Search magnifier

חיפוש

עכשיו קל ונוח יותר למצוא כל כתבה ברוכים הבאים לאתר אקסטרה המחודש - עדכני ומגוון בשפע כתבות ומאמרים מקצועיים חדש באתר: מגזין 'הירוק החדש' - כל הפרטים על תעשיית הקנאביס הרפואי בישראל. לחצו כאן

העצמה דרך אנרגיה ואמונה

18 שנים אחרי שעברה אירוע מוחי שלאחריו הודיעו לה שלא תוכל ללכת, חזרה איריס לייכטמן לאיתנה – ואף יצאה מתוך השבר לדרך עצמאית כמנחת קבוצות ומאמנת נשים לעצמאות אישית, כלכלית ועסקית. בימים אלה היא חובקת את ספרה "ליצור חיים מתוך בחירה", שבו היא מציגה את האני מאמין שלה

איריס לייכטמן
צילום: סם יצחקוב

נקודת המשבר: "בגיל 30 התגרשתי, כשהבן הגדול היה בן 6.5 והבת 2.5. חזרתי לרמת-גן מהיישוב רעות (שם היינו מהחלוצים), והייתי צריכה להתפרנס למחייתי כקוסמטיקאית. כמו כל עסק מתחיל, עבדתי ככל יכולתי ולפעמים שילבתי עבודות נוספות כדי לממן את הבית והלימודים, מה שגרם לכך שבגיל 38 עברתי אירוע מוחי שנטרל אותי מהעבודה. פתאום מצאתי את עצמי מרותקת לכיסא גלגלים. אחרי חודש במחלקה הנוירולוגית בבית החולים 'שיבא' בתל השומר, אמרו לי הרופאים שכנראה שלא אלך יותר לעולם. כשהבנתי שאין סיבה בריאותית שלא אלך, כי לא מצאו את הגורם לכך, דיברתי עם בורא עולם והבטחתי לשנות את החיים שלי".

התנדבות ומתן בסתר: "התחלתי להתחבר יותר לאמונה ולעולם הרוח והנתינה, ונדרתי נדר עם עצמי לעזור לכל מי שזקוק, כך שלאורך 17 שנים עסקתי במקביל לעבודתי בהתנדבויות בארגונים שונים ובמתן בסתר. אבל עוד קודם לכן הייתי צריכה לחזור לעמוד על הרגליים. במאבק עיקש עם עצמי, חזרתי תוך כמה חודשים ללכת והיום, מי שלא מכיר את הסיפור שלי, לא יודע שהייתי בכלל בכיסא גלגלים. זה היה הסוד שלי עד שהחלטתי להוציא אותו בכתובים בספרי. רציתי להוות השראה לאחרים".

היציאה לדרך עצמאית: "כשבתי הצעירה סיימה לימודי רפואת שיניים הרגשתי שמשהו בוער בתוכי וקורא לי ללכת עם תחושת השליחות עד הסוף, להעצים אנשים כדי שלא יגיעו למקום שאליו אני הגעתי. כל העיסוק שלי היה סביב נשים – אני יודעת מה עובר עליהן ואני מבינה את הקשיים שלהן, לאחר שנים של שיחות וטיפולים עם לקוחות. רציתי לצעוק לעולם: 'עצרו, לא הכל זה כסף, יש הרבה מעבר'.

"בהתחלה כתבתי כל מיני מחשבות ותובנות בקבוצת קוסמטיקאיות בפייסבוק שאותה פתחתי. זה יצר הדים ומגנט אליי אלפי נשים – מה שלפני כשנתיים גרם לי לחשוב לצאת לדרך חדשה, שבמסגרתה האימון הוא הדרך המקצועית העיקרית שבה אני עוסקת, בדגש על ציבור הקוסמטיקאיות. כשהרעיון היה לתת להן ערך, מענה יותר מדויק, אוזן קשבת מקצועית יותר.

"התחלתי את דרכי האימונית בחברת הקוסמטיקה 'היי ליף גלמור' המנוהלת בידי סמדר עקיבא ומירי דומפרוכט, שתי שותפות שהבינו כי יש לי מסר חדש לעולם הקוסמטיקאיות. הן הקצו לי חדר ללא עלות, מתוך אמונה בשליחות שלי. זה גדל וגדל עד שהייתי צריכה לקחת אולם. היום מגיעות אליי נשים מצפון ומדרום הארץ, ואפילו נשים מארה"ב שאני מאמנת דרך פייסבוק ו-וואטסאפ. מכולן אני מקבלת פידבקים חיוביים על האנרגיה והשליחות שבאמצעותן אני מאמנת אותן".

