Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

ממצב משברי לצמיחה כלכלית

מנכ"לית בנייני האומה, מירה אלטמן, נכנסה לתפקידה בשיא האינתיפאדה השנייה ובמאמץ של שנים הפכה את המקום לעוגן הכלכלי המשמעותי של ירושלים. שיחה על המפגש עם אובמה, החברות עם גנדי שנקטעה באיבה והחזון הציוני שמפעם בעורקיה

מירה אלטמן
צילום: אורן קאן

תהליכי הבראה וצמיחה: "נכנסתי לניהולן של חברות הקשורות לתעשיית התיירות והמלונאות בתקופות קשות והובלתי תהליכים של הבראה וצמיחה כלכלית. ב-1996 ניהלתי את המלון בקריית ענבים, כאשר שריפה שהשתוללה בקיבוץ שרפה חצי מחדרי המלון ונאלצנו לפנות את כל האורחים. שלושה ימים אחרי זה המלון חזר לתפקוד מלא. הסוד טמון ביכולת לגייס את האנשים לצידך, ולהביא את החברות לרווחיות".

יועצת שר התיירות: "בהוויה הפוליטית שלי אני מרכז-שמאלה, כך שלהתחבר לרחבעם זאבי ז"ל (גנדי) לא היה באג'נדה הפוליטית שלי. כשהוא מונה לשר התיירות בממשלתו הראשונה של אריק שרון, הכרנו דרך המילייה התיירותי והוא הציע לי את תפקיד היועצת הבכירה שלו. משם קודמתי לתפקיד מנכ"לית המשרד. גיליתי אדם מקצועי. ייאמר לזכותו שמתחילת דרכנו ביחד הוא אמר: 'אני צריך גורם מקצועי שמבין בניהול ותיירות'".

רצח השר זאבי: "אירוע מכונן בתולדות מדינת ישראל וגם בקריירה שלי. עברו יותר מ-17 שנים מאז הרצח, שאירע באוקטובר 2001, אבל זה עדיין צרוב בזיכרוני כמו אתמול. באותו יום הייתי בדרך להיפגש איתו במלון 'הייאט' ירושלים ברבע לשבע בבוקר. כששמעתי ברדיו על ההתנקשות הבנתי מיד שגנדי הוא הנפגע ובמקום ל'היאט' נסעתי לבית החולים הדסה, לשם פינו אותו. אלה בהחלט היו ימים לא פשוטים. לצד האובדן, הייתי צריכה כמנכ"ל המשרד, לאסוף את כל האנשים, ההנהלה והעובדים, לשמוע איך מרגישים בסיטואציה הזו ולראות כיצד מחזירים את המשרד ואת האנשים שעובדים בו לעבודה מלאה".

ניהול בתקופת משבר: "את ההצעה למנכ"ל את מרכז הקונגרסים הבינ"ל קיבלתי עוד לפני הרצח. אך בסוף 2001 החלטתי להיענות בחיוב ומאז אני כאן. כשנכנסתי לתפקיד האינתיפאדה הייתה בשיאה. בגלל התקופה הביטחונית הרגישה שהכתה בעוצמה בירושלים, עשרות כנסים שהוזמנו מראש בוטלו בישראל בכלל ובירושלים בפרט. הובלתי תהליך של התייעלות, כולל של תקציבים וכוח אדם, במקביל להשקעה מואצת בפיתוח מערך השיווק והמכירות".

כנס אחד, 130 מיליון שקל הכנסות

בנייני האומה: "בנייני האומה הם מרכז הקונגרסים הבינ"ל היחיד במדינת ישראל הפועל בסטנדרטים בינ"ל. יש לנו 27 אולמות, כולל האודיטוריום הגדול בארץ, עם 3,000 מקומות. התכנית שהובלתי, ביחד עם צוות עובדים מקצועי, חרוץ ומיומן, הובילה לתנופת שיקום אדירה במקום, כאשר שנת 2018 הייתה שנת שיא בפעילות, עם 25 כנסים בינ"ל בתחומי הרפואה, המדע, ההיי-טק והטכנולוגיה שהתארחו בבניני האומה".

עוגן תיירותי-כלכלי משמעותי לעיר ולתושביה: "העיר ירושלים בהחלט רואה בנו עוגן. התיירים הבאים לכנסים בעיר ישנים בבתי המלון של ארבעה וחמישה כוכבים, הולכים למסעדות, מסתובבים באטרקציות העירוניות, משתמשים במוניות או בתחבורה ציבורית. תאר לך שכנס החלל שנערך אצלנו ב-2015 השאיר לבדו 130 מיליון שקל בירושלים. עכשיו תכפיל זאת במספר הכנסים הבינ"ל שאנחנו מארחים בשנה ותבין מדוע ערים בעולם משקיעות תקציבים ופיתוח במרכזי הקונגרסים שלהם".

