Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

פתרונות ביטוחיים חדשניים לסיכונים במגזר החקלאי

ביטוח סייבר לתעשייה הקיבוצית, ביטוח לנזקים פיננסיים ברפתות, ביטוח ייעודי לגידולי קנאביס, ביטוח אחריות מקצועית וביטוחי דירקטורים לחברות שעוסקות באגרו-טק. 'ביטוח חקלאי' מכניסה בשנה האחרונה לפורטפוליו ההצעות שלה מספר חידושים שטרם נראו בתחום

צילום: shutterstock

כאשר משלבים עולם סולידי כעולם הביטוח יחד עם חברה הקיימת 80 שנה ופועלת כאגודה שיתופית – המילה "חדשנות" אינה הדבר הראשון שעולה בראש. אילו מהפכות אפשר כבר לעשות מנקודת מוצא כזאת? מתברר שאפשר. "ביטוח חקלאי" מכניסה בשנה האחרונה לפורטפוליו ההצעות שלה מספר חידושים שטרם נראו בתחום.

מוצרים ייעודיים

צילום: דורון לצטר

כחברה המציעה את כל הביטוחים המסורתיים המוכרים, אך בהתאם לשמה מתמחה בפתרונות ביטוח לתחום החקלאות, ידעה "ביטוח חקלאי" לזהות צרכים חדשים בתחום ולתת להם את המענה הדרוש.

"מה שהיה עד היום בעולם הביטוח בכלל ובעולם הביטוח החקלאי בפרט זה ביטוח לנזקים פיזיים בלבד. הכיסויים לנזקים תוצאתיים כאובדן רווחים, ונזקים כלכליים – היו חלקיים מאוד", מסביר מנכ"ל החברה אלעד שלף, ופורס לפנינו את ארבעת החידושים שהוכנסו לאחרונה ואלה שיתווספו בקרוב:

ביטוח סייבר לתעשייה הקיבוצית. בעבר מרבית הערך של ארגונים, וכנגזרת מכך הסיכונים, בוודאי בעולם החקלאות, היו במימד הפיזי, הדיגיטציה גורמת לכך שהערך והסיכונים עוברים למימד הסייבר . "החברה משקיעה הרבה מאוד משאבי מחקר ופיתוח בכדי לייצר פתרונות לזירת הסיכונים החדשה הזאת", מציין אלעד שלף ומספר על ביטוח הסייבר הייעודי שמציעה ביטוח חקלאי לקיבוצים, לתעשייה הקיבוצית ולתעשייה החקלאית:

"דוגמה אחת לסיכון, היא שיותר ויותר חקלאים משתמשים בחיישנים ובאמצעים דיגיטליים אחרים, במטרה לשפר את הבקרה על הגידול ואת פריון השדות והגידולים. החדשנות הזו מייצרת סיכונים, שכן כל אותם חיישנים מחוברים לאינטרנט. האקרים יכולים להשתמש בקישוריות הזאת בכדי לגרום נזקים, וביטוח הסייבר מבטח מפניהם".

כיסוי לנזקים פיננסיים ברפתות. "עד היום, כשפרה ברפת חולה או מתה – הפיצוי שבעל הרפת מקבל היה על השווי של הפרה עצמה ולא על אובדן הרווח שנגרם לו מכך שהרפת כולה לא ייצרה את תפוקת החלב שתוכננה", מסביר שלף. "המוצר עימו נצא בקרוב ייתן פיצוי גם על הרכיב הזה".

ביטוח ייעודי לגידולי קנאביס. "זה עולם חדש שמתפתח מאוד כרגע בחקלאות בכלל ובקיבוצים בפרט. הוא דורש פתרון ביטוחי ספציפי שהולם את ייחודיותו", מדגיש שלף. "תעשיית הקנאביס בנויה על שרשרת של גידולים, ייצור, הפצה ובתי מרקחת. קיים הפרש גדול מאוד בין השווי של הצמח לאובדן הרווח באם ייגרם נזק לגידול הזה – ועל כך יענה הביטוח החדש".

ביטוח אחריות מקצועית וביטוחי דירקטורים לחברות שעוסקות באגרו-טק. "ישראל היא מדינה עם אקו-סיסטם מפותח מאוד בעולמות האגרו-טק, ועם זאת אין לו פתרונות ספציפיים בעולם הביטוח הכללי, או בעולם ביטוח ההיי-טק", מבהיר שלף.

