Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

איך לגדל קנאביס למטרות רפואיות?

פריצות-דרך חדשניות ממעבדתי במכון וולקני, המתמקדת בלימוד צמח הקנאביס

ד"ר נירית ברנשטיין הירוק החדש ספטמבר 2019
צילום: maxpixel.net

ד"ר נירית ברנשטיין
(צילום: יח"צ)

למרות שצמח הקנאביס נמצא בשימוש על-ידי האדם לרפואה מסורתית משחר האנושות, כמות המידע הקיימת בידינו על הצמח המופלא הזה מצומצמת מאוד עקב מגבלות חוקיות בעשרות השנים האחרונות. שינויים ברגולציה, המאפשרים בארץ מחקר וגידול של צמח הקנאביס, מעלים גם את הפוטנציאל לפתח ולנצל אותו כמוצר רפואי. אני מתמקדת בלימוד צמח הקנאביס מזה כ-5 שנים; אנחנו מתמודדים במעבדתי עם האתגר של פיתוח הקנאביס כגידול Agro-Hightech לרפואה מודרנית, והשגנו מספר פריצות-דרך חדשניות.

ה'קסם' שבצמח הקנאביס

על-פי עדויות ארכאולוגיות, הקיסר הסיני שנאנג עשה בקנאביס שימוש רפואי למחלות רבות כבר במאה ה-12 לפני הספירה, והקנאביס היה מקובל לשימוש רפואי בעולם המערבי במאות ה-18 וה-19עד שנעצר עקב חקיקה. לאחרונה חלה עלייה חדה בעניין בקנאביס לרפואה מודרנית, עקב הפוטנציאל הרב הטמון בו לטיפול במצבים רפואיים שונים כגון כאב, טרשת נפוצה, פרקינסון, אפילפסיה ועוד. ה'קסם' של הקנאביס ויכולתו לעזור במגוון רב של מצבים רפואיים טמון בהרכבו הכימי.

התפרחות וחלקים אחרים בצמח מכילים יותר מ-500 חומרים בעלי פוטנציאל להשפעה רפואית וביניהם קנבינואידים, טרפנים ופלבנואידים. לא בכל צמח קנאביס רפואי, ולא בכל זן של קנאביס נמצאים כל מאות החומרים. מספר וכמות החומרים הפעילים משתנה בין זני וטיפוסי הקנאביס, קיים מגוון רב בהרכב הכימי וכך גם בהתאמתם לטיפול בתחלואות שונות. לפיכך, יש חשיבות לזיהוי ופיתוח זנים המתאימים לטיפול במחלות שונות. בפרויקטים שונים במעבדתי אנחנו עוסקים בפיתוח זנים חדשים ובזיהוי זנים והרכבי חומרים רפואיים למחלות שונות.

צמצום הפער שבין עולם הצומח לעולם התרופות

בניגוד לתרופות קונבנציונליות שבהן כמות החומר הפעיל רפואית קבועה וידועה עבור כל טבליה הניתנת לחולה, בקנאביס רפואי כמויות החומרים התרופתיים בחומר הצמחי שצורך החולה אינן בהכרח קבועות. גילינו כי סוגי החומרים וכמותם עשויים להשתנות בין תפרחות שונות על אותו הצמח, בין צמחים שגדלו באזורים שונים בחממה ובעונות שונות של השנה. זאת, מכיוון שיצירת חומרים אלו בצמח מושפעת מאוד מתנאי הגידול כגון טמפרטורה, תאורה, לחות האוויר, משטר הדישון. על-כן, שימוש מוסדר בקנאביס לצרכים רפואיים מחייב אותנו להתמודד עם אתגר השונוּת וחוסר ההדירוּת בהרכב הכימי של החומר הצמחי המשווק לחולים.

כדי שנוכל להגדיל את הסטנדרטיזציה של ריכוזי החומרים הפעילים בצמח, נדרשת הבנה של הגורמים המשפיעים על יצירתם בצמח – מידע שכמעט ולא קיים כיום. זהו אתגר מרכזי העומד כיום בפני חוקרי ומגדלי הקנאביס הרפואי, אשר איתו מתמודדת מעבדתי במכון וולקני בשנים האחרונות. אנחנו חוקרים השפעת גורמים שונים – ביניהם תאורה, דישון, השקיה וטמפרטורה – על צמח הקנאביס ואיכותו הרפואית, ומפתחים ממשק גידול מיטבי לתעשיית הפארמה.

פריצות-דרך במחקר

לאחרונה חשפנו את הרגישות הרבה של האיכות הרפואית של הקנאביס לדשן. חקרנו את תגובת הצמח לחנקן, אשלגן וזרחן, ופיתחנו משטר דישון מיטבי לאיכות רפואית. גילינו כי דווקא בצמחים הסובלים ממחסור ביסודות הזנה כדוגמת אשלגן, ריכוז THC ו-CBD וטרפנים ייחודיים, גבוה יותר מאשר בצמחים המקבלים מספיק אשלגן. בנוסף, זיהינו שילוב של טיפולי תאורה משפרים את הסטנדרטיזציה בצמח, ואנחנו מפתחים תוספים כימיים לבקרה של ייצור חומרים רפואיים ספציפיים. מטרתי להמשיך וללמוד את הצמח המופלא הזה, ולפתח ממשקי גידול שישפרו את איכות מוצר הקנאביס לרפואה מודרנית.


ד"ר נירית ברנשטיין היא מומחית לפיסיולוגיה של הצמח, חוקרת בכירה ומנהלת מחלקה במכון וולקני.
טוב לדעת
נגישות