Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

מתנה לנשמה

'פחות מאלף', רשת מקומית של גלריות אשר מנגישות אמנות ישראלית מקורית לקהל הרחב במחיר השווה לכל כיס

יוליה פריליק-ניב (צילומים: רמי זרנגר) שמנת אפריל 2019
צילום: רמי זרנגר
הדמיה: לצי

חשבתם כבר על מתנה מקורית לחג? אחרי כלי הבית ושלל המתנות המוכרות, הגיע הזמן לבחור פריט אמנות למי שאוהבים. ואולי תופתעו לגלות שיש יצירות אמנות של עשרות אמנים ישראלים, שעלותן מתחילה ב-100 שקל ומגיעה עד פחות מ-1,000 דולר. מדובר ביצירות של מאות אמנים ישראלים, ביניהם תומרקין, קדישמן, גרבוז, לאה ניקל ועוד.

"פחות מאלף" הוא שמה של רשת גלריות מקומיות, אשר צמחה בפלורנטין ומפעילה סניפים נוספים. הגלריה חרתה על דגלה להנגיש אמנות ישראלית מקורית לקהל הרחב, בהם גם קהל צעיר. והאמנים? חלקם ותיקים וחלקם בראשית דרכם, נהנים מפלטפורמה שאין סיכוי שהיו מקבלים בגלריות אחרות.

אמנות בין הגרפיטי

צילום: רמי זרנגר

אלי אדרי וישראל פרץ

את הגלריה הקים אלי אדרי והיא צמחה בטבעיות בין הסמטאות עמוסות הגרפיטי של פלורנטין. אמנים שפעם נרדפו וקיבלו קנסות על ביטויי האמנות שלהם במרחב הציבורי זוכים לחיבוק חם בגלריה ואף מוכרים את העבודות שלהם.

גלריה "פחות מאלף" עשתה מהפכה גם בקרב שוחרי האמנות, מעצבי פנים ואדריכלים, שמחפשים להשלים את הבית שלהם ולהעניק לו טאץ' אישי, במחירים נוחים. בהמשך הצטרף לאדרי ישראל פרץ והפך את הגלריה לרשת, וכך התהדק הקשר עם הקהל המקצועי – מעצבי פנים, אדריכלים והום סטייליסטים.

"מאז הקמת הגלריה יכול הקהל הרחב לרכוש אמנות במחיר נגיש ובגובה העיניים, כי החללים שבהם פועלות הגלריות שלנו מזמינים ומסבירי פנים ואין בהם שום זכר לניכור של הגלריות האליטיסטיות עם הקירות הלבנים", מסביר פרץ. "במקום 17 ספוטים על ציור אחד, אצלנו יש 17 יצירות ועליהן ספוט אחד".

המחירים מתנוססים באופן בולט לצד כל יצירה וכן באתר האונליין של הגלריה. צוות הגלריסטים מסביר פנים ומסייע להרכיב קומפוזיציה, להתאים יצירה לחלל, לבנות קונספט וכך הלאה.

צילום: רמי זרנגר

מימין: שמואל גולן, גיטה לוי (לחצו להגדלה)

אמנות היא Must?

לגמרי, אם שואלים את מי שעוסק במלאכה. "אמנות היא כמו גנים שיש לכולם וצריך לפעמים להעיר אותם", מסביר אדרי. "כמו שבוחרים ספה לבית – כך בוחרים אמנות לבית. גם הנפש צריכה לשבת איפשהו, בתפיסה שלנו. אמנות היא צורך בסיסי והיא משלימה את הבית, היא לא מותרות. גם בבית היפה ביותר צריך להכניס נשמה. הבית צריך לשרת את נפש האדם, אני רואה אמנות ועיצוב כמו יין-יאנג המשלימים זה את זה".

לדברי פרץ, מטרת הגלריה היא לקרב אנשים לאמנות על שלל סוגיה: ציור, צילום, רישום, הדפס, street art, פיסול, קולאז' ועוד.

ואיך התחיל הכל?

צילום: רמי זרנגר

רוני גרסון (לחצו להגדלה)

הכל התחיל בשנת 2014. "במסגרת עבודתי כמנהל קריירות בעבר", מספר אדרי, "הסתובבתי בסטודיואים ובגלריות אמנות. עלתה בי אז ההבנה ששום דבר בהן לא נגיש לקהל הרחב, שאין מחירים ליצירות, וכלקוח אתה מתבייש לשאול ובכל מקרה הכל יקר, מנוכר ולא נגיש.

"מתוך הרעיון הזה החלטנו לאסוף אמנות שיש לה תג מחיר נגיש, שמותר לגעת בה, שהכל גלוי, ולהציג אותה בצורה נוחה ונגישה. בסך הכל כולם היו רוצים בבית אמנות. בהמשך הבנתי שגם רישומים של קדישמן יכולים להיות נגישים לאדם הממוצע".

במקביל הבין אדרי שלרוב האמנים אין בכלל סיכוי להגיע לגלריות ולמוזיאונים, והחליט להקים עם שותפיו לדרך את הגלריה "פחות מאלף", כזירה נגישה שבה כל היצירות נמכרות בסכום של עד 1,000 דולר.

לכבוד חג הפסח, ממליצים העוסקים באמנות לחשוב גם על יצירה מקורית ואיכותית כאפשרות למתנה. "אמנות יכולה להיות מתנה אישית, פריט שמישהו משקיע בך. או כמאמר המשפט: 'המתנה הכי טובה לתת לאדם היא משהו שהוא היה רוצה לקנות לעצמו'", מסכם אדרי.


גלריה פחות מאלף: under1000.co.il
טוב לדעת
נגישות