Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים לקריאת המגזין - לחצו כאן Designer חדש באקסטרה: גיליון ינואר 2020 של מגזין העיצוב

יוצאים ח ו צ ץ

זה התחיל מבחוץ וחדר בשמחה אל תוך הבית: חללים פתוחים ומאוחדים, כאזור ציבורי ומרשים אחד, בלי קירות חוצצים. מהי הגדרת החללים החדשה, והאם כדאי להסיר את המחיצות כליל, או שאפשר להפוך את הבית לפתוח ולזורם ועדיין לשמור על האינטימיות?

ליעונה מנקלי Designer ינואר 2020
חלל משרדי ששומר על פרטיות, אך צופה אל חלל המגורים, בעזרת משרביה מודרנית, מעוצבת ואוורירית. ריהוט: יפרח בן צבי (צילום: שי אפגין)

הבית משתדרג ומתרענן תדיר, בין היתר הודות לפתיחות ולקדמה שמאפשרת הטכנולוגיה. בתהליכים כמעט אבולוציוניים השתנתה האדריכלות והמעטפת של הבית, הגם אם לא תמיד לטובתנו, מבחינת המרחב. ברוב המקרים החללים בדירות של היום קטנים משמעותית מאלה שהיו בדירות של פעם. יחד עם זאת גם נתונים כמו מסדרונות ארוכים או כניסות צרות ושאר חללים מגושמים ללא תוחלת – מתפיידים לאט-לאט, והמטרז' הנתון מחולק בצורה מיטבית, יחסית.

העובדה שהדירות של היום אינן נדיבות ממדים, הפכה את גרסת החללים הפתוחים (Open Space) לפופולרית ונחשקת יותר ויותר. אלה קיבלו השראה מחללים מסחריים, כמו חללי משרדים, שבהם הוסרו "מחסומים" כמו קירות, ובמקומם הוגדר החלל הרחב מחדש, בהתאם לצרכים השונים, בעזרת תאי עבודה ושאר רהיטים.

פינה תחומה, המעוצבת כ"אקווריום" המפריד בין החללים בצורה מעניינת ואסתטית. עיצוב ותכנון: ניצן הורוביץ (צילום: עודד סמדר)

להגדיר מחדש את החלל

המקבילה הביתית היא אופן פלאן, תוכנית אדריכלית שבה מצומצם השימוש בקירות או בדלתות, ובמקום אלה נעשה שימוש בטקטיקות עיצוב אחרות להגדרת חללים. מעצב הפנים ניצן הורוביץ גורס כי מכיוון שהדירות הולכות ונהיות קטנות, התכנון הופך יותר פונקציונלי. גם לירון שוורץ-גילת, סמנכ"לית עיצוב ברשת "טולמנ'ס", מאמינה כי תפיסת המגורים של העידן החדש נעשית מתוך מודעות לצרכים המשתנים של דיירי הבית, ומגלמת רעיון, יותר מאשר שיפור מתמיד ונקודתי של מאפיינים טכניים ופונקציונליים במוצרים ובפריטי ריהוט.

"אף אחד לא רוצה להתפשר על חללים קטנים, והשאיפה היא ליצור חלל כמה שיותר ורסטילי וגדול, ש'יודע' להתאים את עצמו לשימוש הנדרש", אומר הורוביץ. לדבריו, מחיצה אינה חייבת להיות אלמנט בעל נפח, אלא לאפשר יצירת הפרדה מלאכותית או מרומזת בעזרת רהיטים או תאורה. אלה מצליחים לספק מחיצה רעיונית ששומרת על חלל פתוח, ובה בעת מסייעת להגדיר מחדש את החללים השונים ולספק פתרונות אחסון פרקטיים.

אדריכל רענן שטרן מסטודיו RUST, מוסיף כי המחיצות הקלות בבית מאפשרות להגדיר חלל נוסף באופן קליל ופחות מחייב, מבלי להתנתק ממנו לחלוטין. כך אפשר, לדוגמה, לתת מענה לחדר עבודה או לחדר משחקים בתוך חלל המגורים, במקום שיופרדו בקיר מסורתי ואטום. בנוסף, השימוש במחיצות מחומרים כמו ברזל וזכוכית מכניס לבית רובד נוסף, והפרופילים העדינים מעניקים מראה מעודן שהופך לאלמנט פונקציונלי ודקורטיבי כאחד.

ספרייה אוורירית שפועלת כמחיצה מעודנת בין חללי הבית. אדריכלות: שרה ונירית פרנקל (צילום: איתי בנית)

הפרדות מעניינות

המעצבת ענת אגסי, מנהלת תחום אדריכלים בחברת "אלוני", מאמינה גם היא כי מגמת הסרת המחיצות בבית קשורה קשר הדוק להיותן של ערי המגורים צפופות, והדירות קטנות יותר. ״אנשים מחפשים להרגיש בתוך הבית פתיחות וזרימה, ומעדיפים להשתמש במחיצות כתחליף לקירות״. כיום הטקטיקות ליצירת המחיצות מתוחכמות, ויכולות מצד אחד להגדיר את החלל וליצור תחושה של אינטימיות, ומצד שני לתת תחושה של זרימה. למשל, שימוש במחיצות זכוכית שדרגות העמימות שלה משתנות בלחיצת כפתור, או שימוש במשרביות בדוגמאות צפופות יותר או פחות, בהתאם לרמת ההסתרה הנדרשת. ממש כמו אריג תחרה שיכול להסתיר טפח ולחשוף טפחיים.

