Search magnifier

חיפוש

עכשיו קל ונוח יותר למצוא כל כתבה ברוכים הבאים לאתר אקסטרה המחודש - עדכני ומגוון בשפע כתבות ומאמרים מקצועיים

אי של שפיות

בלב ירושלים הצפופה וההיסטורית יצרה ליטל ויליגר, מעצבת הפנים ומלבישת החללים, בית מודרני ומינימליסטי, בו שילבה גוני אפור עם כחול נייבי ושחור, והקפידה על זרימה בין החללים. התוצאה: בית המנוגד לסביבתו, המאפשר לדייריו חוויה של רגיעה

שחר בן-פורת (צילומים: הגר דופלט) Designer פברואר 2019
צילום: הגר דופלט

צילום: הגר דופלט

ליטל ויליגר

המסע המשותף של ליטל ויליגר עם לקוחותיה, הבעלים של בית פרטי בשכונת מלחה בירושלים, התנהל על בסיס של כימיה מיידית. מהר מאוד התברר כי האופן בו רואים בני הזוג את ביתם העתידי היה זהה לחזון של ויליגר: "החלטנו שאנחנו מעוניינים לתת קונטרסט לעיצוב הירושלמי, ולתכנן בתוך העיר הקדושה, העמוסה ורבת ההיסטוריה, בית שיהיה מנוגד לכך: בית מודרני, מינימליסטי, נקי ושקט", היא מספרת.

ויליגר היא הבעלים של "ליטל ויליגר סטודיו לעיצוב פנים והלבשת חללים", המעידה על עצמה כמי שתופרת כל פרויקט על פי סביבת החיים של לקוחותיה. "כל לקוח הוא עולם ומלואו, ובהתאם – הפרויקט שאני יוצרת עבורו. אני לוקחת את העולם של הלקוח ומטמיעה בו מוטיבים דקורטיביים, אסתטיים ופונקציונליים, המביאים לידי ביטוי גם את ההשקפה העיצובית שלי".

מקורות ההשראה שלה, היא מספרת, מגיעים מהעיצוב הקולוניאלי, המאפיין בתים גדולים באנגליה הכפרית ובארצות הברית. "מדובר בבתים עם מפתחים גדולים ופלטה אחידה של צבעים בגוונים משלימים. אני אוהבת להכניס את החוץ לפנים, עם שילוב חומרים כמו עץ ובטון, וצבעוניות של ירוק ומוקה. מאוד חשוב לי ליצור תחושת חמימות, סדר וזרימה בין החללים. בכל פרויקט אני תמיד משלבת אומנות: אומנות זו הנשמה של הבית מבחינתי".

השילוב של ההשקפה העיצובית שלה עם התפיסה האסתטית של הלקוח, הביאה לכך שברבות השנים תכננה ויליגר פרויקטים במנעד מאוד רחב של עיצובים. חלקם עם אופי קולוניאלי, חלקם בסגנון הקרוב לשאבי שיק, אחרים בעלי אופי נורדי. "זה מאוד תלוי בלקוח", היא מדגישה.

צילום: הגר דופלט

לחצו להגדלה

תחושת מעגליות

הבית הירושלמי הוא בית פרטי במפלס אחד, המשתרע על שטח של 240 מ"ר. הבית עבר בתחילת הדרך חלוקה מחדש, כפי שמספרת ויליגר: "מדובר בבית עם שישה חדרים, שמתגוררים בו זוג עם שלושת ילדיהם, שהפך לבית של חמישה חדרים. בתהליך שברנו הרבה קירות וחילקנו אותו מחדש, כולל את החלל הציבורי של הסלון ופינת האוכל. לפני תהליך השיפוץ המסיבי הוא היה בית ירושלמי טיפוסי. כלומר, רוב החלונות שלו היו בצורת קשת, הוא שילב בתוכו את מוטיב האבן הירושלמית, וההרגשה הכללית הייתה מעט דחוסה ומאוד צפופה, כיאה לעיר עצמה".

