Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

מכפית ועד מכונית

ממוצרי צריכה יומיומיים ומארזים אלקטרוניים, ועד ציוד רפואי ופיתוח הנדסי: יצירתיות וחדשנות בעבודת סטודיו Melon Design, ו"אני מאמין" על עיצוב מנצח של המעצב אלון שואבי

עיצוב יאכטה 11 מטר (צילום: Melon Design)

אלון שואבי
(צילום: הגר שואבי)

"עיצוב מוצלח צריך לגרום לאלמנטים צורניים, טכניים ותפקודיים לעבוד בהרמוניה אחד עם השני; הוא סוג של בהירות מחשבתית ופתרון בעיות הקשורות לאלמנטים האלה", אומר אלון שואבי, מעצב מוצר והבעלים של סטודיו Melon Design לעיצוב תעשייתי ולפיתוח מוצרים, שברזומה שלו עבודות במגוון תחומים רחב.

"זה קצת כמו לנסות לייצב כדור על מוט, כשבכל רגע יש כוח שפועל עליו בכיוון אחר", הוא מחדד את הדברים. "ותפקיד המעצב הוא בעצם לגרום לכל הכוחות לבטל אחד את השני באופן שבו הם עדיין נוכחים, אבל לא גורמים לחוסר איזון במערכת".

מנעד התחומים ששואבי נותן לו מענה רחב וכולל כמעט הכל: ממוצרי צריכה ומארזים אלקטרוניים, ועד ציוד רפואי ופיתוח הנדסי, עם ניסיון בפיתוח מאות מוצרים עבור למעלה מ-160 חברות במגוון תחומים, חומרים וטכנולוגיות.

מפיתוח קונספט ועד בקרת איכות

שואבי, בוגר המחלקה לעיצוב תעשייתי ב"בצלאל" וחבר באיגוד המעצבים הישראלי, בעל ותק של 18 שנה בעיצוב ובתכנון מכני הנדסי של מוצרים, עם התמחות מיוחדת בתכנון חלקי פלסטיק להזרקה. בשנים האחרונות הוא מנחה בתוכנית מעוף לעסקים קטנים ובינוניים של משרד הכלכלה והתעשייה, וב-MAX – תוכנית האצה למגמות טכנולוגיות בבתי ספר תיכונים. בנוסף, מתפקד כמנטור באקסלרטורים – בוגרי יחידת 8200 EISP, Tech For Good Israel, ו-The Junction.

עיצוב כיסא צבאי עם שיכוך זעזועים
(צילום: שלמה שהם)

לתפיסתך, מהו עיצוב מוצר בחוויה שהוא אמור לשדר ללקוח ולייעוד שלו?

"מי שהגדיר הכי טוב מהו עיצוב מוצר טוב הוא המעצב הוותיק של חברת בראון, דיטר ראמס, שכתב את 10 הדיברות לעיצוב טוב לפי תפיסת עולמו והזכיר, בין השאר, נקודות כמו חדשנות, אסתטיקה, הפיכת המוצר למועיל, כזה שאינו משתלט, עמידות, דאגה לסביבה ועוד.

"על כל אחד מהדברים אפשר להרחיב, אבל כל מעצב מביא את פרשנותו לדברים, וככל ששיתוף הפעולה עם הלקוח מוצלח יותר כך ניתן לממש מספר גדול יותר של סעיפים. חברות שמפתחות מוצר לא מודעות תמיד לעומק בתהליך פיתוח מוצר, והאחריות לדאוג להציף את הדברים לפני השטח היא של המעצב".

וזה אכן מה שקורה בפועל?

"ביומיום שלנו בישראל, כשכל פרויקט לחוץ בזמנים ובתקציב זה הופך למאתגר במיוחד בהשוואה להתנהלות של חברות בחו"ל, אבל אנחנו עושים את המקסימום. הרבה פעמים לקוחות שופטים עיצוב בהתאם לאיך שהמוצר נמכר. נכון שעיצוב טוב מעלה משמעותית את המכירות, אבל המכירות מושפעות מעוד הרבה גורמים נוספים, כמו פוטנציאל השיווק והמכירות של החברה, החוסן הכלכלי שלה, מצב השוק, תזמון נכון מול מתחרים ועוד ועוד".

מה בעצם מקבלים לקוחות הסטודיו?

"הלקוחות נהנים מפתרונות המפשטים את תהליך הפיתוח, מורידים משמעותית את עלויות הייצור והופכים תהליך מורכב למהנה, פשוט ומהיר. אנחנו מצידנו מלווים אותם בכל השלבים מפיתוח קונספט ועזרה בקביעת חומרי גלם ושיטות ייצור, הדמיות פוטו-ריאליסטיות לשיווק ראשוני, עיצוב מפורט משולב סטיילינג עדכני, ועד חיבור הלקוח ליצרנים איכותיים בארץ ובחו"ל ופיקוח על סדרות ייצור ראשונות לצד בקרת איכות קפדנית. התהליך כולל כמובן גם ביצוע תוכן הנדסי מפורט הכולל תיק ייצור מלא, הכנת מודלים בטכנולוגיות מתקדמות, והפקת סדרות ייצור קטנות וכמובן הפקת איורים ושרטוטים לצורכי רישום פטנט".

