Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

משקיעים בדור העתיד של עוה"ד בפירמה

פירמת עוה"ד פישר בכר חן וול אוריון ושות', שציינה לאחרונה 60 שנים להיווסדה, הציעה בשנה החולפת לכ-80% מבין המתמחים שלה להישאר כעו"ד במשרד. כפירמה שנשענת על גידול אורגני ומעולם לא התמזגה, המתמחים הם מרכיב חשוב בצמיחה הפנימית והיא משקיעה בהם רבות

יואל צפריר (צילומים: פוטוגניים עמית פייס) המתמחים פברואר 2019
צילום: פיה הלל

השעה 10:00 בבוקר, חדר הישיבות המפואר במשרדי פישר בכר חן וול אוריון ושות' מלא וגדוש במתמחים. עו"ד ניצן סנדור, שותפה במחלקת העסקית של הפירמה, המדורגת בין חמשת משרדי עורכי הדין הגדולים במשק הישראלי, מעבירה הרצאה על היבטים מעשיים בדיני ניירות ערך. המתמחים שואלים עוד ועוד שאלות ומקבלים תשובות מעמיקות. חדר הישיבות הזה, שראה את העסקאות והתיקים הגדולים במשק בשלבים הרגישים ביותר שלהם, הופך למשך שעה וחצי לכיתת לימוד.

צילום: פוטגניים עמית פייס

מתמחים בחדר הישיבות של FBC&CO

פישר בכר חן וול אוריון ושות', או FBC כפי שהפירמה מכונה, הולך בשנים האחרונות והופך לישות מעניינת במיוחד בנוף הדי אפרפר של המגה-משרדים בתחום עריכת הדין.

לפני ימים אחדים פורסם הדירוג המקצועי הוותיק של חברת Chambers and partners, ממנו עולה כי אין אף משרד עורכי דין אחר בישראל שיש לו יותר מחלקות המדורגות בדרגת האיכות העליונה.

הפירמה מדורגת בשמונה תחומים בטיר 1 על-פי דירוג Chambers and partners העדכני: נדל"ן, ליטיגציה, בנקאות ומימון, תובענות ייצוגיות, הגבלים עסקיים, תקשורת, שוק ההון ותחבורה. תחומים מובילים ומדורגים נוספים: טכנולוגיה, חדלות פירעון, מיזוגים ורכישות, מיסים, פרויקטים ואנרגיה, פינטק.

לצד מצוינות מקצועית, הפירמה, הידועה זה שנים כבעלת יחסי אנוש מצוינים, הודיעה בחודשים האחרונים על כך שהיא מנהיגה יום עבודה קצר פעם בשבוע לכל עורכי הדין, לפי בחירתם.

עוד הודיעה הפירמה לכל אנשיה, כי היא דוגלת בעבודה גמישה, גם מהבית, כאשר ניתן לעשות זאת מבלי לפגוע בשירות הניתן ללקוח. אין ספק שמדובר במשב רוח רענן, בשוק שדפוסי העבודה בו בדרך כלל מסורתיים למדי.

יכולות עבודת צוות ושיתוף

המתמחים נהנים כמובן מאותה גישה דינמית. ב-2020 תעבור הפירמה למשרדיה החדשים, עובדה שבוודאי רלוונטית לכל מי שמחפש התמחות כעת למועד זה. ככלל, יש רוח של צמיחה והתחדשות. לדברי עו"ד אמיר חן, השותף המנהל של הפירמה, "קיים אתגר אמיתי במציאת האיזון בין שירותיות מלאה ללקוח לבין קיום חיים פרטיים עשירים ומאושרים. אנחנו כל הזמן חושבים כיצד לגשר על הפער בין חיי משפחה לעבודה. למעשה, הכוונה שלנו רחבה יותר מכך: שמנו לעצמנו למטרה לשמור על האווירה והיחסים המשפחתיים בין כל העובדים ואני סבור שאנחנו מצליחים בכך, למרות שמדובר במשרד גדול עם כ-270 אנשי מקצוע בתחום המשפט".

