Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים לקריאת המגזין - לחצו כאן Designer חדש באקסטרה: גיליון ינואר 2020 של מגזין העיצוב

דווקא יוצאים מאזור הנוחות

הם מסוקרנים מהתפקיד שממלא את החומר בדרך להפיכתו למוצר, מקבלים השראה ממקומות ומחומרים שונים, ומתכננים בעתיד לייצר פחות ולפנות לקהל שמעריך עבודת אומנות. גילי אילן ונדב ראוכוורגר, על שפה אומנותית שמגיעה מראייה מרחבית

לימור קלר (צילומים: סטודיו דווקא) Designer ינואר 2020
צילום: סטודיו דווקא
על מדפי "טולמנ'ס דוט"

צילום: סטודיו דווקא

גילי אילן ונדב ראוכוורגר, סטודיו דווקא

כרטיס ביקור // גילי אילן ונדב ראוכוורגר, בני זוג ובעלי "סטודיו דווקא" החיפאי. גילי (31), חיפאית במקור, ונדב (30) תל אביבי, שניהם בוגרי המחלקה לעיצוב קרמי וזכוכית בבצלאל.

"לפני שנתיים החלטנו להשתתף לראשונה ביריד 'צבע טרי', ולכבוד הקולקציה בחרנו שם שעונה על הבחירה שלנו דווקא בקרמיקה ודווקא בחיפה ומתחבר לכינוי של נדב בילדותו, 'נדווקא'". גילי, שלמדה גם צורפות, יוצרת במקביל תכשיטים, ונדב שהתמחה בקדרות, יוצר במקביל כלים משלו.

על קו הגמר // עבודת הגמר של גילי Baking the knot שילבה טקסטיל ופורצלן בהשראת המחלה הגנטית גושה שהתגלתה אצלה לפני כעשור. "זו הייתה הפעם הראשונה שסיפרתי על המחלה שנוצרת מפגם גנטי, תוך עיסוק בפורצלן שהוא מבנה חזק מול טקסטיל רך, חלקים חסרים וכל החיבורים ביניהם. נדב הציג בעבודת הגמר שלו מחווה לאמן האוונגרדי הרוסי קזימיר מלביץ', עם אוסף כלים פשוטים ומינימליסטיים שאור מוקרן עליהם לפרקים, ויוצר באמצעותם מציאות שונה".

צילום: סטודיו דווקא

Baking the knot

חומר // "הסטודיו עובד עם פורצלן בסגנון מינימליסטי, שמשלב בין יציקות לעבודת אובניים. נדב יוצר טקסטורות על גבי הכלים, עיטור יחיד וברור בדרך כלל, שהן למעשה כתב היד של הסטודיו".

עבודה בולטת // "לעבודה המשותפת הראשונה שלנו קראנו 'רטט' – גם בגלל הדרך שבה היא נעשתה על האובניים וגם בשל החוויה שעברנו. מראה הטקסטיל שנוצר על הכלי הוא כמו מלאכת מחשבת, אבל למעשה זוהי עבודת יד שמתבצעת על הגלגל. העבודה הזאת הייתה נקודת פתיחה לתקופת העשייה שלנו ביחד".

קולקציית "רטט" (צילום: שני הלוי)

כוסות פורצלן עם טקסטורה
(צילום: שני הלוי)

השראה // "תמיד תלוית פרויקט ותקופה, אבל אפשר לציין נסיעות בכבישי ישראל ומבט לעבר הר מסותת והטקסטורה שלו, התבוננות על העגורנים בנמל חיפה לצד ראייה מרחבית גדולה של צבעוניות שבטית אפריקאית, קו נקי ופשוט מהמזרח הרחוק או מפעלי קרמיקה ממאות קודמות.

"אנחנו חשופים לכל אלה דרך מוזיאונים, תערוכות, ירידים, אינטרנט ומה שקיבלנו מהבית, ומכל זה מייצרים שפה שלנו".

האני מאמין // נדב: "עבודה קשה מביאה לתוצאות טובות. כל דבר שאינני מרוצה ממנו, אני בוחר למחזר במידת האפשר, גם אם יוצא שאני שומר עבודות מעטות בלבד. זה בעיניי מה שמייצר איכות גבוהה".

גילי: "לצאת מאזור הנוחות שלי, להכיר חומרים ומקומות חדשים. המחשבה שלי מתחילה מהסתכלות על תפקוד החומר וכיצד הוא יכול להפוך למוצר, ולשתף פעולה עם יוצרים אחרים, כמו התכשיטים שיצרתי עם אמנית הטקסטיל מיקה בר או עם מעצב המוצר מאור אהרון".

הסטודיו // "ממוקם בעיר התחתית, העצמאות 39 חיפה, מקום חי ואנרגטי, תוסס וצעיר, מלא במכוניות וחיי לילה. אנחנו בודקים את השטח פה ואולי בהמשך נחליט לעבור לעיר אחרת, לכפר או לחו"ל, מי יודע. כרגע זה נוח ומתאים, ויש סביבנו קרמיקאים אחרים וסטודיואים קטנים. יחד עם זאת, אנחנו מרגישים קצת אחרים בנוף בשל העיסוק והיותנו סטודיו שגם מלמד ועורך סדנאות לקהל הרחב".

סיבוב עולמי // "לאחרונה אהבנו במיוחד את מוזיאון לואיזיאנה לאומנות מודרנית בקופנהגן, שהשילוב בו בין אדריכלות לסביבה, בין עיר לטבע, השפיע עלינו. המוזיאון בתוך יער, יש בו תערוכות ציור ופיסול מסורתי לצד תערוכת מודרניות מאוד. המוזיאון וקופנהגן בכלל גרמו לנו, כישראלים, לחשוב אחרת על העולם. האסתטיקה של הבתים, ההתנהלות באופניים, מספר הסטודיואים לקרמיקה שרואים ברחוב והקו העיצובי המשותף להם, וההבנה עד כמה הסביבה משפיעה על היצירה".

צילום: סטודיו דווקא

קולקציית הקפסולה Terazzo

מחשבות // "בקופנהגן הבנו שאנחנו לא רוצים להתעסק בייצור גדול, בפונקציה, אלא מעוניינים לעבור לאובייקטים פיסוליים, שאפשר לעבוד עליהם יותר זמן, לתת להם להיות ולהתפתח, ולפנות לקהל אחר, שמעריך עבודת אומנות. לצרוך פחות כמות ולדייק יותר. האחד הזה שווה בעינינו יותר מכמה קטנים. בנוסף, קרמיקה היא עדיין שריפה בתנור ולא אקולוגית, ואנחנו נותנים על כך את הדעת".

יותר ופחות // "העולם צריך לצרוך פחות ולקנות יותר חכם ומדויק. להשקיע באומנות, בעבודות יד, במשהו יותר איכותי ופחות שנוגע בייצור בסין, כדי לא לייצר זבל לעולם".

הניצוץ // "אנחנו מאמינים שאתה הוא זה שעוזר לעצמך ואם תשתף – אנשים ייחשפו אליך. אל תחכה שמישהו יבוא אליך, אלא תגרום לזה לקרות. תהיה נוכח וקיים אונליין, תהיה מודע למה שקורה ותרצה להיות חלק מכך. חפש הזדמנויות שמתאימות לך".

בעוד עשור // "לעשות אותו דבר, רק להיות מדויקים יותר. חו"ל היא שאלה שאנחנו מתעסקים בה גם עכשיו, ואנחנו מאמינים שמה שצריך לקרות, יקרה. אם תהיה הזדמנות – נעשה את זה".


kohlery@gmail.com
טוב לדעת
נגישות