אלגובריקס – תכנון משחק לילדים ללימוד תכנות (צילום: בן קלמר)

שם המשחק: חדשנות

כחלק מהחדשנות אותה מוביל Melon Design מקפיד שואבי להיות מעודכן הן בטכנולוגיות המידול והייצור המסורתיות והן בחדשות ביותר. "כל מוצר מצריך שימוש שונה בחומרי גלם ובטכנולוגיות ייצור בגלל מספר גדול של אילוצים ודרישות: מכמות היחידות שהלקוח מתכנן לייצר דרך דרישות חוזק מכני, ועד להיבטים ארגונומיים וחוויית משתמש. היום אנחנו יודעים לעבור תהליך פיתוח מוצר שלם של מוצר בימים במקום בחודשים, הודות לשיטות ייצור חדשניות".

באיזה טכניקות חדשניות אתה עושה שימוש בסטודיו?

"הודות לאינטרנט, תערוכות ובלוגים של עיצוב, אנחנו הרבה יותר מחוברים היום למה שקורה בעולם וזה מאפשר לוודא שלא חוזרים על דברים שנעשו כבר, מה שמעלה את הביטחון בחדשנות עבור הלקוח. השימוש בכלי מחשוב חזקים לצורך הדמיות פוטו-ריאליסטיות, תכנון פרמטרי שגמיש לשינויים, אנליזות ממוחשבות לזרימת אוויר/מים/חוזק חומרים או אנליזות תרמיות – מאפשרים לנו היום להגיע לתכנון אפקטיבי וחסכוני במשאבים, כשפעם היו נדרשים מחשבי-על לביצוע משימות דומות.

"לדוגמה: כל תחום הדפסת התלת-ממד שהיה בחיתוליו כשהיינו סטודנטים. אז אף אחד לא שמע על מדפסות ואיך הן יכולות לקצר פלאים את זמני הפיתוח והייצור. היום אפשר להזמין מדפסת מסין ב-150 דולר ולהוריד קבצי תלת-ממד להדפסה בקלות. זה מאפשר לבדוק את התכנון ולבצע שינויים והתאמות בעלות זניחה ובמהירויות דמיוניות. היום עלינו כיתה בתחום ההדפסה והתעשייה עוברת לאט-לאט לייצור סדרתי המוני בעזרת מדפסות, בניגוד לשימוש עבור מודלים לבדיקת התכנון בלבד. זה לא פחות ממהפכה בתחום פיתוח מוצרים ומשנה פרדיגמות חשיבה מהיסוד.

"השלב הבא, עליו כבר התחילו לדבר, הוא תכנון מוצרים בעזרת מכונות AI שישתמשו באלגוריתמים של Machine learning וישאבו Big data מהשוק הגלובלי, כדי ליצור תכנון מושכל יותר של מוצרים ויאפשרו למזמין לקבל רמה גבוהה יותר של ודאות לגבי הצלחת המוצר בניגוד להסתמכות על שיקול דעתם של המעצבים/מתכננים".

מגנום בייקס USA (צילום: שימי ויסקובסקי)

לעצב את הדבר הבא

החידושים והפיתוחים הטכנולוגיים מסייעים כמובן לעבודתו של המעצב, אבל כפי ששואבי מעיד, אין כמו הניסיון כדי לשפר וללמוד עוד ועוד. "זה אולי נשמע פשוט, אבל ככל שצוברים ניסיון – מבינים כמה ראינו תמונה חלקית של הדברים, ועם השנים ממשיכים ללמוד ולהרחיב את היריעה. התחום הזה עמוק ורחב ואין מעצב או מתכנן שלא ממשיך ללמוד מפרויקט לפרויקט.

"מעצב עם ניסיון יראה טוב יותר את התמונה הכללית וישלב כבר בתחילת התכנון הרבה יותר שיקולים שיחסכו זמן, הוצאות מיותרות ויאפשרו לתכנן מוצר מוצלח יותר ללקוח. באופן אישי אני מאוד נהנה לקבל מלקוחות רשימה של דרישות ואילוצים, שלב ראשוני שעבורם הוא כאוטי, ולחזור עם פתרון פשוט ככל האפשר שעושה סדר בדברים ומראה בפעם הראשונה איך המוצר ייראה".

מה היית רוצה לעצב?

"הכל. האמרה בתחום היא שבכל פרויקט יש את האתגר שלו, מכפית ועד מכונית. אם כבר הניסיון מלמד שככל שמוצר פשוט יותר כך תהליך התכנון והיכולת לצקת בו חדשנות יהיו קשים יותר. אם בכל זאת צריך לבחור מה לעצב, אני חושב שכל מעצב יסכים שמה שהכי הוא היה רוצה לעצב זה מוצר שעדיין לא יצא לו לעצב… כל מעצב מסתכל על מוצר קיים וחושב לעצמו איך הוא היה מעצב אותו.

"כבר יצא לי לעצב את אותו מוצר 10 פעמים ללקוח אחד או לכמה לקוחות שונים, ובכל פעם אתה נדרש לחדש, מה שכמובן לא קל אבל בהחלט אפשרי. עם זאת, אין כמו לעצב מוצר בפעם הראשונה ולשקוע בתהליך התבוננות שגורם לך להבין ולראות דברים קיימים שתמיד היו שם, רק באור שונה וחדש לגמרי".


Melon Design: אתר alon@melondesign.co.il | דוא"ל www.melondesign.co.il.
טוב לדעת
נגישות