ואכן, מתמחי FBC נהנו בשנה האחרונה מאירוע ענק בו חגגה הפירמה 60 שנים להיווסדה במופע של עומר אדם, ומנסיעה לאילת שכללה הקמת מתחם עיסויים בלב המדבר, ג'יפים, צלילות, מסיבות והופעות. סיור שערכנו במשרד מגלה כי כל עובדיו נהנים משירותי מניקור ופדיקור, פילאטיס וארוחות בוקר מידי יום. עו"ד רובי בכר, ראש מחלקת הליטיגציה ב-FBC, מסביר מדוע כל כך חשוב למשרד להשקיע משאבים כה גדולים בעובדיו, ובפרט במתמחים, שמגיעים אליו לעיתים לשנה בלבד:

"אנחנו מתייחסים אל כולם כאל עורכי דין שיישארו במשרד וימשיכו את צמיחתו. את כל המשאבים שאנחנו משקיעים אנחנו מקבלים בחזרה", הוא אומר. "מגיעות אלינו כ-1,400 פניות להתמחות בכל שנה. מתוכן אנחנו מחפשים את המועמדים שבשנים הבאות ישתלבו במשרד כשותפים וכעו"ד מובילים. אנחנו מחפשים אנשים שלצד המצוינות המקצועית יפגינו יכולות עבודת צוות ושיתוף. בסופו של דבר, אנחנו מקבלים כ-50 מתמחים, פחות מ-5% מהפונים. הצמיחה העיקרית שלנו היא פנימית, המשרד מעולם לא התמזג והמתמחים הם מרכיב חשוב מאוד בצמיחה זו. בשנה האחרונה הצענו לכ-80% מבין המתמחים שלנו להישאר כעו"ד במשרד".

"תמיד הרגשתי כשווה בין שווים וכבעל תרומה משמעותית"

יונתן שטאנג מסיים בימים אלה התמחות במחלקת המיסים של FBC. כשהוא נשאל מה לדעתו מיוחד בהתמחות במשרד הוא מספר, כי "אני חבר של כל הצוות שלי. פשוט מאוד. מעולם לא התייחסו אלי כאל 'זוטר' ותמיד הרגשתי כשווה בין שווים וכבעל תרומה משמעותית. גרף הלמידה שלי היה מדהים והרגשתי כל הזמן איך אני הולך ומשתפר מקצועית.

"העבודה מאוד מגוונת והשאלות המשפטיות מרתקות. דלתה של השותפה המאמנת שלי, שהיא ראש המחלקה, הייתה תמיד פתוחה, עבדתי אתה ישירות והתייעצתי אתה כל הזמן. אני יודע שכשאחזור למשרד אחרי הבחינות היא תכין איתי תוכנית של יעדים אישיים לשנה הקרובה, ותסייע לי לממש אותם ומבחינתי אין דבר חשוב מזה".

שיטת השיוך הצוותי

כיצד נראית בפועל ההתמחות ב-FBC? מעיין שניר, שותפה ומנהלת מחלקת משאבי האנוש של המשרד, מסבירה: "השיטה שפיתחנו במשרד נקראת 'שיוך צוותי'. המתמחים הם חלק מצוות אורגני של עורכי דין שבראשו עומדים שותף או שותפה. הם מעורבים מהותית בכל תיק ובכל עסקה. המתמחה הוא חלק מתהליך החשיבה האסטרטגית, משתתף בפגישות ולוקח חלק בכל שלבי ההליך המשפטי.

"כך, המתמחים נהנים מיתרונות 'שיטת ההצמדה', משום שהשותף האחראי על הצוות דואג ללוות את ההכשרה שלהם אישית ולווסת את עומס העבודה. לצד זאת הם נהנים גם מיתרונות שיטת ה'פול', בכך שהם לומדים שיטות עבודה מעורכי הדין השונים בצוות ולא רק מאדם אחד. כמו כן, בשיטת השיוך הצוותי המתמחים יכולים לפנות לכל אחד מחברי הצוות לצורך סיוע והדרכה".

מעיין שניר מציינת, כי המשרד מקיים תוכנית הרצאות שנתית ייחודית למתמחים בכל מחלקה, ה-FBCollege, שנועדה להכשיר אותם בכל תחומי הידע המקצועיים. "אנחנו מממנים באופן מלא את קורס ההכנה לבחינת הלשכה ויש תוכנית חברתית למתמחים שבה הם בוחרים אילו אירועים הם רוצים לארגן. בשנה האחרונה היה מדובר בסדנת קוקטיילים, חדרי בריחה, ערב חלוקת פרסי אוסקר ועוד. חשוב לנו שיהיה כאן נעים והחברות בין המתמחים היא חלק בלתי נפרד מהחוויה.

