Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

הקבוצה שמנהלת קבוצות רכישה

צחי סופרין, הבעלים של קבוצת סופרין המתמחה בארגון קבוצות רכישה למגורים, משרדים, מסחר ולוגיסטיקה, מאמין שקבוצות רכישה ימשיכו להתקיים - על אף ואולי בזכות הרגולציה שבדרך - וכי המוצרים, השיטות וצורת הפעילות ישתכללו

צחי סופרין
צילום: אסף פינצוק

קבוצת רכישה: "שיטה עסקית להקמת מיזם נדל"ני. התאגדות של קבוצת אנשים המחליטים לרכוש קרקע בעצמם ובכך לוקחים אחריות, אשר בהקמת בניין רגיל נמצאת בידי היזם והקבלן, הבונים ומשווקים את הדירות בבניין. על-ידי הוצאת הגורמים האלה ממערך העלויות, חברי הקבוצה מרוויחים דירה חדשה במחיר הנמוך משמעותית ממחיר השוק.

"מאחר והשיטה הזו הייתה בעבר חדשנית ומשתלמת, משקיעים רבים מיהרו להיכנס לעסקה במסגרת קבוצת רכישה מבלי לבדוק אותה באופן יסודי, אך האבולוציה של השנים האחרונות מוכיחה שכיום משקיעים רבים כבר 'בודקים בציציות' את העסקה טרום הרכישה ולא ממהרים להסתנוור מהצעה שנראית קוסמת. אני מאמין שקבוצות רכישה ימשיכו להתקיים עוד שנים רבות, ואף יתפתחו ויכנסו לאפיקי השקעה חדשים ונוספים, כאשר במקביל תוסדר הפעילות על-ידי הרגולטור".

משרדים ולוגיסטיקה: "בעבר התארגנו קבוצות רכישה בעיקר להקמת דירות מגורים, אך בשנים האחרונות נכנסו קבוצות הרכישה גם לתחום הנדל"ן המניב – הקמת פרויקטים גדולים בעירוב שימושים של מסחר ומשרדים. התחום החדש ביותר הוא תחום הלוגיסטיקה – תחום בנסיקה מטאורית בשל העלייה בפופולריות של המסחר המקוון והצורך העז במרכזים לוגיסטיים בקרבת ריכוזי אוכלוסייה גדולים. אלה תחומים בהם הכוח לרוב מצוי אצל גופים גדולים, שמשכירים נכסים שבבעלותם. קבוצת רכישה מאפשרת להיות בעלים של משרד או נכס לוגיסטי בעלות נמוכה מזו שקבלן היה גובה – מה שמייצר את עצם היכולת להיות בעלים במקום לשכור".

קבוצת סופרין: "הפעילות של קבוצת סופרין מתמקדת בקבוצות רכישה למגורים, למשרדים ובשנים האחרונות גם בתחום המסחר והלוגיסטיקה. למעשה, קלמן סופרין, יו"ר הקבוצה, נחשב לאבי קבוצות רכישה בישראל. צברנו כבר יותר מ-50 שנות ניסיון בתחום והקמנו עשרות פרויקטים למגורים, מסחר ומשרדים בשיטה זו. מי שהקים את החברה הוא אבי, קלמן סופרין, וכיום אנחנו בניו ממשיכי דרכו ועושים זאת בגאווה גדולה ובתחושת שליחות.

"אני חושב שהיתרון והייחודיות שלנו היא שבניגוד לחלק מהמתחרים בשוק, אנחנו לא מגבשים את קבוצת רכישה ואז עוזבים את חבריה להתמודד לבד עם הפרויקט. אנחנו מלווים את הפרויקט מתחילתו ועד סופו. אנחנו מבינים שהצד הרגשי חשוב מאוד ושהשותפים שלנו לפרויקט, חברי קבוצת הרכישה, חוששים כל הזמן לחיי הפרויקט. בשל כך, אנו רואים בליווי הקבוצה בכל שלב ושלב בתהליך – מייזום, דרך הבנייה, השיווק ועד האכלוס – כערך הכי חשוב מבחינה מקצועית ועסקית. לא רק המוצר עצמו צריך להיות מצוין אלא גם הדרך, ובזכות התובנה הזו – המושרשת בדנ"א של הקבוצה, יש לנו שותפים שחוזרים לעסקאות נוספות".

להבין את הסיכויים והסיכונים

העצה הכי טובה למי שמשתתף בקבוצת רכישה: "חברי הקבוצה צריכים להבין בדיוק לאיזו עסקה הם נכנסים – זו עסקה שיש בה סיכונים מחד, וסיכויים לחיסכון בעלויות, רווח ותשואה גבוהים יותר מאידך. משתתפי קבוצת רכישה צריכים להיכנס לעסקה שאינה תלויה בהשבחת הנכס, באישור תב"ע כזה או אחר, או בהמתנה לאישור התכנון שנמשכת גם לאחר קניית המגרש. חשוב לבדוק את זכויות הבנייה של המגרש ולוודא שאין הערת אזהרה על הקרקע. על חברי הקבוצה גם לקרוא את מערך ההסכמים ולהבין אילו בטוחות הם מקבלים. את הכספים יש להעביר לחשבון נאמנות ולא לחשבון פרטי של המארגן, הקבלן או כל גורם אחר".