התכנון החדש נעשה במטרה להפוך את הבית למרחב מזמין של מודרניות. הקונספט הצבעוני שנבחר לבית, במטרה ליצור זאת, מבוסס על פלטה אחת, אשר נעה בין אפור כהה לאפור-לבן. בפלטה הזו משתלב כחול נייבי, צבע מרגיע שנותן טון יוקרתי. "הצבע הזה נראה בעיקר במטבח, והוא נותן קונטרה לפלטה שנוכחת בבית". לבני הזוג היה חשוב כי בצד הפיכתו של הבית לנקי ומינימליסטי, תהיה בו תחושה של זרימה, של חמימות וביתיות. בהתאם, הבית מאוזן בחומרי הגלם שלו. ויליגר שילבה בו עץ אלון טבעי עם בטון, היוצרים בשילוב הפלטה האפורה תחושה נעימה ומונוכרומטית.

הזרימה המדויקת, שניכרת בחלל הציבורי, הבאה לידי ביטוי גם בצבעוניות וגם בקווים הישרים של הנגרות. "עבור קיר הטלוויזיה בסלון, שאורכו כחמישה מטרים, בנינו מזנון תלוי באורך של שלוש מטרים וחצי, המשלב עץ טבעי עם צבע שחור" היא מספרת. "המבט משם לפינת האוכל נותן תחושה של מעגליות וזרימה הודות לפינת האוכל, שעשויה כולה מעץ טבעי. בהמשך נמצא המטבח, שצבעו כחול נייבי, המתחבר עם הקיר של הסלון, המשולב בו טיח בטוני כהה. בכל החלל הציבורי יש משחק של כהה ובהיר, הנותן שקט ובה בעת נוכחות דומיננטית".

המטבח הוא מטבח של רגבה, אשר עוצב בשיתוף פעולה של ויליגר עם בני הזוג, בהתאמה מלאה לצרכים שלהם. זהו מטבח מינימליסטי, בקווים ישרים, הנראה כמקשה אחת באופן שהופך אותו לחלק מהנוף של הבית. המטבח משלב צבעוניות של כחול נייבי עם שיש קלקטה, ובכך הוא מדגיש את הטון המתוחכם של הבית.

רוגע ודומיננטיות

אחד האתגרים בעיצוב המחודש היה המפתחים. חלקם היו מעוגלים ושילבו קשתות, כחלק מהסגנון הירושלמי. בעיצוב החדש הפכו כל המפתחים למרובעים. התהליך דרש חשיבה מדוקדקת, תוך התייחסות לגובה החלונות ולגודלם, כך שתתאפשר כניסה מקסימלית של אור לתוך הבית. הפרופילים החדשים של החלונות נצבעו כולם בשחור. ויליגר מסבירה את הבחירה בצבע זה כדרך ליצור איזון: "הצבעוניות הכללית נותנת רוגע ואילו הצבעים הכהים נותנים נוכחות ודומיננטיות, ובה בעת מהווה הצבע השחור מעין חוצץ בין הבית לבין החוץ".

בחדר השינה של ההורים נעשתה בחירה מעט שונה, שם שולבו צבעי ניוד וורוד דהוי עם פלטת הצבעים הכללית, זאת במטרה ליצור אווירה מזמינה בחדר. מעל המיטה תלויה תמונה שצבעיה כצבעי פלטת הצבעים של הבית. "התמונה מאפשרת לראות את המקור של העיצוב".

בכל הבית נעשה שימוש מדוד באלמנטים ובאבזרים שונים, במטרה לתת מקום של כבוד לנגרות ולטקסטיל היוקרתיים. התוצאה: אווירה נעימה ורגועה, ממנה נהנים לאחר שסוגרים את דלת הכניסה לבית ועוזבים את הרחוב הירושלמי העמוס.


ליטל ויליגר 
052-3909087
www.litalwillger.co.il
ליטל ויליגר סטודיו לעיצוב פנים והלבשת חללים
טוב לדעת