Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

תסתכלו לנכדים שלכם בעיניים

חופשת הקיץ מעניקה גם לסבים ולסבתות הזדמנות לסייע להורים לקראת שנת הלימודים, ולבחון, בין השאר, גם בעיות ראייה אצל הילדים. כמה עצות שיסייעו לכם, ולילדים כמובן, לאבחן ולבחון ראייה בריאה ונכונה

צילום: shutterstock

אורטל ורובל-בסכס
(צילום: יח"צ)

הידעתם? בעיות ראייה שאינן מטופלות (או אינן מאובחנות) אצל ילדים עלולות להיות מאובחנות כבעיות קשב וריכוז, על כל המשתמע מכך, מסבירה האופטומטריסטית אורטל ורובל–בסכס, מומחית אורטופטיקה – יישור ראייה. לדבריה, חשוב לדעת שבעיות ראייה אצל ילדים מתחילות כבר מלידה, מסיבות רבות, ובדיקה וטיפול מתאימים הניתנים בזמן, ימנעו מילדכם נזק עתידי בלתי הפיך.

מה הם הסימנים לבעיות ראייה אצל ילדים?

ורובל–בסכס: "אם הילד טוען שאינו מספיק להעתיק מהלוח למחברת, אומר שהשורות קופצות לו כשהוא קורא, שהוא אינו עוקב אחרי עצם גדול המוצב מולו, סובל מכאבי ראש, כאב עיניים, עייפות, טשטוש ראייה, כפל ראייה ועיניים דומעות, שצורבות לו העיניים, והוא אינו מפסיק לשפשף אותן, עד שהן הופכות לאדומות, או כשהוא עוצם לעתים תכופות עין אחת. גם אם המורה מתריעה על שינויים בהתנהגותו בכיתה זה סימן, שכן בעיות של חוסר ריכוז יכולות להעיד על בעיית ראייה. דוגמה נוספת: אם הילד יושב בבית קרוב מאוד למסך הטלוויזיה, ובכיתה הוא בוחר לשבת קרוב ללוח, כשהוא קורא ספר ומצמיד אותו לפניו".

מאילו הפרעות ראייה סובלים ילדים?

"פזילה, תנועה לא רצונית מהירה של העיניים, הפרעה בראייה תלת-ממדית הנותנת עומק לתמונה המתקבלת, הפרעות מיקוד ראייה היכולות להתבטא בקושי לקרוא ולכתוב, עין עצלה וראייה כפולה".

מתי מומלץ לבצע בדיקות ראייה לילדים?

"בחיי ילד קיימים מספר צמתים בהם חובה לבצע בדיקות עיניים, וזאת רק אצל רופא עיניים לילדים: בין חצי שנה לשנה, בגיל 3 וחצי ולפני כיתה א’. בגילים אלה הראייה של הילד מתפתחת והיא עדיין בעלת שינוי, לכן – אם מגלים עין עצלה או פזילה, אפשר לטפל בה עד גיל 8. קיימת דעה שניתן לטפל גם אחרי גיל זה, אבל אז הסיכויים להצלחה הינם קטנים יותר. האבחון האורטופטיקי כולל בדיקת תנועות עיניים, מיקוד, בדיקת פזילה, מדידת תפקוד הראייה הדו-עינית, עין עצלה וראייה כפולה".

הטיפול האורטופטי

כדי לעמוד על הבעיה האמיתית, הבדיקות הללו חיוניות במיוחד. "לעתים קרובות ילד שמתפרע בכיתה או בבית, אינו קורא ואינו מרוכז, מאובחן מיידית עם בעיית קשב וריכוז, אבל במקרים לא מעטים זו אבחנה שגויה. לכן חובה לשלוח את הילד לפני הכל ל'בדיקת מיקוד ראייה', כיוון שייתכן שהוא בסך הכל זקוק למשקפיים, או שהוא סובל מכך שהעיניים אינן עובדות יחד, או שני הדברים כאחד", אומרת ורובל–בסכס.

מהו הטיפול המומלץ?

"טיפול אורטופטי בבעיות ראייה אצל ילדים נועד לעזור לילד המטופל להשתמש בנוחיות בשתי עיניו, ובמידת האפשר להעניק לו ראייה דו-עינית ותחושת עומק. בקליניקה האורטופטית מתקיימות סדנאות של 8-10 מפגשים של 20 דקות עד חצי שעה כל מפגש. כל זאת באמצעות תוכנות ידידותיות לילד היושב מול מסך גדול, כשהמטפלים מתרגלים איתו תרגילי ראיית עומק וראייה תלת-ממדית באמצעות משחקים המשולבים עם עזרים אופטיים המותאמים לילדים. בנוסף, הילד מקבל סדרת תרגילים לאימון בבית. קיימת גם אפשרות לרכישת התוכנה הטיפולית הזו לצורך עבודה ביתית, כשהמטפלים האורטופטים עוקבים מרחוק על הטיפולים הביתיים".

ורובל-בסכס ממליצה לחפש משקפיים בטכנולוגיית Eyephorics – ללא מסגרת מגושמת ובולטת, עם מוטות וגשר עשויים מפלסטיק גמיש, המתעגלים מאחורי האוזניים לחיזוק היציבה, בגוני מסגרות שקופים למחצה. העדשות עמידות לשבר, והן מתאימות במיוחד לילדים אקטיביים, המתביישים במשקפיים, שכן הם כמעט בלתי נראים על הפנים.

”ורובל אופטיק ג’וניור”, חנות המשקפיים לילדים בדיזנגוף סנטר, מעוצבת בשפת הילדים, בגובה העיניים ומשקפת את עולמם.

טוב לדעת
נגישות