Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

פחות זה יותר או משעמם?

השליש הראשון של השנה הסתמן כדרמטי ומלא תהפוכות עולמיות ומקומיות, חברתיות ופוליטיות. כדרכו, שואב עולם העיצוב השראה מהתקופה ומהתנועות החברתיות הצומחות בה, ומהווה להן מראה. בהתאם, פורחות בעיצוב הבית שתי מגמות מנוגדות שמהוות נקודת מבט מודרנית ותקווה לזמנים רגועים יותר

דריה שי וענת שי-לאור (צילומים: יח''צ) תוצרת הארץ 2019
ריביירה, עיצוב: דניאל חסון (צילום: מיכה לובטון)

בחנו את עצמכם: האם אתם אנשי הסגנון המינימליסטי או המקסימליסטי?

לאחר שני עשורים בהם שלטה בעיצוב הבית האמרה ש"פחות זה יותר" ואיתה הקווים הישרים, הצבעים המונוכרומטיים, האיפוק והשקט העיצובי המאפיינים את הסגנון המינימליסטי, מגיע אלינו טרנד הפוך וקוטבי לו: הכירו את המושג: מקסימליזם. טרנד שדוגל ב"יותר זה יותר" ומביא איתו ערבובייה של הדפסים ופטרנים, שלל בדים בדוגמאות שונות, צבעים עזים בוהקים, דומיננטיים וקונטרסטיים, וריהוט מעוגל שיוצרים יחד עיצוב עוצמתי, נועז וצבעוני.

הוא ניזון מאר-דקו של שנות ה-20 בנגיעות משנות ה-70 העליזות, ומביא לשיאה את המגמה האקלקטית. אין לו גבולות או חוקים, וכל המרבה הרי זה משובח. שם המשחק הוא איזון בין משטחים עמוסים בפרטים ובדוגמאות לבין מספר מקומות ריקים ליצירת איזון שיאפשר חיים נוחים בחלל. המקסימליזם נוגד את המינימליזם גם בכך שהוא מאפשר לכל אחד ליצור בביתו מרחב חיים אישי וייחודי, בעוד שהמינימליזם הביא איתו עיצוב אחיד וחדגוני שהפך את בתינו לדומים ובעיני חלק מהצרכנים למשעממים.

דלתות פנדור, דגם פאן זירו

מה הן הסיבות החברתיות – תרבותיות לשני הטרנדים

הסגנון המינימליסטי פרח בקרבנו עקב רצוננו להגיע בסוף היום לבית רגוע ושקט, שיאזן את אורח החיים הלחוץ והמהיר המאפיין את החיים במאה ה-21, ועקב ריבוי המסרים והחדשות להם אנו חשופים 24 שעות ביממה. הוא מקובל ואהוב על הישראלים במיוחד, פשוט אך מתוחכם, מטשטש את השוני בין העדות השונות מהן בנויה תרבותנו ומעלים את המרחקים שבינינו. על מנת לעצב בית בהתאם לסגנון ובטוב טעם, נדרשנו להקפיד על התאמת החלל למיעוט המרקמים, צורות וצבעים ובאופן מדויק, כדי שישתלבו זה עם זה בהרמוניה וישמרו על תחושה נקייה, מרווחת ומלאת אור.

לעומתו, הסגנון המקסימליסטי מאפשר ביטוי מלא, ללא הסתרה, של כל החלקים של חיינו, תוך שהוא מביא את כל הרעשים איתם אנו חיים, במסגרת חיינו במאה הנוכחית, והופכם לסימפוניה אישית מורכבת של צבעים, תחושות, מרקמים, צבעים וניחוחות עשירים ומנוגדים. יש הטוענים שככל שהכלכלה מתחזקת – כך עולה העניין בעיצוב אקלקטי ומקסימליסטי, כי כשיש חופש "להדק פחות את החגורה", גובר החיפוש אחר עיצוב פרוע ומשוגע שאינו פונקציונלי בעיקרו.

הוא גם משמש כתגובת נגד לבילוי המתמיד הבודד שלנו מול מסכים ובמרחב הדיגיטלי, אנו רוצים שהבית הפרטי שלנו יהיה חם, אישי ושופע פריטי עיצוב וחפצים שאספנו ואהבנו, ושישמש מקום מקלט ופנטזיה לעומת העולם החיצוני המנוכר והמאיים.

עידן כורסאות

71 שנה של עיצוב וריהוט ישראליים

מעבר ליופי ולעדכניות טרנדית, ההתייחסות לעיצוב ביתנו צריכה להיות גם פרקטית ולא רק צורנית. חשוב לוודא שפריטי הריהוט שאנו רוכשים יהיו מעוצבים באופן שמשרת את צרכינו הייחודיים כישראלים. תפישת העיצוב הישראלית מושפעת גם מהמיקום הים תיכוני של ארצנו ומהאקלים החם והלח בו אנו חיים. ביתנו משופעים באור שמש, בחום ובאבק, ולכן מתאימים לנו צבעים בהירים, חומרים וריפודים רחיצים.

המשפחה הישראלית גדולה יחסית וחמה, מוחצנת ושבטית, מרבה לארח וקולנית, אנו נוטים לאפשר לילדינו חופש, הם אינם מסוגרים בבתיהם ומרבים לארח ולהתארח. לכן אנו אוהבים לרכוש פריטי ריהוט שמאפשרים מקום אירוח ומקום שינה נוסף, פינות אוכל המתארכות לסועדים רבים, מטבחים הפתוחים לפינות הישיבה ומאפשרים בישול נוח בצוותא וכו'.

האוס אין

מגזין Designews:

באתר: designews.co.il | בפייסבוק: מגזין עיצוב Designews מגזין עיצוב פנים

טוב לדעת
נגישות