Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

גילוי מוקדם ורפואת העתיד

החדשנות הרפואית מאפשרת לחזות סיכויים ולמנוע סיכונים במיוחד לנוכח הגילוי המוקדם של מחלות הסרטן. העתיד כבר כאן

צילום: shutterstock

מהפכת מיפוי הגנום האנושי משנה את הרפואה המודרנית מהיסוד, ובמיוחד בתחום הטיפול בסרטן. עשרות שנים של רפואה סטטיסטית מקבלות חיזוק משמעותי באמצעות טכנולוגיות חדשניות, המאפשרות מגוון בדיקות מולקולריות ואחרות לזיהוי ולניתוח שינויים גנטיים הקשורים לסיכון ולחיזוי של מגוון מחלות כרוניות, ובראשן מחלת הסרטן. לצד זאת מתאפשרת התאמת טיפול לחולים לפי מאפייני ה-DNA שלהם ושל המוטציות הסרטניות שלהם, בניתוח התנהגותן, הגורמים המשפיעים עליהן, עמידותן בפני טיפולים שונים ותופעות הלוואי שלהן.

המהפכה משפיעה על כולנו, בריאים וחולים כאחד.

לחולים – היכולת להתאים את הטיפול הנדרש למאפייני ההתנהגות של המוטציה הסרטנית הספציפית ול-DNA של החולה, משמעו שיפור משמעותי בתוצאות. התאמת הטיפול מאפשרת מלחמה טובה יותר במוטציה הסרטנית באמצעות ניהול נכון יותר של מגוון אפשרויות הטיפול (תרופות, כימו, ניתוחים וכד') והשילוב ביניהן. לדוגמה, אין צורך להפציץ את הגוף בכימותרפיה אם המוטציה הסרטנית מגיבה טוב יותר לטיפול תרופתי, או לקומבינציה מסוימת בין טיפולים שונים. בנוסף, היכולת לדייק את הטיפול עוזרת בשמירה על רמת איכות חייו של החולה שמקבל בדיוק את מה שהוא צריך ובמינון המדויק הנדרש, ולא יותר.

לבריאים – מדובר בבשורה כפולה: שיפור משמעותי של היכולת לחזות סיכונים ולהתנהל באופן מושכל כדי להפחית את אלמנט הסכנה, כמו למשל בבדיקות ממוגרפיה או סרטן המעי הגס, ומגוון גדול של בדיקות גילוי מוקדם נוספות. בנוסף, היכולת לזהות מחלות כשהן עדיין בשלב העוברי שלהן, מוקדם ככל שניתן, משפר משמעותית את תוצאות הטיפול במחלה. במקרים מסוימים, כמו למשל בסרטן הערמונית, גילוי מוקדם הוא ההבדל בין 100% הצלחה בטיפול והחלמה מלאה ל-100% כישלון ומוות.

העתיד כבר כאן

ולמרות זאת, במובן מסוים, אנחנו נמצאים רק בתחילת הדרך. על אף השקעות של מיליארדים בהפיכת מערכת הבריאות למונחית מידע, הממסד הרפואי בישראל והמדינה עדיין לא ערוכים מספיק לטיפולים גנטיים וגנומיים מותאמים אישית.

השוק כבר "מתפוצץ" מחדשנות, אבל מה יעזרו טכנולוגיות חדשניות בשילוב בינה מלאכותית, ביג דאטה ויכולות מחשוב וניתוח שמייצרות שלל מוצרים, פתרונות, בדיקות וטיפולים מותאמים אישית לטיפול ולמניעה, מיליארדי הדולרים שמשקיעות ענקיות הפארמה בפיתוח מוצרים לחיזוי, מניעה וטיפול מותאם אישית שכבר מציפים בפרסומות את המדיה – אם מערכת הבריאות "לא עומדת בקצב" ואם לא כל הרופאים האונקולוגים יודעים מה לעשות עם כל המידע החדש ולאן לנתב אותו? כל זאת כיוון שבתי החולים עדיין לא ערוכים מספיק לתת טיפול מותאם אישית לכל מי שצריך.

מצד שני, אם להיות אופטימיים, אנחנו בהחלט בכיוון הנכון. המדינה מכירה בצורך ורואה גם את ההזדמנות, ומשקיעה ככל יכולתה. הטיפול "הטוב" ביותר נגד כל מחלה שאי אפשר למנוע אותה מסיבות שונות (גנטיות, סביבתיות וכד'), הוא היכולת לגלות אותה בשלב כה מוקדם המאפשר טיפול יעיל ומניעת הנזקים שלה. בכל הנוגע לאבחון מוקדם של מחלות הסרטן למיניהן, קיימת זהות אינטרסים בין חברות מסחריות לזו של הצרכנים ולאלה של הממסד.

מבחינת הצרכן (האזרח), גילוי מוקדם משמעו הצלת חיים. מבחינת הממסד הרפואי (הרופאים והמדינה), גילוי מוקדם משמעו עלויות טיפול מופחתות והצלחה יתרה בטיפול, בשיפור איכות החיים ובהארכתם. מבחינת חברות הביטוח, גילוי מוקדם משמעו עלויות טיפול ופיצוי מופחתות לחולים מחד; ושימור לקוחות לאורך זמן באמצעות הצלת חייהם מאידך. WIN-WIN-WIN SITUATION מושלם.

ואם כל זה לא מספיק, מהפכת הגילוי המוקדם, המואצת כתוצאה מפתרונות טכנולוגיים ומדעיים, פותחת בפני חברות הביטוח "אוקיינוס כחול" חדש ומלא הזדמנויות: לא רק למכור ביטוחים למקרה של "חס וחלילה", אלא גם ביטוחים שיעזרו להילחם טוב יותר במקרים כאלה באמצעות גילויים המוקדם וחיסולם המוחלט. חברות ביטוח אשר יפתחו חבילות בדיקות אבחון מוקדם כאלה, יוכלו למצב את עצמן שיווקית סביב קידום בריאות ומניעה (ולא סביב מחלות ודרכי טיפול בחולים), ולמכור פוליסה חדשה ללקוחות הקיימים של החברה – "חבילת שלא נגיע לחס וחלילה" – עם הצעת ערך ייחודית ומבדלת ליצירת העדפה לביקוש צרכני.


הכותב הוא יועץ שיווקי ומומחה לבניית אסטרטגיות לצמיחה דו-ספרתית, בין לקוחותיו חברת מנורה-מבטחים וחברה למיפוי גנטי של מוטציות סרטניות.
טוב לדעת
נגישות