Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

תנו לצוות להוביל יחד איתכם

מנהיגים טובים יודעים להעריך עבודת צוות, זוקפים את ההצלחות לכל העובדים ולעולם אינם שומרים את ההצלחה לעצמם בלבד. כך תוכלו לרתום את חברי הצוות שלכם להצלחה ולהפוך אותם מעובדים שרגילים למלא הוראות – לשותפים אמיתיים לדרך

אורנה רייטר ואורלי ברק, חברת TEAMING+ (צילומים: יח"צ) ניהול עסקים יולי 2019
הנעה ללא סמכות- שיטת הE.A.L הבינלאומית

אורנה רייטר

אורלי ברק

פעמים רבות מדי מנהלים מועדים וחוטאים בחטא היוהרה. הם חושבים שהם יודעים הכול, תמיד הכי טוב, ומניחים שיש להם התשובות הנכונות לכל בעיה או שאלה; רגילים שכל העובדים מבצעים בשתיקה את מה שהם מבקשים במקרה הטוב, או מצווים במקרה הגרוע.

החטא הזה נוצר מסיבה אחת: הם נמצאים לבד בעמדת המובילים, וחושבים שאין אדם שיכול להחליף אותם. הם למעלה באולימפוס, היכן שרואים הכול מגבוה, ואיש לא יוכל לכאורה להבין את כובד האחריות המוטלת על כתפיהם.

מדובר אפוא בטעות קשה ומרה שהרבה מנהלים נוטים ליפול בה. מדוע? כי אם נשווה מקום עבודה לקבוצת ספורט בליגת העל, נבין מיד שיש שחקן מוביל ומסביבו צוות. אותו שחקן מוביל (Leader) אינו פועל לבד: הצוות שלו מייעץ לו, מאותת ועוזר לו להצליח להוביל את הקבוצה להישגים חדשים ומרשימים, המתעלים על הקודמים.

כעת נחזור לארגון שבו אתם עובדים או לצוות שתחת ניהולכם: ההצלחה אינה שלכם בלבד אלא של כל חברי הקבוצה, וללא צוות מנצח לא תוכלו להצליח באף משימה שתציבו לעצמכם. העובדה שאתם שחקנים מצטיינים יכולה לשמש דוגמה מעולה לשחקנים אחרים, אך כדי להצליח לאורך זמן נדרשת עבודת צוות מעולה.

להיות מנהיגים: 3 טיפים

הקשיבו לעובדים שלכם: אחת התכונות החשובות למנהיגות אמיתית היא היכולת להקשיב. אין הכוונה להנהן בראש אוטומטית או להסכים עם עובדים שיצדדו בכל אשר תגידו, אלא להקשיב לבעלי ניסיון שונה ומגוון משלכם – כאלה שאולי עשו טעויות, חוו את הצד השני של המטבע, או ניחנים ביכולות טובות יותר משלכם בתחומים מסוימים. כן, גם אם דעתם אינה משקפת לגמרי את דעתכם.

הם שם בדיוק כדי לשקף עבורנו את השגיאות שאנחנו עושים. לא פשוט לקבל משוב מעובדים שלנו על הטעויות שעשינו, אבל כדי להוביל בהצלחה עלינו להיות בעלי מוּדעות עצמית גבוהה ויכולת הקשבה מלאה, תוך הסקת מסקנות ולמידה מתמדת.

יכולת ההקשבה, האבחנה והלמידה שלכם מחברי הצוות מצביעה לא רק על מנהיגות אלא גם על צניעות – וזו כבר דוגמה של ממש עבור הצוות. שהרי אם אתם יודעים גם להקשיב ולהתייעץ ולא רק לחלק פקודות, העובדים מרגישים שותפים מלאים לכל הצלחה או כישלון. היכולת להראות פתיחות ולקחת אחריות על טעויות – ולא רק על הצלחות – מפחיתה במידה ניכרת את התחושה שאתם 'לבד בקצה ההר', מחזקת את מערכת היחסים שלכם עם חברי הצוות ומבססת אותה על אמון ועל כבוד הדדי.

לימדו מהצלחות של מנהלים מובילים: מנהל טוב לומד כל הזמן, ואם אתם רוצים להיות מנהיגים גדולים כדאי שתלמדו ממנהיגים שכבר הטביעו את חותמם על ארגונים גדולים וחשובים. מִצאו לעצמכם מנטור שעבר כברת-דרך, שאתם סומכים עליו בעיניים עצומות ושאתם מרגישים כי ממנו אפשר רק ללמוד. כך תוכלו להימנע מטעויות שהוא עשה, ותוכלו ללמוד כיצד להשתכלל ולהיות יעילים יותר – ונבונים יותר לקראת הבאות.

צניעות כדוגמה למנהיגות: קיימים שני סוגים של מנהיגים צנועים. האחד – אלה הצנועים באמת, שעסוקים בעשייה ולא בפרסום ויחסי ציבור. השני – המנהלים שמספרים על עצמם עד כמה הם צנועים, שזה כבר די מביך. תפקיד ניהולי בכיר עלול לסחרר ולהעניק תחושת עליונות שאין בה ממש, ועם התחושה הזו מגיעה גם גאוותנות והרגשה שאיש לא יודע טוב יותר מכם. מכאן, כבר קצרה הדרך עד לתחושתם של העובדים כי אין להם אפשרות ביטוי להעלות בארגון רעיונות או רגשות.

האמת חייבת להיאמר, כי אף אחד לא אוהב לעבוד בסביבת בוס שמנחית פקודות, שאינו לומד, שלוקח קרדיטים על הצלחות ונוזף כשמגיעים הכישלונות, ולכן היו צנועים: דברו פחות על עצמכם, הראו מעורבות חברתית, אמפתיות ואכפתיות כלפי הצוות שלכם, והוכיחו להם שאתם שם גם למענם – ולא רק עבור שורת הרווח. שהרי בסופו של דבר, הכוח האמיתי להצליח במשימות שהצבתם לעצמכם נמדד בכוחה של הקבוצה כולה – ולא בכם בלבד. אם הצלחתם לרתום את כל חברי הצוות למשימה ולהעניק תחושה של שותפות שוויונית, דעו שהצלחתם בגדול.


לפרטים: teaming.co.il | orna@teaming.co.il
טוב לדעת
נגישות