מעצבת הפנים ובעלת ביה"ס ללימודי עיצוב פנים ברברה ברזין מאמינה שהמחיצות המודרניות הן גלגול של מחיצות השוגי היפניות המתקפלות, שתפקידן היה לאפשר בידול והפרדה בחללים לא גדולים, וכך להתאים אותם לתרחישים שונים. השימוש במחיצות במציאות של היום הופך אישי ואינדיווידואלי ומתאים לאלה שחיים ומתנהלים בחלל. "באופן עקרוני קיר זה אלמנט חד-גוני, פתרון קבלני מסורתי, שאפשר במקומו לצקת תוכן מעניין", היא אומרת.

החזון המודרני של המעצבת פאולה לנטי: מחיצות ארכיטקטוניות, בעושר חומרי, צורני ורב-גוני. טולמנ'ס (צילום: סטודיו פאולה לנטי)

בין הטקטיקות הפופולריות אפשר למצוא מחיצות הזזה, דלתות שקופות, משרביות, טקסטיל אקוסטי, וריהוט מותאם אישית, כמו ספריות אווריריות וארונות דו-צדדיים. בטכנולוגיה של היום אפשר לייצר את המחיצות כמעט מכל חומר – מתכות, זכוכית, עץ וטקסטיל, בחיתוכי לייזר שונים ומגוונים, בקומפוזיציות שונות ובדרגות שקיפות שונות. "היופי במחיצות טמון בכך שהן לא חנוקות. אור ואוויר חודרים דרכן, גם אם במרומז. הן לא חייבות להגיע עד לתקרה, ועל כן החלל נראה גדול ומרווח הרבה יותר. לצורך הפרדה אפשר להיעזר גם בווילון אקוסטי, שמוסיף ממד מעניין ותיאטרלי", מוסיפה ברזין.

עבודות הנגרות בהתאמה אישית הופכות מבוקשות בעיצוב הבית, מכיוון שהן עוזרות ליצור אלמנט המשכי מתוך אסתטיקה נקייה. בתכנון מוקפד אפשר ליצור הפרדות מעניינות, כמו לדוגמה חדר שינה עם ארון ענק, שאחת מדלתותיו משמשת מעבר לחדר הרחצה. ואם הזכרנו את חדר השינה הזוגי, הרי שאי אפשר להתעלם מהטרנד ההולך וגובר של חדר רחצה פנימי שמופרד אך בעזרת קיר זכוכית מינימליסטי. או אפילו כמעט בלי הפרדה, ועם אמבטיית FREE STANDING במרכז החדר, בהשראת בתי המלון העדכניים.

מחיצות המסתובבות על ציר ופרושות כמניפה, אשר יוצרות בהינף יד חלל עבודה פתוח או סגור לחלל המרכזי.
תכנון ואדריכלות: אושיר אסבן (צילום: איתי בנית)

"תכנון בקונספט ה-open space גולש מהחלל הציבורי גם למאסטר השינה, אפילו בישראל הקונסרבטיבית", אומרת סיניה בלנקלדר, סמנכ"לית השיווק של חברת "סטודיו קרמיקה". "מחיצות זכוכית אווריריות הופכות את החדר לרחב למראית עין, ואפשר להפוך אותן לאטומות ולחלביות כאשר נדרשת אינטימיות. באופן כזה כל פרט בחלל הרחצה זוכה לטיפול מוקפד, מכיוון שהוא הופך לחלק אינטגרלי מתפיסת עיצוב חדר השינה", היא מוסיפה.

ואילו ברזין טוענת כי השימוש במחיצות פתוחות בין חדר השינה לחדר הרחצה הוא מרשם לגירושים. "זה יכול להתאים לזוג מאוד מיוחד שסטייטמנט כזה מובהק יתאים להם למבנה האישיות, אבל למרות שזה מאוד טרנדי, אני לא מכירה הרבה זוגות שנהנים מכך לטווח הארוך", היא מסכמת.

כך או כך, התפיסה הדוגלת בחלוקת חלל גמישה ומודולרית, שמסגלת את החללים השונים לתרחישי מגורים ואירוח מגוונים, היא בבחינת קונספט מתוחכם ומלא רבדים. החוכמה האמיתית היא ליצור תכנון פנימי בו הפונקציות ממוקמות באופן שיאפשר שליטה ברמת החשיפה המבוקשת. "בתוך כך, התאורה היא נגזרת של הפונקציות וגם היא מאפשרת לנו להצניע או לחשוף לפי רצון או צורך", מוסיפה שוורץ-גילת.

"אז נכון שזוהי הדרך האפקטיבית ביותר ליצור חלל שמרגיש יותר גדול ונכון, אבל חשוב לזכור שתכנון מוקפד ונכון הוא המפתח האמיתי ליצירת חללים גדולים, מרווחים ומוארים – גם כשיש דלתות או קירות שמפרידים ביניהם", מסכמת ברזין.


decorliona@gmail.com
טוב לדעת
נגישות