Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים לקריאת המגזין - לחצו כאן Designer חדש באקסטרה: גיליון ינואר 2020 של מגזין העיצוב

חלב קוקוס באמת מרפא סרטן?

אם אתם סובלים מדלקת בעין או ממחלה ממארת, האינטרנט הוא כלי יעיל ומקצועי שיכול לספק מידע רפואי ברגע. הבעיה: לעתים מידע כזה עלול להזיק יותר מאשר להועיל. מה עושים? בודקים מי חתום על המידע ולא מהססים לפנות לרופא בעת הצורך. המדריך המלא לחיפוש מידע רפואי ברשת

מערכת זאפ דוקטורס רפואה 2020 יוני 2019
צילום: shutterstock

קמתם בבוקר עם כאב ראש נוראי? קליק על עכבר המחשב יוביל אתכם לאינספור תוצאות חיפוש רלוונטיות, בעזרתן תוכלו "לאבחן" את הבעיה. מחד, נראה שמדובר בפתרון נהדר, קל וזמין: במקום לתאם תור, לצאת מהבית ולהמתין בתור עמוס בחולים, אתם זוכים לייעוץ VIP, שאינו מצריך מכם לזוז אפילו מילימטר מהספה הביתית הנוחה; מאידך, כדאי לדעת שלעתים מידע המוצג כרפואי, בפועל עלול לגרום יותר נזק מאשר תועלת, ואף לעורר תחושות פאניקה מיותרות. אם נחזור למשל לתוצאות החיפוש למילים "כאב ראש", נגלה במנוע החיפוש המוכר שלל "אבחנות" – החל מהתייבשות ועד לגידול ממאיר.

משה דן גורי
(צילום: רמי זרנגר)

אז מה עושים?

"האינטרנט הוא בסך הכל כלי יעיל ונגיש המאגד מקורות מידע רבים. בהחלט ניתן להיעזר בשירותיו במקרים מסוימים", אומר משה דן גורי, מנהל תחום הבריאות בקבוצת זאפ ומנהל אתר 'זאפ דוקטורס', "עם זאת, חשוב לדעת כיצד עושים זאת בצורה חכמה, יעילה ובעיקר בטוחה".

דן גורי מפרט מספר כללים חיוניים, בעזרתם אפשר לוודא שהגעתם לאתר המספק מידע אמין, יעיל ומקצועי:

אף אחד לא מאבחן אתכם באופן אישי: מידע רפואי שבו אתם נתקלים, לא תמיד יתאים לבעיה ממנה אתם סובלים. לכן, כדאי להביא בחשבון שהמאמר שאתם קוראים מיועד לאוכלוסייה הכללית, ולא בהכרח למקרה האישי שלכם. לעומת זאת, אם כבר אובחנתם במחלה או בבעיה רפואית מסוימת על-ידי רופא, בהחלט תוכלו לחפש מידע כללי אודותיה. זאת, כל עוד אתם עומדים בכללים הבאים:

אתם לא רופאים: אם לא למדתם רפואה, (ואם כן, הרגישו חופשיים לדלג על הסעיף), אתם חייבים להבין שהזמינות הרבה של המידע הרפואי ברשת דורשת "פרשנות". בהיעדר השכלה רלוונטית, לא תמיד ניתן לפרש נכון את הכתוב, וכך, לעתים מידע – אמין ככל שיהיה – לא יהיה רלוונטי לגבי המקרה שלכם.

בדקו מי חתום על המאמר: בדקו מי חתום או מי מצוטט בכתבה, וכן ודאו כי הוא מומחה בעל תואר רלוונטי. בדרך כלל מידע רפואי אמין יימסר אך ורק על-ידי רופא בעל הסמכה בתחום. כך, למשל, אם אתם סובלים מכאב ראש, סביר להניח שאסטרולוג הוא לא בדיוק המומחה אותו אתם מחפשים, וגם לא גינקולוג. אגב, בחלק מהאתרים תמצאו כתבות "תגית", המרכזות את כל המידע הנחוץ לגבי תופעה או מחלה מסוימת. גם במקרה הזה חשוב לוודא שמי שעומד מאחורי המידע הוא גורם מוסמך ורלוונטי.

