Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

לעודד את תוצרת הארץ

יוסי אלקובי, נשיא התאחדות המלאכה והתעשייה, פועל לקדם מדיניות פרו-תעשייתית שתביא לחיזוק התעשייה הישראלית, להעדפת תוצרת מקומית, להפחתת הרגולציה העודפת ולהטמעת חדשנות במפעלים הקטנים

יוסי אלקובי
צילום: דימה די

על התאחדות המלאכה והתעשייה: "נוסדה בשנת 1908 על-ידי המנהיג הציוני ואחד ממייסדי תל-אביב, מנחם שינקין, כעמותה ללא מטרות רווח. מאגדת את מרבית בעלי העסקים-יצרנים קטנים ונותני השירותים בענפי המלאכה והתעשייה בארץ. בשנת 1977 חוקק 'חוק רישוי בעלי מלאכה', שבעקבותיו הוכרה ההתאחדות כארגון יציג לבעלי מלאכה אלה ולאורו היא פועלת כארגון מעבידים בזירת יחסי העבודה במשק. נכון להיום, ההתאחדות מייצגת כ-40,000 בעלי עסקים קטנים ובינוניים, המעסיקים כ-300,000 עובדים, עליהם נמנים, בין השאר, מפעלי עיבוד שבבי, מסגריות, נגריות, בתי דפוס, הנעלה, טקסטיל, קוסמטיקאיות, ספרים, מאפרים, מקימי במות ועוד".

על תפקיד נשיא ההתאחדות: "את תפקידי אני עושה בהתנדבות מלאה, כאשר אני וחברי הנהלת ההתאחדות מייצגים את בעלי העסקים בפני מוסדות ציבוריים וכלכליים, ובפני רשויות ממשלתיות ומוניציפאליות בנושאים הנוגעים לחוקים, תקנות, צווים, זיכיונות, רישיונות, צווי הרחבה והסכמים קיבוציים. במהלך השנים פעלנו והרחבנו את סל השירותים הרחב של התאחדות ואלה כוללים כיום, בין היתר, שירותי ייעוץ והכוונה בנושאים כלכליים, גם על-ידי יועצים חיצוניים, ייעוץ עסקי בניהול כספים ובתמחור מוצרים, הכנת תוכניות עסקיות, מידע על הלוואות מקרנות שונות, סיוע ליצואנים מתחילים ומתן ייעוץ לאיתור שווקים בחו"ל".

מועדון לקוחות: "אנו פועלים גם בתחומי התרבות, הפנאי והרווחה ובין השאר חברינו נהנים ממועדון לקוחות ייעודי והטבות מגוונות, כגון כרטיסים במחירים מיוחדים למופעים ולהצגות, תווי קנייה מוזלים בחגי ישראל – ראש השנה ופסח – כרטיס אשראי אקזקיוטיב, מבצעים ואירועי נופש מוזלים בבתי מלון, טיפולי שיניים בתנאים מועדפים, בדיקות רפואיות תקופתיות במכונים רפואיים ובבתי חולים ברחבי הארץ, קורסים, השתלמויות וימי עיון במרכזי הדרכה וכן סמינרים וכנסים בבתי מלון".

היערכות למקצועות המחר

על הניגוד בין מסחר ותעשייה: "פעמים רבות אנו מוצאים שיש ניגוד עניינים מובנה בין כלכלת המאקרו לתעשייה. כאשר שני התחומים נמצאים תחת אותו משרד זה הופך לבעיה של ממש. הדוגמה של הייבוא האישי היא דוגמה טובה לבעיה זו. מצד אחד האינטרס החברתי הוא להוזיל את עלויות מוצר המדף על מנת להוריד את יוקר המחייה. מצד שני, זה פוגע בצורה קשה בתעשייה המקומית ובמגזר הקמעונאי, שמשלם מיסים למדינה ומפרנס עובדים ישראלים רבים. בסיטואציה כזו נדרש שר שיהיה שיפעל באופן ייעודי לקידום התעשייה כחול-לבן ולא שום אינטרס אחר".

אפליית ההכשרות הטכנולוגיות: "בעוד ששיעור מסיימי תואר ראשון עומד על 44%, הרי שחסרי התואר האקדמי עומדים על 56%. אלא שהמדינה בתקציב 2017 השקיעה בדיוק הפוך מהמגמה הזו. היא השקיעה 5.5 מיליארד שקלים במימון סטודנטים לתארים אקדמיים, אך הקציבה רק 253 מיליון שקלים לסטודנטים שלומדים במכללות הטכנולוגיות ו-113 מיליון שקלים לסטודנטים שמשתתפים בהכשרות הטכנולוגיות. ההתאחדות בראשותי שותפה למאמצים להביא לפתרון המצב ובין השאר אנו חברים בפורום 'המקפצה', בו חברים עמותות וארגונים שונים, שמטרתם היא להכין נייר עמדה שמתייחס, בין היתר, למקצועות המחר ולהכשרות הטכנולוגיות".