"אחת הבעיות הגדולות באגרו-טק היא שלהבדיל מחברת היי-טק רגילה שמייצרת תוכנה, באגרו-טק מתעסקים עם הגידול החקלאי עצמו. המשמעות היא, שאם גידול כלשהו גרם נזקים – הטענות בנושא יכולות להגיע לחברה שהטכנולוגיה שלה סייעה בגידולו. אין לזה מענה ביטוחי כיום ולכן אנו מתכוונים לצאת בקרוב עם מוצר ייעודי שיענה על אתגרים ספציפיים מסוג זה".

פתרונות לתמהיל הסיכונים המשתנה

הצורה בה עובדת "ביטוח חקלאי" היא ייחודית בנוף חברות הביטוח. כמו כל חברת ביטוח היא מפוקחת על-ידי רשות שוק ההון ומציעה את הביטוחים האלמנטריים: רכב, דירה, עסקים ומשכנתא. עם זאת, עיקר העבודה שלה נסוב סביב ביטוח לקיבוצים, שהם גם בעליה, בשבתה כאגודה שיתופית, כך שבעלי החברה ולקוחותיה הם למעשה אותו הגורם.

"לאורך השנים הוכיחה 'ביטוח חקלאי' את חוזק המודל הזה, בין אם בשריפה בכרמל – שם נשאנו ברוב הנזקים – או בשריפה בקיבוץ הראל שבהרי ירושלים. אנו מעורבים מאוד בחיי הקהילה הקיבוצית והוכחנו את הערך שלנו בתמיכה בהם באסונות כאלה", אומר שלף, ומציין שהחברה אף משתפת את בעליה-לקוחותיה ברווחיה באמצעות דיבידנדים.

מהו האתגר של שוק הביטוח כיום?

"ענף הביטוח למעשה קונה סיכונים מהלקוחות. אבל מה קורה כשהסיכונים משתנים ונהיים חדשים ומורכבים יותר? רוב חברות הביטוח מחריגות את הסיכונים החדשים מהכיסוי הביטוחי עד שהן לומדות את הנושא ומגבשות מענה. לפעמים זה לוקח זמן רב מדי – מה שבעייתי ללקוחות, שצריכים מענה מיידי.

"אנו בביטוח חקלאי מכוונים תמיד למצוא פתרונות לתמהיל הסיכונים המשתנה והמתחדש. זה מתחיל בקשר קרוב עם הלקוחות כדי להבין את הצרכים שלהם וזה ממשיך אחר כך בתהליכי מחקר ופיתוח, שכוללים עבודה פנימית ועבודה מול מבטחי משנה בחו"ל, שמכירים את אותם סיכונים במדינות אחרות. השילוב הזה מאפשר למצוא פתרון ביטוחי הגיוני לסיכונים האלה ולתת ללקוחות את המענה הדרוש להם".

אין קושי לפעול כחברה קטנה בשוק של חברות גדולות?

"כחברה קטנה יש לנו את יתרון הזריזות ביחד עם היכולת הארגונית לתת שירות טוב ללקוחות שלנו. וכשמדובר בעולמות העיקריים בהם אנחנו מתעסקים – שם יש לנו מומחיות גדולה שלא קיימת אצל המתחרים. יתרון נוסף הוא שתפיסת הזמן שלנו הרבה יותר ארוכה מזו של חברה עסקית רגילה. חברה רגילה שמוחזקת על-ידי בעלי מניות רגילים חושבת על הרבעון הבא, או מקסימום על השנה הקרובה. כקואופרציה שמוחזקת על-ידי הקיבוצים ומיועדת לשרתם – תפיסת הזמן שלנו היא אין-סופית, אנחנו אף פעם לא מקריבים את הטווח הבינוני והארוך על המזבח של שיקולי טווח קצר, כאלה ואחרים".

מה מביא אזרחים מן השורה לרכוש אצלכם ביטוח אלמנטרי ולא אצל חברות הביטוח הגדולות והמוכרות?

"יש יתרון לחברה קטנה וזריזה שרואה את הלקוח הקטן ומתייחסת אליו. אנחנו מציעים ערך של חברה קטנה עם תשלום תביעות הוגן מאוד. בסקר של רשות שוק ההון לשנת 2018 יצאנו במקום ראשון בשביעות רצון לקוחות".

טוב לדעת
נגישות