פונים למומחה בפורום? בדקו מי אחראי על המענה: דרך נוספת לזכות במידע היא להיות פעילים בפורומים רלוונטיים, או בדפי הרשת החברתית. פלטפורמות אלה מהוות דרך יעילה ולגיטימית, המאפשרת לגולש לשאול שאלה ממוקדת ועניינית הקשורה במצבו האישי. אולם, גם במקרים אלה חשוב לבדוק היטב מי אחראי על ניהול העמוד או הפורום ומי בפועל עונה על שאלות הגולשים. גופים מקצועיים מוכרים הנוטלים חלק פעיל בפורומים מעין אלה, לרוב מהווים אסמכתה לטיב ולמהימנות האתר. באתר "זאפ דוקטורס", למשל, תמצאו 4 פורומים המנוהלים על-ידי משרד הבריאות, וכן פורומים מקצועיים נוספים המנוהלים על-ידי בתי חולים שונים וארגונים מובילים.

בחנו היטב מקורות מחקריים: לעתים רבות מידע אמין וטוב יגובה במחקר אמין ומקיף שתומך בו. עם זאת, חשוב לבחון מי ביצע את המחקר ואיזו "קבוצת ביקורת" נכללה בו, כלומר – על כמה אנשים הוא בוצע. מחקר המעיד על כך שסויה מועילה ללב, שבוצע על-ידי חברת מוצרי טבע המשווקת סויה למשל, באופן טבעי לא בהכרח יהיה אמין. במקרה כזה, כדאי לחפש מקורות מחקריים נוספים ואובייקטיביים התומכים בטענותיו.

השוו מקורות: אל תסתפקו בתוצאות החיפוש הראשונות. הצליבו מידע, וכן ודאו שהמידע שקראתם אודות הבעיה שלכם מגובה גם באתר מקצועי אחר, כמו למשל אתר "משרד הבריאות".

התייעצו גם עם רופא במקרה הצורך: אם יש לכם שאלה קטנה לגבי סימפטום שכיח, תמיד אפשר לבצע חיפוש ראשוני ברשת, שיעזור לכם לקבל מידע בנושא. עם זאת, כדאי לקחת כל מידע בערבון מוגבל, ולגשת באופן פרונטלי לרופא, בעיקר כאשר אתם ממשיכים לסבול מהבעיה.

אל תלכו שולל אחר הבטחות גרנדיוזיות: מבטיחים לכם שחלב קוקוס מרפא סרטן? מוכרים לכם תה שיעזור לכם לרזות בשלושה ימים? עצרו! בעולם הרפואה אין קסמים. תה משלשל למשל עלול לגרום לכם איבוד נוזלים עד כדי התייבשות וצורך באשפוז, וחלב קוקוס לא באמת מרפא סרטן. מוטב להיזהר מהבטחות גדולות ולזכור שבדרך כלל רופא מקצועי לא ימהר להמליץ על טיפול גורף או על טריק קסם.

חפשו אתרים אינטראקטיביים: חלק מהאתרים מציעים לגולשים כלים שונים שיכולים לסייע להם בקבלת החלטות צרכניות נבונות, בנוסף למידע הנגיש. בין הכלים היעילים: מערכת לאבחון עצמי מבית הרווארד ארה"ב, סרטוני וידיאו, מחשבונים ופענוח בדיקות דם.

בררו לגבי האתר שבו אתם גולשים: מי הם המומחים המצוטטים בו? מהי מידת הפופולריות שלו? מה הוותק שלו? מהי כמות (ובעיקר איכות) החומרים המפורסמות בו? עד כמה הוא שיווקי והאם הפרסומות המופיעות בו מעניקות ערך מוסף לגולש? האם הוא מופיע בראש תוצאות החיפוש שאינן ממומנות? האם רוב המידע שבו נתמך על-ידי מידע מגופים מקצועיים ומוכרים כמו עמותות, בתי חולים או משרד הבריאות למשל? האם ניתן ליצור קשר עם האתר למקרה שמתעוררות שאלות? כל השאלות האלה יסייעו לכם לוודא שאתם בידיים טובות.

לסיכום, האינטרנט מכיל מידע רפואי עצום, העומד לרשותכם בכל רגע נתון. אולם, אם ברצונכם לזכות במידע אמין ומקצועי ולהימנע מסיכונים מיותרים, חשוב לברר היטב אודות מקור המידע שבו אתם גולשים וכן אודות מי שמספק את המידע המצוטט בכתבה הרלוונטית, או לחלופין בפורום שבו אתם מבקשים מענה מקצועי לשאלתכם. בכל מקרה, זכרו שבד"כ אין תחליף לייעוץ רפואי פרונטלי.

טוב לדעת
נגישות