ביטחון סוציאלי לנשים עצמאיות

החזון שלי: "להביא כמה שיותר נשים לתובנה שיש להן את היכולת להגשים את עצמן, גם בתחום העסקי. שנשים לא יחושו כלואות בתוך עצמן או בתוך המסגרת המשפחתית שלהן, ושיהיה בידן את חופש הבחירה. אישה צריכה לדעת שיש לה עוד מטרות להגשים מלבד האימהות, ושהיא צריכה להגשים את עצמה ממקום של עוצמה ואמונה פנימית ולא ממקום של חרדות קיומיות. בתפיסתי הכל אפשרי והכול תלוי במחשבות שאיתם הן חיות ואיתן יוצאת לדרך".

תוכניות לעתיד: "באחרונה קיימתי הנחייה קבוצתית בכנסת עם עמותת 'רוח נשית', שם עסקנו בהעצמה נשית במסגרת היום לציון המאבק באלימות נגד נשים במשפחה. בנוסף, הוזמנתי מספר פעמים לוועדות בכנסת, העוסקות בנושא נשים בעסקים, שתפקידן להעניק רשת של בטחון סוציאלי לנשים עצמאיות, שכיום אינה קיימת. בימים אלה אני מחפשת את הפלטפורמה הטובה ביותר דרכה אוכל להעביר את ה'אני מאמין' בעניין העצמת נשים בעסקים ואני בוחנת לשם כך פניות ממספר גופים. המטרה היא שנשים נוספות לא יעברו את מה שאני עברתי לפני 18 שנים, בשעה שחליתי ומצאתי את עצמי בפני משבר אישי לא פשוט".

סגירת מעגל באזרבייג'ן

רגע מרגש בקריירה: "לפני כמה זמן קראתי באינטרנט על זוג ישראלים שנעצרו בבאקו, בירת אזרבייג'ן, לאחר שנמצאו בתיקיהם חמישה קליעים שהושארו שם בשוגג. בידיעה גיליתי שהאישה היא לא אחרת מאשר קוסמטיקאית שאימנתי בעבר. זו הייתה מבחינתי תדהמה מוחלטת! מיד העליתי על כך פוסט, במטרה להמחיש את המחויבות שלי לנשים המתאמנות איתי.

"במהרה מצאתי עצמי במרכזה של סערה תקשורתית, כשפתחתי חמ"ל של ממש כדי לסייע בשחרור בן הזוג (האישה חזרה בינתיים ארצה, ס.ו.). הוזמנתי לדבר בשם המשפחה בתקשורת אצל אורלי וגיא ואצל נתן זהבי. זו הייתה נקודה שחשפה אותי להמון אנשים והקפיצה אותי לתודעה, ואני שמחה שלבסוף גם הבעל שוחרר וכעת שניהם נמצאים בארץ והפרשיה מאחוריהם".

טיפ לנשים צעירות: "כל אישה צריכה קודם כל לעבור תהליך עם עצמה, שיעזור לה לזהות מה הערכים, מהן האמונות ומה החוזקות שלה, לדעת להכיר בהם ועל-פי זה לבנות את המסלול שאליו היא פונה בחיים. זאת, תוך כדי ידיעה שהמסלול נתון לשינוי ושיהיו תקופות שבהן היא תגיע לצמתים אישיים ומקצועיים, שבהם היא תצטרך לעשות 'חישוב מסלול מחדש'. בעיניי השילוב המנצח להגשמה עצמית הוא לחיות באופן מתמיד את החיים העסקיים לצד ההתפתחות האישית, לחיות באיזון. חיים באיזון הם סוד כל ההצלחות, השמחה והשקט הנפשי. אלו חיים של שלמות עם מי שאת".

שם ומשפחה: איריס לייכטמן.

גיל ומצב משפחתי: 56, בזוגיות מזה 14 שנה (פרק ב') + 2 ילדים + 2 נכדים.

השכלה: לימודי אדריכלות ועיצוב פנים במכללה לעיצוב ואדריכלות בת"א, לימודי קוסמטיקה עם הסמכה מטעם משרד התמ"ת בחיפה; לימודי אימון אישי והנחיית קבוצות באוניברסיטה העברית בירושלים, בשילוב עם מכון כישורים.

תפקיד: מאמנת ומנחת קבוצות העוסקת בתחום ההתפתחות האישית והעסקית לנשים, עם התמחות מיוחדת לקהל הקוסמטיקאיות העצמאיות.

תפקידים קודמים: אשת קבע בחיל המודיעין, קוסמטיקאית עצמאית ובעלת קליניקה גדולה ברמת-גן.

משהו אישי: "בחודש ינואר הוצאתי דרך הוצאת 'מדיה 10' ספר בשם 'ליצור חיים מתוך בחירה', במסגרתו אני נוגעת בחוויות האישיות והמקצועיות שלי. הספר עוסק באמונה שלי שהכל אפשרי ואני שמחה לבשר שהוא מקבל הדים חיוביים ביותר".

טוב לדעת
נגישות