תפיסה ניהולית: "הצבת חזון עם אסטרטגיה ברורה, לצד הגדרה של מטרות ויעדים לטווחים קצרים וארוכים. במקביל, קליטה של מנהלים ועובדים מקצועיים אשר לגמרי שותפים לכל התהליך, מהחשיבה ועד הביצוע. כשאני מגיעה לחברות ולומדת להכיר אותן, ברור לי לגמרי שצריך לייצר חזון. אם אתה לא מתפתח ומתחדש, אתה דורך במקום או נופל, כמו שקורה לרשתות אופנה מובילות שלא התאימו עצמן לעולם המסחר המקוון".

חזון מרכז הקונגרסים החדש

תוכניות עתידיות: "ב-2006 יזמתי תוכנית להקמת מרכז קונגרסים בינ"ל חדש, שייתן פתרונות לכנסים שיעמדו בסטנדרטים בינ"ל. בנייני האומה נבנו כאודיטוריום בשנות ה-50 ומשם התפתחו בשנות ה-90 והורחבו למרכז קונגרסים בינ"ל. מה שחסר פה היום אלה שטחי תערוכות ואולמות מליאה נוספים.

"על-פי התכנון, ייבנה פה מרכז קונגרסים בינ"ל חדש בגודל 55 אלף מ"ר, מתוכם 7,000 מ"ר ישמשו למרכז תערוכות חדשני, לצד מלון כנסים עם 800 חדרים, משרדים ומסחר – והכל בשטח של 350 אלף מ"ר שיהוו מרכז שוקק ומלא חיים שיעמדו לרשות התייר מרגע יציאתו מהרכבת בתחנת בניני האומה ועד סיומה של חוויה עסקית תיירותית מהנה. התוכנית קיבלה אישור תב"ע לפני שנתיים. כעת היא בתכנון של משרד האדריכלים FUKSAS, אחד הגדולים ברומא ואני מניחה שבטווח של חצי שנה נצא לשיווק הפרויקט, שעלותו נאמדת במאות מיליוני שקלים".

רגע מאכזב: "התאכזבתי שתחרות האירוויזיון לא הגיע השנה לירושלים. פעמיים בעבר התחרות התקיימה אצלנו ואני בהחלט חושבת שבהשקעה כספית נכונה, הארנה יכלה לתת פייט מתאים גם לתחרות של 2019".

רגע מרגש: "ב-2013 נשא כאן דברים נשיא ארה"ב דאז, ברק אובמה. היה נחמד לארח אותו, לא רק בגלל שהוא כיהן בתפקיד נשיא המעצמה העולמית, אלא בגלל אישיותו הנעימה והצנועה. אבל יותר מכל, אני נרגשת להגיע כל בוקר לעבודה ולמצוא צוות עובדים תמיד עם ניצוץ בעיניים, המוכן 'להסתער' על כל כנס, להבין את משמעותו ולהגיע בכל פעם לשיא הפסגה של המרכז והיכולות הטמונות בו".

שם ומשפחה: מירה אלטמן.

גיל ומצב משפחתי: 64, נשואה + 3 ילדים ו-8 נכדים.

השכלה: תואר שני במינהל עסקים, עם התמחות במנהיגות ציבורית, מהמרכז הבינתחומי בהרצליה.

תפקיד: מנכ"לית מרכז הקונגרסים הבינלאומי בנייני האומה ירושלים – ICC.

שנת ההקמה: 1952.

פעילות הארגון: חברה פרטית בבעלות הסוכנות היהודית ועיריית ירושלים, המארחת כ-500 אירועים בשנה.

מספר עובדים: 40 עובדים ו-250 עובדי מיקור-חוץ.

תפקידים קודמים: מנהלת מלון "קריית ענבים", מנכ"לית רשת "הארחה בקיבוצים", סגנית נשיא התאחדות המלונות, סמנכ"לית ומנהלת חטיבת התיירות בקבוצת IDB, יועצת לשר התיירות, מנכ"לית משרד התיירות.

תפקידים נוספים: יועצת וכותבת פרוגרמות בנושאים של פיתוח, אסטרטגיה שיווקית והקמה של מרכזי קונגרסים בינלאומיים. יו"ר מועצות מנהלים בחברות עסקיות דירקטורית במספר חברות וארגונים

טוב לדעת
נגישות