אותה גם אנשי טכנולוגיה שהם לא אשפי התחום הזה, כמו שאת ה-AWS של אמזון אפשר להפעיל בקלות, כי היא פלטפורמה כל-כך פרגמטית. בלוקצ'יין עוד לא שם, וזה אחד הדברים שמונעים חברות מסורתיות מלהשתמש בה. פער הנגישות הוא אדיר".

פתרון משולב

הדרך של ORBS לפתור את אתגר המורכבות היא ה-Blockchain Stack. מעין מחסנית או ארגז כלי בלוקצ'יין. יחד מהווים כלים אלה סל של פתרונות, כאשר פעמים רבות מדובר בנדבכים העומדים אחד על השני, כמו קומות במגדל, או כפי שקול מגדיר זאת "חלקים שונים מהפאזל". בבסיסה של ORBS עומדת אתריום – פלטפורמה מבוזרת המבוססת על קוד פתוח. זוהי אקו-סיסטמה בוגרת ובשלה. לצידה משתמשת החברה גם במוצרים של ספקי תשתיות שונים, שיכולים להתאים לאותם לקוחות שבאים ל-ORBS כדי שהיא תתאים להם פתרון בלוקצ'יין בו יוכלו להשתמש.

"הרבה מתפיסת העולם שלנו זה לא להמציא את הגלגל, אלא לקחת את הפתרונות הקיימים בשוק ולחבר אותם בצורה פרקטית לעסקים", מסביר קול. "אנחנו שכבה המחברת בין פרוטוקול בסיס כמו אתריום לבין העסקים, וזו שכבה שכוללת הרבה מאוד טכנולוגיה שבנינו. הפתרון המשולב הזה מאפשר לנו להעלות את ה-Scalability (סולמיות) של המערכת בה משתמשת החברה – כלומר את היכולת לגדול ולקטון לפי הצורך. הוא גם מבודד בין אפליקציות שונות ומבטל את ההשפעה ההדדית ביניהן, תוך כדי דאגה לכך שתג המחיר על העבודה לא יהיה גבוה מדי. הבלוקצ'יין היא עדיין טכנולוגיה איטית ואנחנו מתמחים במתן מענה לאתגר הזה של העלאת קצב הביצועים במחיר שפוי.

"בנוסף, אנחנו נותנים כלים למפתחים. כאשר הם משתמשים בכלים שלנו הם מקבלים גישה פשוטה ונגישה לטכנולוגיית הבלוקצ'יין ויתרונותיה הרבים עבורם. אם עד לאחרונה יכלו לפתח לסביבה זו רק מפתחים מומחים בתחום בשפות ייעודיות, היום כל מפתח טיפוסי בחברת טכנולוגיה יכול להשתמש בזה. המערכת שלנו מאפשרת לכתוב אפליקציית בלוקצ'יין בכמעט כל שפת תכנות קיימת. אנחנו רואים את ORBS כבלוקצ'יין היברידי. למה? כי הוא לוקח תעשייה שהיא היום מאוד קוטבית: היא מאפשרת לך להיות חדשני או פרקטי – אבל לא ביחד. אין אמצע. אנחנו מוכיחים שהקוטביות הזאת לא חייבת להתקיים. שבירת הדיכוטומיה תביא את הבלוקצ'יין לידיים של ארגונים עסקיים".

טוב לדעת
נגישות