Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

'סביבה 4.0': חדשנות וטכנולוגיות לטובת הסביבה

'תעשייה 4.0', המהפכה התעשייתית הרביעית, הגל הרביעי של הגנת הסביבה - ומה שביניהם: על המגמה החדשנית בתעשייה שבה הגדלת היתרון התחרותי-עסקי מובילה להרחבת ההגנה על הסביבה

עו"ד ד"ר ציפי איסר איציק Eco-Trend ינואר 2019
צילום: Shutterstock

עו"ד ד"ר ציפי איסר איציק
(צילום: יח"צ)

'תעשייה 4.0' הינה מגמה חדשנית המתפשטת במהירות בעולם, המבוססת על תפיסה ארגונית לניהול מפעל חכם ומודרני, באמצעות אוטומציה וחילופי נתונים בטכנולוגיות ייצור. מגמה זו זכתה גם לכינוי 'המהפכה התעשייתית הרביעית'. כדי להבין מהי 'תעשייה 4.0' ראוי למקם אותה בהקשר של המהפכות התעשייתיות שקדמו לה:

המהפכה התעשייתית הראשונה התאפיינה במעבר של אוכלוסיות כפריות המתבססות על חקלאות, לאורח חיים עירוני המתבסס על תהליכי ייצור תעשייתיים חדשים. מהפכה זו החלה בסביבות 1760 באירופה ובצפון אמריקה, ובמהלכה החל השימוש המתרחב בכוח קיטור ופיתוח של מכונות וייצור מכני.

המהפכה התעשייתית השנייה, מכונה גם 'המהפכה הטכנולוגית', התרחשה בשנים 1870–1914 והתאפיינה בהרחבת התעשיות הקיימות, בצמיחתן של תעשיות חדשות (פלדה, נפט, חשמל) ובהמצאת פס הייצור והייצור ההמוני. במהלך תקופה זו הומצאו הטלפון, הנורה ומנוע הבעירה.

המהפכה התעשייתית השלישית, ידועה גם כ'מהפכה הדיגיטלית', החלה בסוף 1950 והואצה במיוחד בשנת 1980. תקופה זו התאפיינה בתחילת עידן המחשבים, האינטרנט, טכנולוגיית מידע ותקשורת (ICT), ואוטומציה תעשייתית שבה רובוטים ומכונות החלו להחליף בני אדם על קווי הייצור.

במובן מסוים, 'תעשייה 4.0' – או המהפכה התעשייתית הרביעית – היא שדרוג בתוך המהפכה התעשייתית השלישית ולאו דווקא התפתחות נפרדת. 'תעשייה 4.0' מבוססת על המושג 'מפעל חכם' הכולל מערכות סייבר פיזיות שיכולות לפקח על תהליכים במפעל. כלומר, באמצעות האינטרנט (Internet of Things – IoT) יכולים נכסים פיזיים ומערכות לתקשר אלה עם אלה ועם בני אדם בזמן אמת. טכנולוגיות אחרות המהוות חלק מ'תעשייה 4.0' כוללות: ניתוח נתוני עתק (Big Data), מחשוב ענן, בינה מלאכותית, למידה ממוחשבת, רובוטיקה ועוד.

ההתפתחות המואצת בתחום הטכנולוגיה והמחשוב מציבה בפני התעשייה המסורתית אתגרים משמעותיים, המחייבים אותה להפנים ולהתמודד במהירות עם השינויים כדי לעמוד בתחרות הגלובלית. לשם כך, נדרשת התעשייה להתייעל בתחומים השונים (הגדלת הפריון, פיתוח מוצרים חדשים ושיפור חוויית הלקוח).

הטכנולוגיה – גם לטובת הסביבה

הפוטנציאל הטמון בתפיסת 'תעשייה 4.0', על רקע רצף המהפכות התעשייתיות שהתרחשו לפניה, לא יהיה שלם ללא הכרת הגל הרביעי של הגנת הסביבה המתרחש ממש בעת הזו, או אם תרצו – 'סביבה 4.0', בפרפראזה על 'תעשייה 4.0'. נשאלת השאלה מהו הגל הרביעי של הגנת הסביבה, האם קיים קשר בין שני המונחים ומה חשיבותו של קשר זה. לשם כך, יש להכיר את גלי ההתפתחות של הגנת הסביבה בעולם. ניתן לתאר התפתחות זו באופן דומה לתיאור של התרחשות המהפכות התעשייתיות.

הגל הראשון של הגנת הסביבה, שהחל בשנות ה-60 של המאה ה-19, מאופיין בצמיחת ההכרה בצורך בשימור משאבי הטבע, החי והצומח. מאמצי השימור כללו הקמת פארקים לאומיים במטרה לשמר ולהגן על חיות הבר, היערות והמשאבים הטבעיים.

הגל השני של הגנת הסביבה, שהתרחש בין 1960 עד 1980 לערך, התאפיין באקטיביזם סביבתי גדול שהתמקד בצריכת יתר, בזיהום ובהשפעות שליליות אחרות על הסביבה, בהקמת מנגנונים רגולטוריים לפיקוח סביבתי, ובחקיקת חוקים בנושאי מניעת זיהום אוויר ומים.

