Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

זכויות שוות או לא להיות!

אברמי טורם (צילום: יח"צ נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות) אנוש אוקטובר 2019
צילום: סטודיו אנוש

אברמי טורם

אנשים עם מוגבלות בישראל ואנשים עם מוגבלות נפשית בפרט, נתקלים עדיין לא פעם בחסמים, סטיגמות קשות, הדרה חברתית והפליה המונעים מהם להשתלב בחברה. השיח היומיומי אף הוא פוגעני ומדיר פעמים רבות, כמו גם ביטויים שאין מקומם כבר בשיח, כגון: "חולה נפש", "לא בריא בנפשו" וכדומה, לצערי עדיין רווחים בשפתנו ומשמשים ככינויי גנאי. שפה בעייתית זו מנציחה את הסטיגמה ומשפיעה על חייהם של רבים.

מיגור תופעות אלה ויצירת השינוי החברתי הנדרש, כך שכולם יוכלו לחיות בחברה מכילה ובשוויון זכויות, הם חלק מתפקידה של נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות שאני עומד בראשה.

חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, שחוקק בשנת 1998, כמו גם אמנת האו"ם בדבר זכויות אנשים עם מוגבלות, אשר אושררה על ידי מדינת ישראל בשנת 2012, קובעים סדרה של זכויות שמטרתן לאפשר לאנשים עם מוגבלות להשתתף באופן מלא ושוויוני בכל תחומי החיים, ולחיות חיים מלאים ושוויוניים בקהילה. חיים בהם כולנו מקבלים החלטות בעצמנו על גורלנו.

אנו פועלים לקידום ואכיפה של הנגישות הנדרשת, כדי שאנשים עם מוגבלות יוכלו להגיע לכל מקום וליהנות מכל שירות, אנו מקדמים מדיניות וחקיקה שתאפשר לאנשים עם מוגבלות להשתלב בתעסוקה, לחיות בקהילה, לרכוש השכלה, להקים משפחה ולהיות בעלי כשרות משפטית.

מדי שנה עובדי הנציבות מטפלים באלפי פניות של אנשים עם מוגבלות המעוניינים להבין טוב יותר את זכויותיהם, ו/או להיעזר בנו כדי לפעול במידה ואלה הופרו, ובמקרים הרלוונטיים אנו מגישים תביעות לבית המשפט. בשנה האחרונה הגשנו מספר תביעות בנושאי הפליה של אנשים עם מוגבלות נפשית בקבלת שירות, במניעת פטור מתור ובהפליה בתעסוקה. כך לדוגמה במקרה של נ', אישה צעירה אשר הגשנו תביעה בשמה:

נ' התקבלה לעבוד בחנות בגדים, לאחר מספר ימים, כאשר מילאה טופס 101 ובו ציינה כי היא מקבלת קצבת נכות, החלה מנהלת החנות לחקור אותה לגבי מהות המוגבלות שלה. כמובן ש"חקירה" זו אסורה ומהווה הפליה בפני עצמה. בנוסף, צמצמו את משמרותיה, ובשלב מסוים הודיעו לה כי לא תשובץ למשמרות נוספות וזאת בתירוצים שונים כגון שלא עברה את כל המבחנים, שהטפסים לא מולאו כראוי ושבכלל אין מספיק עבודה. המקרה הגיע אלינו ומכאן פנינו לבית המשפט שם העניין עדיין נדון.

היבט נוסף של עבודתנו הוא דאגה לתנאים שבהם אנשים עם מוגבלות נפשית מקבלים טיפול רפואי. מהביקורים שערכנו במחלקות הפסיכיאטריות ברחבי הארץ עולה, כי יש עדיין מקום לתיקון רב בתחום הזה ולשיפור התנאים הפיזיים והטיפוליים במחלקות. בשנים האחרונות לקחנו חלק בוועדה ציבורית של משרד הבריאות בנושא צמצום ההגבלה המכנית, ועדה שקבעה כי קשירה אינה יכולה להיחשב כטיפול רפואי.

פעילות בתחום המשפטי והחוקי חשובה מאין כמוה, אך לבדה היא אינה מספיקה. לכל אחד ואחת תפקיד במאבק על שוויון – לאנשים עם מוגבלות, לגורמים ממשלתיים, לרשויות מקומיות, לאנשי המקצוע, לחברות פרטיות, לעמותות המגזר השלישי, למעסיקים ולעובדים. חשוב להכיר את הזכויות שלכם ולדעת כי ניתן להיאבק עליהן ולהיעזר בנציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, במידה שנתקלתם במצבים שכאלה. רק ביחד, בפעולה משותפת של כולנו, נוכל להגיע לחברה שכולנו נתגאה להיות חלק ממנה ולגדל את ילדינו בתוכה.


הכותב הנו נציב זכויות לאנשים עם מוגבלות, משרד המשפטים.
נתקלתם באפליה? זכויותיכם הופרו? מעוניינים לדעת עוד על זכויותיכם? מוזמנים לפנות אלינו *6763 או במייל pniotnez@justice.gov.il.
טוב לדעת
נגישות