Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים לקריאת המגזין - לחצו כאן Designer חדש באקסטרה: גיליון ינואר 2020 של מגזין העיצוב

יורדים לאילת – כדי לחקור את הים

במכון הבין-אוניברסיטאי למדעי הים באילת שוכנות המעבדות הימיות של הגופים האקדמיים המובילים בישראל – והוא מאפשר לחוקרים וסטודנטים לתארים מתקדמים לשלב בין מחקר ולימוד מעמיקים, לבין פלאי הטבע הסובבים את אילת

צילום: יואב לינדמן

המכון הבין-אוניברסיטאי למדעי הים, השוכן לחופה הדרומי של אילת, הוא מכון מחקר והוראה מיוחד במינו בישראל. המחקרים הנערכים בו הם חוד החנית של המחקר הימי בישראל; ובמקביל, נלמדים בו קורסים לתארים מתקדמים במדעי הים. המכון הוקם על בסיס המעבדה הימית שנוסדה על ידי האוניברסיטה העברית ב-1968, ומאז 1985 נמצאות בו מעבדות של מגוון אוניברסיטאות בארץ: תל אביב, בן גוריון, בר אילן, חיפה, הטכניון, מכון ויצמן והאוניברסיטה העברית – שהיא גם האחראית הלוגיסטית והמנהלית של המכון.

למכון תשתיות ייחודיות, כמועדון צלילה וספינת מחקר; והגישה ממנו אל הים קלה ופשוטה, הן מהחוף והן מהמזח. מאחר שמימי מפרץ אילת עמוקים מאוד כבר במרחק קצר מהחוף, ניתן לחקור את המעמקים בקלות יחסית בעזרת התשתיות של המכון; בעוד במרכזי מחקר אחרים בעולם, יש צורך להפליג שעות ארוכות כדי להגיע לעומקים דומים.

המחקר במכון מקיף נושאים רבים, כגון אקולוגיה של אלמוגים, דגים ופלנקטון; מחקרי התנהגות דגים; חקר מכניקת התזונה; ואוקיינוגרפיה כימית, פיזיקלית וביולוגית. על פעילות המחקר השוטפת מופקדים שמונה מדענים תושבי אילת, כשלצידם כ-30 תלמידי מחקר וכ-35 טכנאים ואנשי מנהלה. בנוסף, למכון מגיעים מדי שנה כ-120 מדענים אורחים מהארץ ומהעולם, יחד עם תלמידיהם; והם מבצעים מחקרים ולוקחים דגימות תוך שימוש במתקני המעבדה.

אחד מנושאי המחקר הפופולריים ביותר כיום בתחום האקולוגיה הימית, הנחקר גם במכון הבין-אוניברסיטאי, הוא השפעת ההתחממות הגלובלית על האוקיינוסים. במכון נבנתה מערכת אקווריומים חיצונית המאפשרת לחוקרים לשלוט ברמת החומציות ובטמפרטורת המים בה. כך ניתן לדמות את תנאי סוף המאה החזויים לפי מודלים שונים, ולבדוק את תגובת האלמוגים של שונית אילת אליהם. מאחר ששונית האלמוגים היא ביתם של 25% מהאורגניזמים הימיים, הבריאות והשגשוג שלה חשובים מאוד לעתיד האוקיינוסים.

מפגש מרתק עם סטודנטים מרחבי העולם

תלמידים רבים לומדים וחוקרים במכון, חלקם תושבי אילת, ואחרים מגיעים אליו לתקופה קצרה, מישראל ומרחבי העולם. האינטראקציה בין החוקרים לסטודנטים יוצרת חוויות אקדמיות ואישיות המשלבות בין מחקר מרתק, חיי חברה תוססים והנאה מהטבע המתפרץ של אילת וסביבותיה.

"בתור תלמיד שאינו ישראלי, למידה במכון מאפשרת לי לבצע מחקר מצוין ולהיחשף לתרבויות שונות; בתור צולל, אני נהנה מהשונית הנפלאה של אילת; ובתור חובב מדבר, אני נהנה מהשקיעות והזריחות של הרי אילת היפים", אומר סטודנט לתואר דוקטור במכון; ואילו סטודנטית לתואר שני במכון מספרת כי "ללא ספק, האהבה לים מורגשת ומאחדת בין כל העובדים במכון: בין הסטודנטים, החוקרים ועובדי המנהלה. נוף הים שמשקיף מכל חלון מעבדה, שחייה בבוקר וריחו של מלח הים – בהחלט עוזרים להתרכז".

