Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

הטור הפותח שלה: בואו נעשה לזה STOP

יעל אבקסיס (צילום: דודי חסון) שמנת פברואר 2019
יעל אבקסיס, צילום: דודי חסון

יושבת לכתוב בבוקרו של יום בו השמש מסרבת לזרוח. מנסה להדליק נר, אבל האור לא בנמצא. כאישה שצרבה על לבה מחויבות לאמת שלה – משתפת אתכן בכך שהרבה בקרים כאלה חוויתי בחיי, ולאחר שעות ארוכות של חשיבה והתבוננות פנימית, הצלחתי בסופו של דבר לעשות את הבחירות הנכונות, כדי להרחיק ממני את מה שעושה לי רע ולהיצמד לטוב. והכי חשוב, הצלחתי לסנכרן בין מאוויי נפשי לבין העשייה שלי. זכיתי.

למעלה מ-200 אלף נשים כלואות בישראל במציאות אלימה. הן מתעוררות יום-יום למציאות שאין בה זריחה – לא של שמש ולא של תקווה. מאז שיצאנו לדרך, חברותיי ואני, וקראנו סטופ לאלימות כלפי נשים, אנחנו מוצפות בפניות של נשים שמשוועות לעזרה וידינו לא מצליחות לחבק את כולן. הנה, רק בשבוע שעבר הלכתי לבנק עם אישה שניסתה לפתוח חשבון ולא נתנו לה. היא לא רק נפגעת אלימות, אלא גם נפגעת אלימות כלכלית-חברתית, כי כל הדלתות סגורות בפניה. היא לא יכולה לעבוד או לפרנס את עצמה ואת ילדיה. היא תלויה בחסדים. ואישה נוספת ששלחנו לה בדואר כסף וחבילות של אוכל, כי בן הזוג שלה סגר לה את כל חשבונות הבנק והותיר אותה על פי תהום.

יעל אבקסיס, צילום: דודי חסוןההתנסות הזו הובילה אותי להכרה מחודשת בכך שאנחנו פגיעות יותר מאשר כל יצור חי אחר על פני האדמה. כנשים, אנחנו נושאות נטל עצום שלפעמים גדול עלינו, ואנחנו מתרסקות. אנחנו פגיעות גם מפני שאנחנו הקורבן, אותנו אונסים, רוצחים, קוברים על בסיס יומיומי.

רצח הוא מקרה קיצון מזעזע של אלימות יומיומית מצד בן זוג או גברים אלימים. נשים שסובלות מאלימות ומהתעללות פיזית, רגשית, מינית וכלכלית – הן קורבנות של דעות חשוכות, ואת זה באנו לשנות.

ונעשה זאת בעזרתכם, על ידי כך שנאמץ שפה חדשה, שונה, שפה של ריפוי והכלה, של חמלה וערבות הדדית, שחשובה יותר מכל, כי אם אין לנו אחת את השנייה ואם אין לנו את המבט הזה של אחיותינו, את ההקשבה, את ההכלה והחיבוק – פיזי ונפשי – אין מה שיסייע לנו להיאחז בחיים.

זו בדיוק המשימה שלקחנו על עצמנו ושבגינה יצאנו לדרך במסגרת הגוף שהקמנו "להיות בתנועה", כי היכן שמתקיימת תנועה, מתקיימים חיים:

ביד אחת לקדם תקצובה של תוכנית למיגור אלימות ולהניע את הממשלה לפעולה, וביד השנייה להקים מערך שיפעל לשינוי תודעה וחינוך בציבוריות הישראלית, כדי לשנות את השיח ואת ההתנהגות, כי רצח נשים הוא לא גזירה משמים, אפשר למנוע אותו על ידי חינוך, שינוי דרך החשיבה וטיפול בגברים האלימים שגם הם קורבנות של נסיבות חייהם.

וכדי שזה יקרה, גם קולם של הגברים חייב להישמע, וגם גברים צריכים להצטרף למאבק, שכן זו אינה מלחמה כלל נשית, אלא מלחמה של החברה הישראלית כולה על דמותה המוסרית והחברתית. עד שנמגר את האלימות מתוכנו. כל סוג של אלימות.


יעל אבקסיס, שחקנית ודוגמנית. הצילום הוא כחלק משיתוף פעולה עם הסופרת ענת לב-אדלר ורשת גולף, כל הרווחים ממכירת החולצות נגד אלימות נשים.
טוב לדעת
נגישות