Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

משפחה וירושה: דילמות הגיל השלישי

נמצאים בזוגיות פרק ב' ומתלבטים האם אתם עונים על הגדרת 'ידועים בציבור' או האם כדאי לערוך הסכם יחסי ממון עם בן/בת הזוג? מה משמעות צוואה, האם היא מספיקה או שנחוץ גם הסכם ממון, ומהו ייפוי כוח מתמשך והיתרונות הטמונים בו לבני הגיל השלישי? סוגיות משפטיות והתשובות עליהן

עו"ד סיון אלה-לוי סיקסטיז דצמבר 2019
צילום: shutterstock

עו"ד סיון אלה-לוי
(צילום: סם יצחקוב)

ידועים בציבור

מסגרת זוגית של פרק ב' נפוצה מאוד בגיל השלישי. מדובר בזוגיות משמעותית, ארוכת טווח ללא נישואים. לרוב, בשלב זה של החיים, מגיע כל אחד מבני הזוג למערכת הזוגית עם רכוש שצבר כבר בחייו ועם ילדים בוגרים מפרק א'.

מה הם הקריטריונים להגדרת "ידועים בציבור"?

לרוב, שני אנשים, המתגוררים יחד, מקיימים משק בית משותף וחיים אינטימיים – יכולים להיחשב כידועים בציבור. שימו לב: לא מדובר ברשימת קריטריונים סגורה שעליה להתקיים על מנת שבני זוג יוגדרו כידועים בציבור, ובהחלט ניתן לראות גם מקרים של בני זוג שכלל לא התגוררו יחד והוכרו כידועים בציבור, או אף בני זוג שהתגוררו יחד אך בית המשפט ראה בהם כחברים החולקים יחד דירה ולא מעבר לכך. באותה מידה גם אין הכרח לקיום חשבון בנק משותף, שיתוף בהכנסות וכו'.

על כן, ההגדרה וההכרה האם במקרה הספציפי מדובר בזוג שהינו בגדר ידועים בציבור, נבחנת על ידי בית המשפט בהתאם לנסיבותיו הספציפיות והייחודיות של כל מקרה ומקרה והתרשמותו הסובייקטיבית של בית המשפט מהצדדים ומאופיים, כך שבסופו של יום ההגדרה היא גמישה.

מה משך תקופת הזוגיות שאחריה ניתן להיות מוכרים כידועים בציבור?

פרק הזמן המינימלי אשר נקבע בפסיקה שאחריו הוכרו בני זוג כידועים בציבור הינו 3 חודשים. יחד עם זאת, מדובר בפרק זמן חריג ובדר"כ נדרש קשר זוגי ארוך הנמשך מספר שנים לצורך הכרה זו. מנגד, היו גם מקרים בהם זוג חי יחד מספר שנים ובית המשפט קבע כי הם היו חברים ולא מעבר לכך, והיו גם מקרים בהם ראה בית המשפט בזוג שחי רק חלק מהשבוע ביחד ובחלק האחר בנפרד, כידועים בציבור. גם בעניין זה ההגדרה גמישה.

המלצה ראשונה: הסכם ממון

העצה הראשונה והמשמעותית ביותר לזוג המתגורר ביחד ללא נישואים, במיוחד בפרקי ב' אך גם לזוגות במסגרת פרקי ב' שהחליטו להינשא זה לזו, היא לערוך הסכם ממון או הסכם לחיים משותפים, שבו יסדירו את גורל הרכוש של כל אחד מהם, לרבות המשותף אם קיים, למקרה של פרידה, כמו גם את אופן צבירת הרכוש המשותף בזמן החיים המשותפים, אם בכלל, או הפרדה רכושית – מלאה או חלקית, ועוד.

בהיעדר הסכם ממון, לעת פרידה, יכול כל אחד מבני הזוג לטעון לזכויות במחצית מרכושו של השני, על אחת כמה וכמה באשר לנכס מגורים הרשום על שם אחד מהם ובו גרו בני הזוג ועוד נכסים בהם עשו בני הזוג שימוש משותף, כאשר אז יקבע בית המשפט את אופן חלוקת הרכוש – אם היה משותף או נפרד, בהתאם לכוונת הצדדים, כפי שניתן יהיה ללמוד אותה מהתנהלותם לאורך השנים.

הסכם ממון בסיטואציות אלו מאוד נפוץ ומשמש כתיאום ציפיות בין בני הזוג בכל הנוגע לסוגיות הכלכליות שביניהם, עליו הם מסכימים כאשר יחסיהם תקינים ועל מנת למנוע מחלוקות בהמשך. הסכם הממון במקרים אלו הוא זה שיחסוך לכם הליכים משפטיים ארוכים ויקרים, אם חלילה ייפרדו דרכיכם בהמשך, כמו גם אי נעימויות, ציפיות, תקוות שווא ועוגמת נפש רבה לילדים מפרק א'.

שימו לב: על בני זוג שנישאו זה לזו חלה החובה לאשר את הסכם הממון בבית המשפט, על מנת שיקבל תוקף כדין. בנוגע לידועים בציבור וזוגות שלא נישאו זה לזו, על אף כי בהתאם לחוק, אין חובה לאשר את הסכם ממון בבית המשפט לענייני משפחה, ההמלצה הגורפת שלי היא לאשר גם אותם בבית המשפט, באמצעות דיון קצר, במסגרתו מאשר/ת השופט/ת כי בני הזוג הבינו את ההסכם עליו חתמו וחתמו מרצון, כאשר לאחר מכן ניתן להסכם תוקף של פסק דין, שהינו חזק יותר מן האופציה שבמסגרתה לא אושר ההסכם בבית המשפט.

