Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

במקום חדר מיון: מרפאת מומחים לרפואה דחופה של היד

הזמן ואיכות הטיפול הראשוני קריטיים בפגיעות ידיים, כדי למנוע נזק תפקודי ארוך טווח. נבחרת רופאים בכירים, מומחים בכירורגיה של היד, התאגדה והקימה מרפאת מומחים חדשה לרפואה דחופה של היד, הנותנת מענה בשעת חירום

גליה היפש (צילומים: גדעון לוין) רפואת המחר ינואר 2020
צילום: גדעון לוין
הכניסה לבית החולים מדיקה ברמת החייל

מה קורה אם חלילה נפגענו ושברנו את היד? מיד נוסעים לחדר מיון באחד מבתי החולים הציבוריים. ועכשיו….ממתינים שעות. אין ספק, פגיעות ופציעות ידיים הינן השכיחות ביותר מבין הפגיעות המופנות לחדרי המיון.

"לאיכות הטיפול הראשוני בפגיעות ידיים חשיבות גדולה במניעת נזק תפקודי ארוך טווח, ולעיתים אף במניעת צורך בטיפול ניתוחי. במקרים בהם נדרש טיפול ניתוחי – יש למרכיב הזמן משמעות גדולה בהצלחת הטיפול ובחזרה מהירה לתפקוד. חשוב מאוד לא להזניח: הידיים הן מהאיברים החשובים בגופנו לתפקוד היומיומי. כמעט כל פעולה מתבצעת בעזרת הידיים, החל בפעולות בסיסיות דוגמת אכילה ולבישת בגדים, וכלה בפעולות מורכבות ככתיבה, נגינה וציור", מסביר ד"ר ליאור פז, מנהל היחידה לכירורגיה של היד במרכז רפואי מאיר.

כדי לסייע למטופלים המעוניינים בטיפול מהיר, מקצועי וממוקד, הקימו חמישה רופאים בכירים, המובילים את תחום כירורגיית היד בישראל, מרכז חדש: מרכז מומחים לרפואה דחופה בכירורגיה של היד, במרכז הרפואי "מדיקה" שברמת החייל בתל אביב. הרופאים המומחים שהקימו את המרכז החדש הם: ד"ר תמיר פריטש, מנהל היחידה לכירורגיה של היד במרכז הרפואי איכילוב; ד"ר ישי רוזנבלט, מנהל השירות לניתוחי מרפק במרכז איכילוב; ד"ר ארז אבישר, מנהל היחידה לכירורגיה של היד במרכז רפואי שמיר, אסף הרופא; ד"ר פרנק אטלן, מנתח בכיר ביחידה לכירורגיה של היד במרכז הרפואי איכילוב, וד"ר ליאור פז.

צילום: גדעון לוין

מרפאות המומחים של מדיקה

המרכז החדש, שנפתח לפני כחודשיים, מאויש בשעות אחר הצהריים מראשון עד חמישי על ידי אחד מהרופאים חברי הקבוצה. "במרכז המומחים החדש ניתן מענה ראשוני למגוון הפציעות והבעיות הדחופות של כף היד, האמה, המרפק והזרוע – כולל שברים, חתכים ופגיעות בגידים, עצבים וכלי דם, חסרי רקמה רכה ועוד. הטיפול במקום כולל בדיקת רופא, צילום, שיקוף אולטרסאונד, גבס, תפירה – והכל במקום אחד. אם מדובר במקרה חירום שלא בשעות הפתיחה של המרכז, ניתן להתקשר בכל שעה ולקבוע תור בדחיפות", מסביר ד"ר פרנק אטלן.

מה הם היתרונות בהגעה למרכז המומחים בשעת חירום?

ד"ר ארז אבישר: "זמני ההמתנה במרכז קצרים משמעותית מאלה שבחדרי המיון ומוקדי החירום, המענה הראשוני מקצועי יותר – מי שמקבל את הנפגעים הוא רופא בכיר ומנוסה ברמת מנהל מחלקה ולא מתמחה, כפי שבדרך כלל קורה בבתי חולים ציבוריים. חוות הדעת, לגבי הצורך בניתוח, ניתנת על ידי מספר רופאים בכירים המתייעצים ביניהם על המקרה – כך שלמעשה המטופל מקבל חוות דעת שנייה ושלישית תחת אותה קורת גג.

"אמנם מדובר בשירות רפואה פרטית, אך הוא מוכר על ידי ביטוחי הבריאות הפרטיים ונמצא בהסדר יועצים חיצוניים בביטוחים המורחבים של חלק מקופות החולים. במידה שיהיה צורך בטיפול ניתוחי, הוא יבוצע בהקדם האפשרי, בדרך כלל תוך 72 שעות על ידי רופאים מומחים בתחום, מהמובילים בארץ, בחדרי ניתוח הנמצאים באותו בניין, בבית החולים מדיקה".

תת-התמחות רשמית בגלל מורכבות המקצוע

כירורגיה של היד הינה תת-התמחות העוסקת בטיפול במכלול הבעיות המערבות את הגפה העליונה, מהזרוע ועד קצות האצבעות. לאור חשיבות ומורכבות המקצוע, ניתנה לו הכרה כתת-התמחות רשמית על ידי המועצה המדעית של ההסתדרות הרפואית בישראל, עם תקופת הכשרה של שנתיים וחצי ובחינות גמר בסופן. הטיפול בבעיות של הגפה העליונה מחייב הבנה עמוקה של האנטומיה, הביומכניקה, הפתופיזיולוגיה של הגפה העליונה, ושליטה בטכניקות ניתוחיות ייחודיות.

כל אחד מכם יכול היה לפתוח קליניקה פרטית משלו. מדוע בחרתם לחבור יחד במרפאה אחת?

ד"ר ישי רוזנבלט: "לא ניתן להפעיל שירות רפואה דחופה אמיתי המבוסס על רופא בודד. החבירה מאפשרת לתת מענה מקצועי וזמין לטיפול בבעיות דחופות של היד, ונותנת הזדמנות יוצאת דופן למטופלים לקבל מספר חוות דעת לגבי הטיפול במצבם. חשוב לציין כי מעבר לשירות הרפואה הדחופה, לכל אחד מאיתנו יש מרפאה פרטית אלקטיבית במרכז, וגם במסגרת זו קיים יתרון גדול לשייכות לקבוצה מקצועית, מבחינת היכולת להתייעץ ולבצע סיעור מוחות, מבחינת אפשרויות הגיבוי, ומבחינת אפשרויות הטיפול במרכז המוכוון לבעיות בגפה העליונה".

מה מתוכנן במרכז המומחים לשנים הקרובות?

ד"ר תמיר פריטש: "התוכניות לעתיד הן בראש ובראשונה להתבסס כמרכז פרטי מוביל לכירורגיה של היד הנותן שירותי רפואה דחופה ואלקטיבית זמינים, וברמה המקצועית הגבוהה ביותר. במקביל נערכים לצירוף דיסציפלינות אורתופדיות אחרות, לעבודה בקונספט דומה".


ליצירת קשר: sosmedical.co.il
טוב לדעת
נגישות