"אנחנו גם דואגים למעגלי תמיכה נרחבים, החל בשותף שמוביל את הצוות אליו משויך המתמחה, דרך שותפים ועורכי דין בכירים האחראים על ליווי המתמחים בכל מחלקה, תוך מעקב אחר ההתקדמות המקצועית של כל אחד באופן שוטף, וכלה בגורמים המשרדיים שדואגים לראיית הרוחב. בסופו של דבר, מי שמסיים כאן התמחות צובר ניסיון שווה ערך לעורך דין שעבד שנה או שנתיים במקומות אחרים. לכן, אנחנו שומרים למתמחים שלנו מקומות ותמיד נעדיף להשאיר מתמחה כעורך דין מאשר לגייס עו"ד מבחוץ".

אמיר חן מוסיף, כי "רעיונות טובים יכולים להיות לכולם, אין קשר לוותק המקצועי ולניסיון. אנחנו מעודדים כל חבר בצוות להשמיע אותם באופן חופשי וכך גם לתרום לצוות וגם למקסם את הלמידה. מעבר לעבודה המשפטית השוטפת, התרומה המשמעותית של המתמחים היא בהסתכלות קדימה.

"המגמה העדכנית, הצוברת תאוצה בארץ ובעולם, היא שילוב של משפט וטכנולוגיה. גם כאן חשוב לנו להוביל ולא מזמן ניהלנו בפעם השנייה את ההאקתון המשפטי הישראלי, שהוא חוד החנית בהקשר הזה", מוסיף חן. "הדור החדש של המתמחים קרוב הרבה יותר ממני ומשאר השותפים לנושאים האלה וזו עוד סיבה שהם כוח בעל חשיבות אדירה עבורנו. אני אומר למתמחים שמגיעים אלינו ביומם הראשון, שכל אחד מהם יכול יום אחד להיות ראש המשרד. הכל כאן פתוח בפניהם".

צילום: פוטגניים עמית פייס

משרדי FBC&CO

מבחן המסדרון

כשעו"ד רובי בכר מתבקש לתת טיפ למתמחים העתידיים, הוא עונה, כי "תהליך חיפוש אחר משרד להתמחות בו הוא קריטי. תחום עריכת הדין פונה במהלך השנים להתמקצעות בתחום ספציפי, לכן אנחנו משייכים מתמחה לצוות, שיאפשר לו גרף קבוע של למידת עומק. אין תועלת בחשיפה לתיקים ספורים מכל תחום משפטי, בהם המתמחה עוסק בעניינים טכניים בלבד. ההתמקדות מאפשרת לנו לתת למתמחים לטפל בנושאי עומק ולהפוך אותם למעין עורכי דין כבר במחצית השנייה של ההתמחות. המשך הקריירה במשרד הופך להיות טבעי ופשוט.

"כשאתם ניגשים לבחור מקום להתמחות, הקדישו זמן רב למחשבה על אופי הקריירה שתרצו לפתח וזכרו שההחלטה הזו תלווה אתכם עוד שנים ארוכות", הוא מוסיף. "גם אחוזי ההישארות במשרד חשובים מאוד, כי כעורכי דין תמיד תישאלו האם המשרד הציע לכם להישאר בו".

במענה לשאלה כיצד לבחור משרד להתמחות בו, הוא מציין את מה שהוא מכנה "מבחן המסדרון": "כשאתם מגיעים למשרד להתראיין, אל תגיעו אליו לחצי שעת הריאיון ותעזבו. אפשר להגיע קצת יותר מוקדם או להישאר אחרי הריאיון. בקשו לשהות במשרד ודברו עם עו"ד ומתמחים שעובדים בו היום, התעניינו, ונסו להבין מהם האם הם עוסקים בעבודה מהותית ואיך מתייחסים אליהם במשרד. בסוף, התחושה במסדרונות היא האמתית ביותר. במקום בו תראו אנשים מחייכים אתם רוצים לעבוד שנים ארוכות".

ת.ז. פישר בכר חן וול אוריון ושות' – FBC & Co

שנת ייסוד: 1958.

כתובת: רח' דניאל פריש 3, ת"א.

טל': 03-6944111.

דוא"ל: hr@fbclawyers.com

מס' שותפים: 53.

מס' עוה"ד: 218.

תחומי התמחות מרכזיים: ליטיגציה, הייטק, שוק ההון, מיזוגים ורכישות, מימון, רגולציה, אנרגיה, נדל"ן, הגבלים עסקיים.

פרו-בונו: פעילות ענפה בכל הנוגע לחינוך ורווחה: ייצוג בתיקים, הכנת חבילות מזון בחגים לנזקקים, השתתפות במשפט מבוים, שיפוץ וליווי פנימיות, תמיכה וליווי עמותת צ.ל.ש שהוקמה ע"י עובדי המשרד ועוד.

טוב לדעת
נגישות