Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

שומרים על בריאות האישה לאורך כל הרצף הטיפולי

בדיקות אולטרסאונד לנשים המתגוררות הרחק ממרכזים רפואיים, מוניטורים המאפשרים ליולדת להתהלך בלי כבלים ושיפור הדיאגנוסטיקה בסריקות שד – אלה הם רק חלק מהפיתוחים של פיליפס, השוקדת על קידום החדשנות כדי לשפר את בריאותן של נשים ונערות בכל העולם

AVALON CL - מוניטור עוברי אלחוטי (צילום: יח"צ פיליפס)

ההבדלים בין גברים לנשים, בין אם הם ביולוגיים או סוציולוגיים, משפיעים מאוד על מצב הבריאות של כל אחד מן המינים. בבואנו לבחון את בריאותן של נשים ונערות ברחבי העולם, עלינו להביא בחשבון נתוני פתיחה קשים ואפליה, הנעוצים עמוק בבסיסים חברתיים ותרבותיים. חלק מהגורמים המונעים מנשים ונערות ברחבי העולם נגישות לשירותי בריאות ברמה טובה הם חוסר שוויון, אפליה בחינוך ותעסוקה, מיקוד תפקידן של נשים בילודה ואלימות פיזית ומינית כנגד נשים. בעוד שעוני הוא מחסום לרמת בריאות טובה אצל גברים ונשים כאחד, הוא נוטה להוות נטל כבד בהרבה על נשים ונערות.

גם בישראל מצב הבריאות של נשים מחייב התייחסות. כך לדוגמה, תוחלת החיים של נשים בכל העולם גבוהה יותר משל הגברים. נשים בישראל חיות בממוצע עד גיל 83.6, ואילו גברים – עד גיל 79.7. ואולם, בחינה השוואתית של חתכי רוחב בינלאומיים בקרב 33 מדינות מערביות, ממקמת את הנשים הישראליות רק במקום השמיני בתוחלת החיים, בעוד שהגברים הישראלים נמצאים במקום השני. הפער הזה הוא עקבי לאורך כמה שנים.

שיעורי התחלואה של ישראליות במחלות קשות כמו סרטן ומחלות לב גבוהים מאוד בהשוואה לנשים בעולם המערבי, בעוד הגברים הישראלים נמצאים במקום טוב יותר בשיעורי התחלואה היחסיים שלהם. נשים סובלות הרבה יותר, לעיתים פי שניים ושלושה מגברים, ממחלות כמו מיגרנה, סוכרת, יתר לחץ דם, אוסטיאופורוזיס, מחלות אוטואימוניות שונות, הפרעות אכילה, דיכאון וניסיונות התאבדות.

ישראל ממוקמת במקום הראשון בעולם בביצוע ניתוחים פלסטיים בנשים צעירות ומחזיקה בשיא עולמי בשימוש בטיפולי פוריות – ולכל אלה השלכות בטווח הקצר והארוך על בריאותן של נשים. ישראליות רבות מעשנות (בהשוואה לעולם המערבי) ועישון נפוץ מאוד בקרב הצעירות במדינת ישראל. כל התופעות הללו מורידות באופן משמעותי את איכות חייהן של הנשים, יוצרות תלות שלהן במערכת הרפואית ובבני משפחתן ומחלישות אותן אישית וכלכלית.

מכשיר אולטרסאונד כף יד לנשים בפריפריה

אבירם סושרד, מנכ"ל פיליפס אלקטרוניקס ישראל
(צילום: סטודיו שהם)

בפיליפס שואפים לאפשר גישה לטיפול ולשיפור בריאותן של נשים בכל רחבי העולם לאורך כל הרצף הטיפולי, ומציגים פתרונות חדשניים בתחומים של אורח חיים בריא לנשים, יולדות ויילודים, גניקולוגיה ומיילדות, כמו גם אבחון וטיפול במחלות באמצעות מגוון רחב של פתרונות בתחומי האולטרסאונד, מוניטורים לעובר ולאם, ממוגרפיה, אפליקציות MR ועוד.