טיפ חשוב להורים לילדים אשר מתגוררים עם בן או בת זוג בדירה שההורים רכשו לילד/ה עוד בטרם הכירו את בן/בת הזוג:

כיום, זוגות רבים חיים בדירה שמי מהוריהם רכשו להם עוד בטרם הכירו את בן זוגם וההורים מעוניינים להגן על דירה זו שתישאר בבעלות בנם או בתם גם במקרה של פרידה. במקרה שכזה, הכרחי לערוך הסכם ממון, אך מדובר בהסכם ממון שיכול להיות ספציפי לעניין הדירה בלבד ולא מקיף. בהסכם שכזה כדאי להתייחס גם לסיטואציות במסגרתן ישקיעו בני הזוג בשיפוץ הדירה, או יחלקו בהוצאות המשכנתא וכו'. אין די בעריכת הסכם שכירות עם ההורים.

המלצה שנייה: צוואה

כיום, לכל אחד ואחת מומלץ לערוך ולחתום על צוואה. הגישה שלפיה רק בעלי נכסים וכספים רבים, או לחילופין אנשים מבוגרים שיומם קרב, חותמים על צוואה, חלפה לה מהעולם ואינה רלוונטית עוד, כאשר המודעות לצורך בעריכת צוואות עלתה, ובצדק. בהיעדר צוואה, רכושכם יחולק לאחר מותכם בין בת או בן הזוג (50%) לבין ילדיכם (50%). הדבר תקף גם בכל הנוגע לזוגות נשואים וגם בכל הנוגע לידועים בציבור.

במקרה בו מדובר בזוגיות של ידועים בציבור שהינה פרק ב', כאשר לכל אחד ילדים מנישואים קודמים, לרבות רכוש שצבר, גם כאן המשמעות היא שאם חלילה ילך אחד מבני הזוג לעולמו, בהיעדר צוואה יכולים בן או בת הזוג שנותרו בחיים לרשת את מחצית מרכוש בן או בת הזוג שנפטרו, שכן בהתאם לחוק גם ידועים בציבור מוכרים לצורך זכויות ירושה, ועל כן מהווה הדבר פוטנציאל עצום לעוגמת נפש מיותרת שעלולה להיגרם לילדים מפרק א' שלא ירשו את מלוא עיזבון אביהם או אמם בסופו של יום.

שימו לב: אין להתבלבל בין מטרתו של הסכם ממון לבין מטרתה של צוואה.

רבים סבורים שאם חתמו עם בן או בת הזוג על הסכם ממון, המעגן במסגרתו הפרדה רכושית כזו או אחרת של רכוש שנצבר לפני תקופת הזוגיות או במהלכו, הדבר מגן עליהם ומסדיר את ההפרדה הרכושית גם במקרה פטירה. מדובר בטעות וחשוב שלא להתבלבל.

הסכם הממון רלוונטי ותקף רק כאשר שני בני הזוג עדיין בחיים. הסכם הממון מתבטל ואינו רלוונטי עוד לאחר המוות. במקרה זה, גם הרכוש שהוגדר כנפרד בהסכם הממון יורש על פי החוק לבן או לבת הזוג בהיעדר צוואה. לכן, על עריכת הצוואה לבוא כחלק בלתי נפרד מהסכם הממון.

על כן, יש הכרח, בייחוד במקרים של בני זוג שהינם במסגרת זוגיות פרק ב' ובמקרים של ידועים בציבור, לחתום על שני המסמכים – הסכם ממון, העוסק ברכושכם במקרה של פרידה בלבד, וכן צוואה, העוסקת ברכושכם במקרה של פטירה בלבד. אין להתבלבל בין השניים ואין לחסוך באחד מהם.

ייפוי כוח מתמשך

לאחרונה חלה התפתחות מכרעת בדיני האפוטרופסות בישראל, הנוגעת ישירות לגיל השלישי ואשר על כל מתבגר להכיר ולהיות מודע לה. אם עד כה, במצב בו אדם מבוגר היה מאבד מכשירותו לטיפול בענייני היומיום היה ממונה לו אפוטרופוס לגופו ו/או לרכושו וזאת, כאשר לאותו אדם, שהפך לחסוי, לא יכול היה להיות במצב זה שיקול דעת בזהות האפוטרופוס ובסמכויות שהוקנו לו, כעת נכנס לתוקף בחוק מנגנון ייפוי כוח מתמשך, המהווה למעשה מסמך משפטי אשר באמצעותו קובע אדם כיצד ועל ידי מי יטופלו ענייניו בעתיד, כאשר הוא לא יוכל לטפל בכך בעצמו.

כלומר, האדם בוחר מרצונו, בשלב בו הוא עדיין מבין ומסוגל לקבל החלטות ולבצען, מי יטפל בענייניו וכיצד ייראו חייו אם וכאשר מצבו יידרדר לרעה, בשל הידרדרות במצבו. עריכת ייפוי הכוח המתמשך והחתימה עליו מתבצעת בפני עורך דין שהוסמך לשם כך בלבד על ידי לשכת עורכי הדין בישראל, כאשר בנוסף לחתימת האדם הממנה נדרשת גם חתימת מיופה הכוח. מדובר במסמך חשוב מאין כמותו, בבחינת שימור רצון האדם ופעולה על פי דרכו וציוויו בעת שהוא עצמו לא יוכל לדאוג להם.

טוב לדעת
נגישות