Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

האם ניתן לאכוף פטנטים בתחום הקנאביס?

בית-המשפט הפדרלי בארה"ב אישר דיון בתביעה בגין הפרת פטנט בתחום הקנאביס. בחודש יוני השנה הגישו סנאטורים הצעת חוק שיגן מפני התערבות פדרלית ויאפשר סחר בין-מדינתי בקנאביס ובמוצריו. האם זהו מפנה בגישת המחוקק האמריקאי כלפי המסחר בקנאביס?

ד"ר רוני בן שפרוט הירוק החדש ספטמבר 2019
צילום: shutterstock

ד"ר רוני בן שפרוט
(צילום: איל יצהר)

מרבית משרדי הפטנטים בעולם כיום מעניקים פטנטים על זני קנאביס ומוצריו. בעוד שמרבית המדינות, ביניהן גם ישראל, עדיין מגבילות את המסחר במוצרי קנאביס, ובעוד שהרגולציה בתחום עדיין לא הובהרה באופן מלא – משרדי הפטנטים בעולם לא נדרשו לעגן את ייחודיותו של תחום הקנאביס בחקיקה או בהוראות עבודה חדשות.

עשרות פטנטים הוענקו על ידי משרד הפטנטים הישראלי בשנים האחרונות, ולמעלה מ-500 פטנטים הוענקו על ידי משרד הפטנטים האמריקאי, על אמצאות העוסקות בגידול ובשימוש בזני קנאביס או במוצריו. אי החוקיות הקשור לגידול ולשימוש בקנאביס ובמוצריו מביאה לחוסר בהירות, הן בישראל והן במדינות אחרות כגון ארה"ב, באשר לתקפותן של זכויות הקניין הללו.

מבחן המשפט

בארה"ב החלה התמונה לאחרונה להתבהר. בחודש יולי 2018 הוגשה בבית המשפט הפדרלי בקולורדו תביעת הפרה על-ידי חברת UCANN (United Cannabis Corporation) נגד חברת Pure Hemp Collective Inc. הפטנט האמריקאי שהוענק ל-UCANN – ואשר הפרתו נטענת בתביעה – מגן על תמציות קנאביס, שיטות הכנה ושימוש בהן. בתביעתה טוענת UCANN כי הפטנט שניתן לה הופר עת מכרה Pure Hemp מוצרי CBD זהים לאלה המוגדרים בפטנט.

חשיבות תביעה זו אינה רק בכך שזוהי התביעה הראשונה בתחום הקנאביס, אלא ובעיקר בעובדה שהחלטתו העתידית של בית המשפט הפדרלי בעניינה ייתכן ותסמן את האופן שבו בתי המשפט יתייחסו לתוקפם של פטנטים בתחום, ואת זכותם של בעלי הפטנטים למנוע ממתחריהם לבצע את שנתבע בהם – גם בשווקים שבהם פעילות עסקית סובבת קנאביס אינה מותרת.

רמז לעמדת בתי המשפט ניתן עת דחה בית המשפט הפדרלי את בקשתה של Pure Hemp, בניסיונה להימנע ממשפט הפרה, להכריז כי הפטנט אינו תקף מכיוון שהוא מעניק הגנה למוצר אשר אינו בר הגנה. בית המשפט לא הסכים עם עמדת החברה והורה על בירור התביעה בהליך ההפרה שטרם החל. החלטת בית המשפט שלא לסלק את התביעה על הסף, הבהירה כי בתי המשפט בארה"ב ינהגו בפטנטים בתחום הקנאביס בהתאם לאותם מבחנים הנהוגים בפטנטים על אמצאות בתחומים אחרים. אין ספק שגם בישראל גישתם של בתי המשפט תהיה זהה.

מבחן הסחר

על אף שהגנת הפטנט המוענקת בארה"ב אינה מדינתית אלא פדרלית, צריכים יזמים וחברות בתחום הקנאביס לקחת ברצינות את זכויות הקניין הרוחני שלהם הן ברמה הפדרלית והן ברמה המדינתית. לאור המחסום הפדרלי אשר אינו מאפשר סחר בין-מדינתי ולאור העובדה שחוקי המדינות אינם יכולים להקל בעניין זה, בחודש יוני השנה הציגו שני סנאטורים את חוק הסחר בקנאביס (The State Cannabis Commerce Act), אשר מטרתו להגן על מכלול חוקי הקנאביס המדינתיים מפני התערבות פדרלית ולאפשר סחר בין-מדינתי בקנאביס ומוצריו.

הצעת החוק אינה ממוקדת בשימושים רפואיים, אלא מתייחסת באופן שווה לכלל התוכניות המדינתיות המאפשרות גידול או שימוש בקנאביס ומוצריו. כפי שהסבירו יוזמי החקיקה, מטרת החקיקה המוצעת היא להגן הן על יצרנים והן על צרכנים, המשנעים קנאביס בין מדינות המאפשרות שימוש בקנאביס או במוצריו ומסכימות למסחר בין-מדינתי. אומנם מטרת החוק אינה לקדם לגליזציה ברמה הפדרלית, אך אם תהפוך ההצעה לחוק, יצרנים וצרכנים כאחד ייהנו מהגנה מפני העמדה לדין בגין מסחר בין-מדינתי אסור בסמים. זו בהחלט תהיה אחת מנקודות המפנה בגישתו המסורתית של המחוקק האמריקאי למסחר בקנאביס.


ד"ר רוני בן שפרוט הוא עורך פטנטים מומחה בתחום הקנאביס ושותף בכיר בקבוצת 'ריינהולד כהן'. לקבלת ייעוץ בנוגע לרישום פטנט והגנה על קניין רוחני: 03-7109333 info@rcip.co.il.
טוב לדעת
נגישות