הגל השלישי של הגנת הסביבה החל בשנות ה-90 של המאה ה-20, ובמהלכו בלטה פסגת כדור הארץ (ועידת האו"ם בנושא סביבה ופיתוח) שהסתיימה בהצהרת ריו המפורסמת (אג'נדה 21). גל זה התאפיין בהענקת תמריצים מבוססי-שוק וביצירת מנגנונים להשגת יעדים סביבתיים כגון צמצום פסולת האריזות, מאמצי מיחזור, תוכניות סחר בפליטות ועוד.

כיום אנו נמצאים בעיצומו של הגל הרביעי של הגנת הסביבה. גל זה מאופיין בשימוש בחדשנות ובטכנולוגיות פורצות-דרך – כגון מזל"טים, חיישנים, בלוקצ'יין (Blockchain), ניתוח נתונים ובינה מלאכותית – במטרה להפחית את פליטת גזי חממה, הזיהום הסביבתי, צריכת המשאבים הטבעיים וייצור הפסולת, וכן על-מנת להשיג מטרות סביבתיות אחרות. הגל הרביעי מבוסס, אם כן, על שימוש בטכנולוגיה לטובת הסביבה ולא רק לטובת הכלכלה.

כך, למשל, דו"ח של הקרן להגנת הסביבה (EDF – Environmental Defense Fund) שפורסם השנה ועוסק בגל הרביעי של הגנת הסביבה, בוחן שבע טכנולוגיות חדשניות שונות ומסביר בפירוט רב כיצד הן מסייעות בקידום קיימות. בהקשר זה, הדו"ח כולל התייחסות לניתוח נתונים, לבלוקצ'יין, לטכנולוגיות אוטומציה, לשיתוף טכנולוגיות, לחיישנים, לדה-מטריאליזציה (הפחתת שימוש בחומרים) ולתוכניות התקנה ניידות – ומצביע על כך שלטכנולוגיות הנבחנות יש פוטנציאל משמעותי מובהק להוביל לשיפור ההגנה על הסביבה ולחיזוק הקיימות.

הזדמנות חדשה לשינוי השיח

כפי שניתן להיווכח, קיימת חפיפה מלאה בין החידושים והטכנולוגיות המניעים את שתי המגמות – הן של תפיסת 'תעשייה 4.0' והן של הגל הרביעי של הגנת הסביבה – ובכך נוצרת בגופים תעשייתיים הזדמנות חסרת-תקדים לשילוב מלא של היעדים העסקיים והסביבתיים. תאגידים רבים חשבו במשך עשרות שנים כי הגדלת שורת הרווח וההגנה על הסביבה הן שתי מטרות סותרות: היום יותר מתמיד ברור שזו לא המציאות.

מיותר לציין כי גם הרגולציה כבר עושה את הקשר בין הדברים. כך, למשל, השנה צפויות להיכנס לתוקף בהדרגה ההוראות לעמידה בתנאי היתר רעלים בתחום ההגנה על מידע וסייבר, מטעם המשרד להגנת הסביבה. מטרת ההוראות הינה למנוע סיכוני סייבר העלולים לגרום לאירועי חומרים מסוכנים במפעל, ולהביא לפגיעה בסביבה או בבריאות הציבור.

תוכנית הפעולה להגנה מפני מתקפות סייבר, שאותה נדרש המפעל לאמץ וליישם, כוללת מגוון אפשרי של מנגנוני הגנה מפני מתקפות סייבר כגון: אמצעים לאבטחת רשת ואבטחת מידע בענן, מערכות הגנה פיזיות ואמצעי בקרה בפסי הייצור. חלק ממנגנונים אלו בסיסיים ולכן יידרשו ליישום בכל עסק; וחלקם מיועדים לטיפול במקרים בעלי פוטנציאל נזק גבוה כגון במצב של חדירה לממשק אדם-מכונה.

לפיכך, יישום חידושים טכנולוגיים בתעשייה אינו רק חלק מהדרישות הרגולטוריות הניצבות בפנינו, אלא הוא גם מחולל שינוי חיובי בביצועים העסקיים ובביצועים הסביבתיים אשר מאפשר יתרון תחרותי והגדלת המוניטין. למעשה, זו גם ההבטחה המרכזית שעליה נשענות תפיסת 'תעשייה 4.0' וגישת הגל הרביעי של הגנת הסביבה.

הטכנולוגיות החדשניות נושאות איתן בשורה לשינוי פניה של התעשייה כמו-גם של הגנת הסביבה, וזו בהחלט הזדמנות חדשה שלא ניתן להתעלם ממנה – לשינוי דפוסי התנהלות כמו-גם לשינוי השיח עתיק-היומין שבין אנשי התעשייה לבין פעילי הגנת הסביבה.


עו"ד ד"ר ציפי איסר איציק היא מנהלת מחלקת סביבה, קלינטק ואנרגיה נקייה במשרד ליפא מאיר ושות'.
טוב לדעת
נגישות