העדפת תוצרת הארץ: "אחוזים בודדים של עסקים קטנים מצליחים לגשת למכרזי רכש הממשלתי. אנו נמצאים כבר כמה שנים לאחר שמשרד האוצר פרסם את הוראת מכ"ם לשילוב עסקים קטנים ובינוניים במכרזים הממשלתיים, אך ההוראה אינה מיושמת בפועל. זאת ועוד, אנו רואים שיותר ויותר משרדים ממשלתיים אפילו לא נענים להוראה באשר להעדפה של 'תוצרת הארץ' ומעדיפים לבצע רכש מחו"ל.

"אנו סבורים שכסף ציבורי הינו משאב ציבורי ששייך לכלל החברה ואמור לבחון גם פרמטרים נוספים מעבר ליעילות כלכלית, כמו שוויון והוגנות. יש לקחת בחשבון שרכישת מוצרים מיצרן ישראלי, אשר מעסיק ומפרנס עובדים ישראליים ומשלם מיסים ישירים ועקיפים למדינת ישראל, מסייעת בהגדלת התעסוקה, בצמצום האבטלה, בקידום הצמיחה ובסופו של דבר בחיזוק המדינה".

רפורמה ברישוי עסקים

הישגים בולטים: "ההתאחדות בראשותי רשמה הישגים רבים לאורך השנים ועל אלה אפשר לציין את תיקון לדיווח מע"מ על בסיס מזומן – בזכותנו ועדת הכספים הגדילה את גובה המחזור השנתי של עסקים קטנים הזכאים לעיקרון של 'תשלום מע"מ תמורת מזומן' מ- 2 מיליון שקלים ל- 3.5 מיליון שקלים. אלה יכולים לשלם כיום את המע"מ בעת קבלת התמורה מהלקוחות בעד המוצרים או השירותים שהם ייצרו ולא במועד החתימה על העסקה. הישג בולט נוסף הוא מניעת הצעת חוק לחייב מעסיקים בפוליסת ביטוח של 0.7% עקב תאונות עבודה. בזכות מהלכינו הפוליסה עומדת רק על 0.1%.

"כמו כן, קידמנו רפורמה ברישוי עסקים. אם בעבר התהליך לרישוי עסקים היה ארוך ומסורבל הרי שכיום מדובר על הליך קצר ויעיל, הכולל מילוי טפסים וקבלת רישיון בתוך 21 מיום הבקשה בכפוף לעמידה בתנאי הרישיון. ההתאחדות הצליחה גם להשוות את נקודות המס של בוגרי ההשכלה האקדמית והטכנולוגית ובזכותנו ניתנת כיום הטבה של נקודת זיכוי אחת למסיים תואר ראשון אקדמי (ומחצית נקודת זיכוי לבוגרי תואר אקדמי שני), והטבה של חצי נקודת זיכוי למסיימי לימודי מקצוע".

יעדים לעתיד: "אחת המטרות שהצבנו לעצמנו לשנים הבאות היא הובלת מדיניות פרו-תעשייתית כך שמקבלי ההחלטות יבינו את החשיבות של חיזוק התעשייה הישראלית, הפחתת הרגולציה העודפת והטמעת החדשנות והייצור המתקדם (תעשייה דור 4) במפעלים הקטנים".

שם ומשפחה: יוסי אלקובי.

גיל ומצב משפחתי: 71, נשוי + 3 ילדים + 5 נכדים.

מגורים: ראשון לציון.

השכלה: בוגר תיאטרון ניסן נתיב, בעל השכלה בתחום השיווק.

תפקיד: נשיא התאחדות המלאכה והתעשייה ובעל מפעל הרהיטים בקאי בע"מ.

תפקידים קודמים: איש שיווק, בעל המפעל בקאי בע"מ אותו הקים במו ידיו.

תחביבים: ספורט, כדורגל, קריאת ספרים בנושאי חברה ופסיכולוגיה.

משהו שלא יודעים עליי: "בעברי שיחקתי במספר הצגות תיאטרון למבוגרים".

טוב לדעת
נגישות