כך למשל, צרכיה של אישה הזקוקה למעקב היריון ומתגוררת במרכז הארץ יהיו שונים מאלה של אישה המתגוררת באזורי פריפריה מרוחקים ממרכזים רפואיים, כמו למשל אישה הרה בפזורה הבדואית.

הצורך במתן מענה לנשים הרות המתגוררות באזורים שבהם אין גישה קלה לצוותים ולמכשור רפואיים היה אחד הגורמים שהביאו לפיתוח של פיליפס לומיפיי – מכשיר אולטרסאונד כף יד מבוסס אפליקציה, המאפשר אבחנה מהירה של נבדקים בכל מקום. הבדיקה הפשוטה באמצעות המתמר יכולה להתבצע על ידי חובש או אחות, תוך חיבור המכשיר לטלפון חכם או לטאבלט, מה שמאפשר אבחון מיידי ומהיר לנבדקת.

כך מאפשר הלומיפיי גם לנשים בפריפריה, שעד כה לא זכו למעקב היריון, ליהנות מיתרונות השימוש באולטרסאונד. באמצעות שידור הבדיקה באופן מיידי, ניתנת לאישה חוות דעת של מומחים בזמן אמת בקלות ובמהירות. במידת הצורך, מתבצעת הכנה של בית החולים לקליטת המטופלת.

מוניטור לידה אלחוטי ופענוח MR שד

גם בחדר הלידה יש לחדשנות מקום חשוב בשמירה על בריאות האישה והיילוד ושיפור חווית הלידה. ב-50 השנים האחרונות, מובילה פיליפס את החדשנות בתחום הניטור העוברי, במטרה לאפשר להורים חווית לידה בריאה ונעימה. אפילו פעולות פשוטות כמו מציאת תנוחה נוחה או הליכה יכולות להוות אתגר עבור יולדת המחוברת למכשירי ניטור עובריים. Philips Avalon CL הוא המוניטור המיילדותי האלחוטי היחיד המאפשר ליולדת להלך חופשיה, ללא כבלים, ובתוך כך לנטר את הדופק ולחץ הדם של האם ודופק של עד שלושה עוברים שונים.

עם זאת, כאמור, בריאותן של נשים אינה מתחילה או נגמרת בהיריון ובלידה, ופיליפס – המפתחת פתרונות לאורכו של כל הרצף הטיפולי – מביאה חדשנות משמעותית גם בתחום הדיאגנוסטי. DynaCAD Breast הוא פתרון מבוסס מחשב (CAD)שפותח במטרה לתת מענה לשיפור הפענוח של בדיקות MR שד באמצעים של מדידת נפח, אפיון גידולים באמצעים סטטיסטיים, גרפים ועיבודי תמונת ה- MRלתלת ממד, אשר מאפשרים סקירה מורפולוגית. התוצאות המתקבלות מעובדות באופן אוטומטי לדוחות סטנדרטיים. בנוסף, ל- DynaCAD Breastרכיב תוכנה התומך בתכנון ביופסיות מונחות ב-MR, לדיוק מרבי של הביופסיה.

"רפואה מגדרית היא אחד התחומים המתפתחים ביותר בתחום הבריאות בשנים האחרונות", אומר אבירם סושרד, מנכל פיליפס אלקטרוניקס ישראל. "כך למשל, במקרים רבים אותה מחלה מחייבת טיפול שונה בגברים ובנשים, ואף התגובה לטיפול זהה עשויה להיות שונה. אנחנו חוברים למרכזי טיפול ולשותפי בריאות מובילים כדי לאפשר חווית טיפול תפורה ומותאמת אישית בתחום בריאות האישה. ראיה לכך היא השותפות הגלובלית עם הולוג'יק, המובילה חדשנות בתחום בריאות האישה – שותפות המנגישה למרכזים רפואיים פתרונות אינטגרטיביים בתחומים של דימות, אינפורמטיקה רפואית מתקדמת ושירותים מקיפים בתחומי האבחון ובדיקות השד".

טוב לדעת
נגישות