בדומה לכל מוסד אקדמי אחר, גם המחקרים במכון הבין-אוניברסיטאי ממומנים בהתבסס על קרנות מחקר חיצוניות, כשהעיקריות הן הקרן הלאומית למדע, הקרן הדו-לאומית למדע ארה"ב–ישראל, קרן ישראל–גרמניה ועוד.

במכון פועלים גם המדענים של תוכנית הניטור הלאומית במפרץ אילת, העורכים מדי יום מדידות שונות. בין הערכים הנמדדים אפשר למצוא את טמפרטורת מי הים, כמות חומרי ההזנה בו, ריכוז הכלורופיל במים לאמידת כמות הפיטופלנקטון, הערכת כיסוי האלמוגים החיים במרחב ועוד. מדי שנה, תוכנית הניטור הלאומית במפרץ אילת מפרסמת דו"ח המשמש חוקרים רבים, יחד עם הנתונים השוטפים אותם הם מפיקים. הדו"ח מפורסם ונגיש לכולם.

בנוסף למחקר הנערך בו, המכון הבין-אוניברסיטאי אמון על מספר רב של קורסים במדעי הים המיועדים לתלמידי התארים בוגר, מוסמך ודוקטור. כ-20 קורסים פתוחים להרשמה לסטודנטים מכל האוניברסיטאות בארץ על בסיס תחרותי, והם מתקיימים במרוכז, למשך חמישה עד עשרה ימים. במהלך הקורס, הסטודנטים מתאכסנים במעונות הקיימים במכון, הכוללים מטבח מאובזר עם אפשרות לכלים כשרים; ונהנים משימוש במתקני המכון, כגון מרכז הצלילה, הספרייה, המעבדות המאובזרות וכן הסירות וספינת המחקר.

בקורסים אלה, התלמידים לא רק מקבלים ידע רב וכלים חדשים, אלא אף יוצרים חברויות חדשות, ורוקמים קשרים אקדמיים עם קולגות מאוניברסיטאות אחרות ותחומי התמחות שונים. השנה מתקיימים במכון חמישה קורסים המועברים באנגלית, לטובת פיתוח האווירה הבינלאומית ושיתוף סטודנטים דוברי אנגלית מהארץ והעולם.

אחד משיתופי הפעולה הפוריים ביותר של המכון בתחום ההוראה הוא עם אוניברסיטת דלהאוזי השוכנת בהליפקס, במחוז נובה סקוטיה שבקנדה. דלהאוזי שולחת כעשרה תלמידים מטעמה לקורס עם תלמידים ישראלים במכון, ומארחת כעשרה תלמידים ישראלים מתואר ראשון בארץ לקורס קיץ בקנדה, שם הם לומדים על התנהגותם של יונקים ימיים. בנוסף לקורסים שצוינו, כעשרה קורסים בשנה הם תוך-אוניברסיטאיים, ובנויים במתכונת דומה.

לחשוף את הידע בפני הקהל הרחב

בשנים האחרונות, התרחב קהל היעד של המכון – ופרט לסטודנטים וחוקרים, הוא פונה כיום גם לקהל הרחב, הנהנה מהרצאות של מרצים מרתקים בנושאים מגוונים, המתקיימות זו השנה השישית – ביום חמישי הראשון של כל חודש. מטרת ההרצאות היא לקרב את הידע שנאסף בעולם המדע לבין הציבור הרחב – כדי לעורר בו עניין ולהשפיע על התודעה שלו. בנוסף, מקיים המכון ימי סיור והפעלות לתלמידי תיכון מצטיינים מבתי ספר באילת, כדי לחשוף בפניהם את תחומי המחקר הימי.

רוצים לחקור את הים? בואו לשמוע

ביום שני, 25 בפברואר 2019, יתקיים במכון יום פתוח לסטודנטים אשר סיימו או מסיימים בתשע"ט את לימודיהם לתואר ראשון או לתואר שני, ומעוניינים בהמשך לימודים לתואר מתקדם במדעי הים. במהלך היום הפתוח יחשפו התלמידים למחקר הנעשה במעבדות השונות ומהאווירה הנעימה במכון. ההשתתפות כרוכה ברישום מראש.


ליצירת קשר עם המכון הבין-אוניברסיטאי למדעי הים:
08-6360111
iui@mail.huji.ac.il
טוב לדעת
נגישות