Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

אגדת אופנה

200 פריטי לבוש נדירים, אבזרי אופנה, צילומים, סרטים, בשמים, איפור, איורים, מגזינים וחפצים אישיים, כולם יחד מתאגדים לתערוכה של אייקון האופנה – כריסטיאן דיור. בין האופנתי לאישי

לימור קלר (צילומים באדיבות מוזיאון V&A ו-Christian Dior) שמנת פברואר 2019
הנסיכה הבריטית מרגרט, 1951 (צילום: Cecil Beaton)

"אין עוד עיר בעולם, מלבד העיר שלי, שאני כה אוהב את צורת החיים בה. אני אוהב את המסורת האנגלית, את הנימוס האנגלי, את הארכיטקטורה האנגלית, אפילו את הבישול האנגלי", אמר כריסטיאן דיור, מעצב האופנה הצרפתי, וסימן במילותיו כבר אז את המעבר של תערוכת הרטרוספקטיבה של בית האופנה הידוע שלו מפריז ללונדון.

דיור במדידות, 1948
(צילום באדיבות כריסטיאן דיור)

התערוכה "כריסטיאן דיור: מעצב החלומות" (Christian Dior: Designer of Dreams), הוצגה עד לאחרונה במוזיאון לאמנויות דקורטיביות בפריז, הצמוד למוזיאון הלובר, ובימים אלה עברה למוזיאון V&A ויקטוריה ואלברט, המוזיאון הלאומי הבריטי לאמנות ועיצוב.

המעבר דרש שינויים והתאמות קלות למיקום החדש, והביא לפתיחת אגף החוקר בפעם הראשונה את משיכתו של הקוטוריסט דיור, לתרבות הבריטית. התערוכה מתחקה אחר ההיסטוריה של אחד ממעצבי האופנה המשפיעים ביותר במאה ה-20, אחר החזון העיצובי שלו, ואחר הקשר המתמשך של בית האופנה ויחסיו עם בריטניה מ-1947 ועד היום.

שמלה בעיצוב אחד ממעצבי הבית של דיור, ג’ון גליאנו, 2008 (צילום: Laziz Hamani) | הבושם Miss Dior מהדורה מוגבלת, 1947 (לחצו להגדלה)

העשור של חייו

למרות שהקריירה של דיור עצמו נמשכה רק כעשור, השפעתו על עולם העיצוב ניכרת עד היום. נקודות הציון המשמעותיות בתערוכה כוללות התוודעות לתצוגת האופנה הראשונה שקיים בלונדון, במלון סבוי, או פתיחת השלוחה הדיורית בעיר ב-1952.

היא חוקרת את שיתופי הפעולה שקיים עם יצרנים מקומיים כמו Dents בתחום הכפפות, Rayne בתחום הנעליים, Lyle & Scott בתחום הסריגים, או Mitchel Maer בתכשיטים, ומתמקדת בקליינטיות הבריטיות הראשונות דאז, מהסופרת והעיתונאית ננסי מיטפורד ועד לפרימה בלרינה מרגוט פונטיין. אחד השיאים בתערוכה הוא השמלה שלבשה הנסיכה מרגרט לחגיגות יום הולדתה ה-21. השמלה הושאלה ממוזיאון לונדון, המתעד את ההיסטוריה של העיר, בלי לשכוח פריטים מתצוגות אופנה מרהיבות שנערכו בבתים המפוארים ביותר בבריטניה.

תחומי חיים שונים השפיעו על האסתטיקה של בית האופנה דיור, למשל פרחים שהם מהסממנים הבולטים שלו, והיוו השראה לצלליות, רקמות והדפסים, כמו גם להשקת הבושם הנשי הראשון "Miss Dior" ב-1947. גם מעצבי הבית ממשיכי דרכו הטביעו את חותמם על אופיו, כל אחד בהתאם לחוזקותיו היצירתיות, למשל הקו הנועז של איב סן לורן, הסטייל הרציונלי-קונפורמיסטי של מארק בוהאן, או הראוותנות של ג'יאנפרנקו פרה.

בקבוק קריסטל Baccarat שעוצב על ידי כריסטיאן דיור לבושם Diorissimo, 1956 | שמלה בעיצוב אחד ממעצבי הבית של דיור, ג’ון גליאנו, 2004 (צילומים: Laziz Hamani. לחצו להגדלה)

איכות וכמות

מן הארכיון העצום של דיור נשלפים למעלה מ-500 חפצים: יותר מ-200 בגדים נדירים לצד אבזרי אופנה, צילומים, סרטים, בשמים, איפור, איורים, מגזינים וחפצים אישיים של אייקון האופנה. כולם מוצגים ב-11 אגפים בסך הכל, המתארים את המיומנות והיצירתיות של בית כריסטיאן דיור כבר יותר מ-70 שנה. ביקור בהם מאפשר לרפרף בין סיפורו של דיור האיש, אוספיו והאינטרפרטציות של דורות ההמשך, יחסיו עם הבריטים, אהבתו של ההוט-קוטוריסט למאה ה-18, פרחים וגנים כמוטיב השראתי, בגדי ערב מפוארים ועוד. תצוגה של אגדת אופנה.


"כריסטיאן דיור: מעצב החלומות": מוזיאון ויקטוריה ואלברט, V&A | כתובת: South Kensington, Cromwell Road, London | פתוח עד 14 ביולי 2019
Christian Dior: Designer of Dreams, supported by Swarovski, with further support from American Express at the V&A from till 14 July 2019. vam.ac.uk
טוב לדעת
נגישות