להיכנס לעסקה בעיניים פקוחות: "כדי לזהות עסקה טובה, כל עסקה, יש להיעזר בבעלי מקצוע. צריך לבדוק את השוק, לברר מהו המוצר, מהו המפרט שלו ומהן החלופות. לקחת עורך דין, לבדוק את כל המסמכים ולראות שהכל תקין. לוודא שהתכנון שמוצג תואם את התוכנית שבתוקף. צריך להבין את המוצר ולהשוות תפוח לתפוח, לא תפוח לתפוז. בסופו של דבר, צריך להיכנס לעסקה בעיניים פקוחות ובלב שלם. להבין גם את הסיכויים וגם את הסיכונים ולדעת מראש שמדובר בתהליך ארוך, מכיוון שהקבוצה רוכשת קרקע בשלב מאוד בוסרי".

הסיכונים: "בשוק הנדל"ן תמיד קיימים סיכונים. אנשים שקונים, למשל, קרקע חקלאית – קונים פנטזיה מסוימת. מאחר והם לא באמת יכולים להיות בטוחים מתי או האם היא אכן תופשר לבנייה. על משתתפי קבוצת רכישה לדעת שגם הם נוטלים על עצמם סיכונים. הבולט שבהם הוא שהעלויות עשויות להשתנות. ישנם דברים שאי-אפשר לצפות. באחד הפרויקטים שלנו מצאנו בעת הבנייה באר מים מהתקופה הביזנטית שהעלתה. כמובן שהיה צורך להתמודד עם הנושא וזה גרר עלויות לא מתוכננות. עם זאת, כשהבעיה מתחלקת שווה בשווה במספר גדול של שותפים – הבעיה מתגמדת".

האסדרה של התחום – שינוי מבורך

רגולציה: "ההסדרה הרגולטורית של השוק בדרך. הצעת החוק להסדרת קבוצות רכישה, אותה יזמה שרת המשפטים לשעבר איילת שקד בסוף 2018, אושרה בוועדת השרים. היא לא התקדמה מעבר לכך בשל פיזור הכנסת והבחירות, אך ניתן לצפות שהליך החקיקה יתחדש לאחר כינונה של ממשלה חדשה.

"החוק, אשר יחול על קבוצות רכישה של עשרה חברים לפחות, יאסור ארגון, שיווק ופרסום של קבוצות רכישה ללא תוכנית מפורטת וידרוש שקיפות מלאה של היזם מול לקוחותיו. לאור לקחי פרשת ענבל אור ייקבע בחוק שלכל קבוצה יהיה חשבון נאמנות נפרד שינוהל על-ידי נאמן, שלא יהיה מקורב למארגן הקבוצה, מה שיבטיח הגנה על כספי הרוכשים. להערכתי, תהיה הסדרה בתחום ואנחנו מאוד בעד הצעת החוק הזאת. כל הסדרה שנעשית בעיניים פקוחות ובלי אינטרסים זרים היא נכונה".

שינוי מבורך: "כבר היום, עוד לפני שהצעת החוק עברה, אנחנו בקבוצת סופרין מיישמים את מרבית ההמלצות הכתובות בה. העברת החוק תהיה שינוי מבורך בתחום קבוצות הרכישה. היא תמנע מנוכלים לרמות אנשים תמימים שרוצים להבטיח את העתיד שלהם, את הפנסיה שלהם והעתיד של ילדיהם, ותחזק את קבוצות הרכישה האמיתיות, הרוצות בטובת חבריהן, אלה שרואות בחברי קבוצת הרכישה כשותפים לדרך, מרגע חתימת עסקת הקרקע ועד לאכלוס הפרויקט".

שם ומשפחה: צחי סופרין.

גיל ומצב משפחתי: 38, נשוי+2.

השכלה: תואר ראשון במינהל עסקים.

תפקיד: בעלים של קבוצת סופרין העוסקת בייזום, ניהול והקמה של פרויקטים נדל"ניים למגורים, משרדים, מסחר ולוגיסטיקה.

תפקידים קודמים: תפקידים ניהוליים שונים בחברת הנדל"ן המשפחתית.

תחביבים: ספורטאי סיבולת, מרתוניסט, טריאתלט ואיש ברזל.

התנדבות: חבר הנהלה בעמותת עוזרים לגיל השלישי.

טוב לדעת
נגישות